ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

در باره « اخراجی ها »

من خیلی کم به سینما می روم. نه به دلیل بی علاقگی که اتفاقا به دیدن فیلم بسیار علاقمندم. سینما نرفتنم به دلیل کمبود وقت است و گاهی هم تنبلی. پیشترها بیشتر سینما می رفتم. حتی جریان های مختلف سینمایی را پیگیری می کردم. مجله بسیار وزین « فیلم » را هم مرتب می خواندم. ولی مدتهاست از این حال و هوا دور افتاده ام. آخرین باری که سینما رفته بودم، حدود دو سال پیش بود. آن موقع اصفهان بودیم، شب با خانواده رفتیم در سینمایی که در ساحل زاینده رود است، فیلم « آتش بس » را دیدیم. یادم می آید سینما خیلی شلوغ بود. چند روز پیش هم باز با خانواده رفتیم به دیدن فیلم اخراجی های ٢، کار تازه مسعود ده نمکی. به نظرم رسید که در باره این فیلم به چند نکته اشاره کنم:

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٥۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها : نقد و نظر


سفرنامه جنوب (بخش آخر)

یکشنبه ٩ فروردین ١٣٨٨ – آبادان

ساعت ٣ بعد از ظهر بود که از اهواز راه افتادیم به سمت آبادان و حدود ساعت ۵/۴ آبادان بودیم. در باره آبادان باید به چند نکته اشاره کنم:

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱۱:٤۳ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۸ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها : سفرنامه


از سقراط پرسیدند...

از سقراط پرسیدند: از سرگذشت پیشینیان چه چیزی می توان آموخت؟ پاسخ داد: آن که از آنچه بر خود او رفته چیزی نیاموزد، از سرگذشت پیشینیان هیچ نخواهد آموخت.

  
نویسنده : ; ساعت ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ فروردین ۱۳۸۸


سفرنامه جنوب (بخش سوم)

از هویزه برگشتیم سوسنگرد که پیشترها نامش خفاجیه بوده است، اما سوسنگرد نیز خود نامی تاریخی است. این شهر مرکز شهرستان دشت آزادگان است. شلوغ است و بسیار پر رونق تر از هویزه و بستان.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٢ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها : سفرنامه


سفرنامه جنوب (بخش دوم)

شنبه هشتم فروردین ١٣٨٨ – حمیدیه، هویزه، سوسنگرد

از اهواز تا حمیدیه ٢٠ کیلومتر است. حمیدیه جزء شهرستان اهواز است. جاده اهواز – حمیدیه دو بانده است و تردد در آن راحت. حدود ١٠صبح بود که از اهواز راه افتادیم و نیم ساعت بعد حمیدیه بودیم. حمیدیه منطقه ای زراعی است. باغات و نخیلات فراوان دارد و سبزی و صیفی جات آن در اهواز مشهور است. نهر بزرگ آبی هم از آن عبور می کند که کانال مرتبی برای آن کشیده اند و آب فراوانی در آن جاری است. این آب از سد کرخه می آید و زمین های این منطقه را سیرآب می کند.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ٢:۱٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٩ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها : سفرنامه


سفرنامه جنوب (بخش اول)

در روزهای تعطیلات نوروزی که مطابق معمول برای دیدن خانواده و خویشاوندان به جنوب سفر کرده بودم. چند روزی ( ٧ تا ١٠ فروردین ) را به دیدن بعضی شهرهای سابقا جنگی ( اهواز، حمیدیه، سوسنگرد، هویزه و آبادان) گذراندم. بعضی از این شهرها مانند سوسنگرد و هویزه و حمیدیه را بعد از پایان جنگ ندیده بودم. به آبادان هم ده سالی می‌شد که سفر نکرده بودم، اما اهواز را آخرین بار در سال ١٣٨٢ دیده بودم. البته زمان و مکان توقف من در این شهرها محدود بود و به همین دلیل نباید این نوشته را گزارشی دقیق از این شهرها و حال و روز مردم آنها تلقی کرد. این سفرنامه را در چند بخش تقدیم شما می‌کنم:  

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ٢:۱٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٥ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها : سفرنامه


بدون عنوان

این روزها را مسافرم و یک جا بند نیستم. آمده ایم جنوب. در سفر گاهی فرصت نوشتن دست می دهد. اما فرصت ور رفتن به اینترنت و وبلاگ اندک است بخصوص برای من که لب تاب هم ندارم. به هر حال امروز که فرصتی دست داد این مطلب را نوشتم تا سال نو را به همه دوستان و مراجعه کنندگان محترم تبریک بگویم و بگویم که انشاء الله از شنبه آینده کار وبلاگ را به صورت جدی ادامه خواهم داد. سعی می کنم در پست آینده گزارشی بنویسم از سفر به بعضی شهرهای سابقا جنگی. در این روزهای تعطیل، ایام به کامتان باد.

  
نویسنده : ; ساعت ٤:٢۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۸۸


فلسفه

از سقراط پرسیدند: فلسفه چیست؟ گفت: « درست اندیشیدن و دقیق سخن گفتن ».

  
نویسنده : ; ساعت ٢:٥۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳ فروردین ۱۳۸۸