ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

دمی با سقراط

از سقراط پرسیدند چه کسانی شایسته داشتن زندگی آّبرومندی هستند؟ گفت : « دو گروه می توانند به چنین زندگانی دست یابند: صاحبان بازوان قوی و دارندگان فکر درست».

 

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:۳٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳۸۸


تاریخچه امروز ؛ دکتر سروش از تماشاگری تا بازیگری

چندی پیش خبرنگاری از آقای دکتر سروش پرسیده بود آیا شما در صحنه مسائل ایران تماشاگرید یا بازیگر؟ ایشان پاسخ داده بودند که من گاهی تماشاگری می کنم و گاهی بازیگری (نقل به مضمون). اخیرا ایشان مصاحبه ای با سایت روز انجام داده اند، و در جریان آن، در قامت یک بازیگر عرصه سیاست ظاهر شده اند؛ از کاندیدایی حمایت و کاندیدایی دیگر را شدیدا طرد و سرزنش کرده اند و در پاسخ به اینکه « از میان کاندیداها نظرتان بر کیست؟ » گفته اند همان نظر چهارسال پیش خود را دارند و از آقای کروبی حمایت می کنند. اما در ادامه گویی خود را در برابر سؤالی مقدّر احساس کرده و افزوده اند:

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٠:٢۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳۸۸


تاریخچه امروز ؛ دکتر سروش از چه نگران است؟

اخیرا آقای دکتر سروش اظهار نظری جنجال برانگیز در باره انتخابات ریاست جمهوری صورت داده اند، برای مقاله این جانب در این باره اینجا را کلیک کنید.

  
نویسنده : ; ساعت ۱٠:٤٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸۸


سفرنامه مشرق ( بخش دوم )

...حدود ساعت ٩شب بود که رسیدیم خواف. مسؤول محترم میراث فرهنگی خواف، خوابگاه مدرسه شبانه روزی را برای اقامت ما فراهم کرده بود که اتاق های خوبی داشت. با وجودی که همه خسته بودند، اما دیر خوابیدیم . در چنین شب هایی فرصت خوبی فراهم است که دوستان بنشینند و با هم از هر دری حرف بزنند. ما استادها هم می توانیم در محیطی غیر رسمی و صمیمانه تر حرف ها و دردل های دانشجویان را بشنویم و مطلع شویم که آنها در باره ما چگونه فکر می کنند. حتی این امکان وجود دارد که شاهد شوخی هایی باشیم که در باره ما می کنند. مثلا در همین اردو، یکی از دانشجویان تکیه کلام های اساتید را به شکلی جالب تقلید می کرد. البته هر کار کردم حاضر نشد از من تقلید کند. می گفت شما تکیه کلام خاصی ندارید.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱۱:٥۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳۸۸
تگ ها : سفرنامه


سفرنامه مشرق ( بخش اول )

پنج شنبه و جمعه گذشته ( ١٧ و ١٨ اردی بهشت ) رفته بودیم اردو. دانشجویان دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد را که درس تاریخ هنر اسلامی دارند، برده بودم به دیدن بناهای تاریخی شهرهای شرقی خراسان یعنی تربت جام، تایباد و خواف. صبح پنج شنبه راه افتادیم و جمعه شب برگشتیم.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:۳٩ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸۸
تگ ها : سفرنامه


یاد استاد

استاد غلامرضا صدیق

چند روز پیش که به بهانه روز معلم مطلبی در باره معلمانم نوشتم، گفتم فعلا در باره اساتیدم در دانشگاه چیزی نمی نویسم، اما اصلا فکر نمی کردم مجبور شوم به همین زودی در این باره دست به قلم شوم. افسوس که مرگ کار خود را کرد ...

دو سه روز پیش هنگام عبور از راهروی دانشکده، روی تابلویی عکس استاد صدیق را دیدم ( استاد غلامرضا صدیق غریب). اطلاعیه ای بود با عکسی کوچک. اعلام فوت بود و تشییع جنازه. خبر از اینکه استاد صدیق روز ١٢ اردی بهشت درگذشت و روز ١۵ اردی بهشت او را تشییع و در قطعه شعراء جنب آرامگاه فردوسی به خاک خواهند سپرد.

 

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:۱۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳۸۸


عکس

دلمه باغچه

استانبول - کاخ مشهور دلمه باغچه

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٤٩ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳۸۸
تگ ها : عکس


دمی با سقراط

از سقراط پرسیدند: ارزش آدمی به چیست؟ گفت: ارزش هر کس به میزان علمی است که او نسبت به نادانی خویش دارد ».

  
نویسنده : ; ساعت ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸۸


معلمان من

بدون شک معلمین در زندگی هر کس که درس خوانده و مراحلی از تحصیل علم را طی کرده باشد، نقشی مهم داشته اند. بر این اساس بعضی معتقدند برای شناخت شخصیت هر کس باید دو چیز مربوط به او را شناخت: آثار او را و معلمان او را. من هم در طول دوره تحصیل در مدرسه و دانشگاه معلمان بسیاری داشته ام که البته کیفیت کار و میزان تاثیر آنان بر من یکسان نبوده است. تأثیر بعضی بسیار خوب و مطلوب و تأثیر بعضی نیز کم و نه چندان جدی بوده است. اما خوشحالم که در میان فهرست بلند بالای معلمینم کسانی بوده اند که از آنان بسیار آموخته ام و تحت تأثیرشان قرار گرفته ام. اکنون به مناسبت روز معلم از بعضی از معلمان دوره دانش آموزی ام یاد می کنم. درست است که اساتید دانشگاه نیز معلم اند، اما وقتی واژه معلم به کار برده می شود، اذهان بیشتر متوجه معلمین مدرسه می شود. بنابراین من هم در این نوشته فقط از معلم های دوران مدرسه ام یاد می کنم. حدیث اساتیدم در دانشگاه بماند برای وقتی دیگر.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ٦:٤٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸۸


یک کتاب جالب

هفته پیش در کلاس درس « تاریخ هنر اسلامی » وقتی از نقاشی های دوره ایلخانی و تیموری بحث می کردم، اشاره ای کردم به کلاه هایی که در نقاشی های باقی مانده از سده های گذشته به چشم می خورد و به مناسبت در باره جایگاه کلاه در فرهنگ ایرانی سخن گفتم.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱:٥۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸۸
تگ ها : کتاب


رنگ در تاریخ

این روزها در جریان فعالیت های انتخاباتی ریاست جمهوری اتفاقی خاص افتاده است: روز پنج شنبه گذشته که برای شنیدن سخنرانی آقای مهندس موسوی به سالن شهید بهشتی مشهد رفته بودم مشاهده کردم در چند نقطه، پارچه های نازک سبز رنگی توزیع می شود و تعدادی از شرکت کنندگان بخصوص جوانان این نوارهای سبز را به دستان خود می بستند. روز بعد اعلام شد ستاد آقای مهندس موسوی رنگ سبز را به عنوان نماد خود برگزیده است. بلافاصله در یکی از روزنامه ها مطلبی نوشته شد و این کار با انقلاب های مخملی رنگی رخ داده در بعضی کشورها مقایسه شد. از آن طرف یکی از اعضای ستاد مهندس موسوی نیز این نماد را « نه مخملی بلکه مذهبی » معرفی کرد. به نظرم رسید بد نباشد در این باره نگاهی به تاریخ بیندازیم:

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:۱٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸۸
تگ ها : نقد و نظر


تاریخچه امروز (مهندس موسوی در مشهد)

امروز (پنج شنبه سوم اردی بهشت) مهندس موسوی میهمان دانشگاه فردوسی بود و ساعت ١٠ صبح در آمفی تئاتر دانشکده علوم اداری و اقتصاد ( فنی سابق ) سخنرانی کرد. از اساتید نیز دعوت کرده بودند که در جلسه حضور یابند. راستش چون فکر نمی کردم جمعیت زیادی حضور پیدا کنند، موقعی به راه افتادم که همزمان با شروع برنامه به سالن برسم. اما وقتی رسیدم کاملا شگفت زده شدم:

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٠:٥٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۸۸