ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

عبدالمطّلب

هاشم بن عبدمناف، سر سلسله بنی هاشم و مرد با نفوذ مکه، پیش از مرگش، در یثرب با زنی به نام سلمی از قبیله بنی‌عدی بن‌نجار ازدواج کرد و صاحب پسری به نام شیبه شد. اما مرگ ناگهانی او باعث شد که این پسر همراه مادر خود در یثرب باقی بماند. در این هنگام ریاست قریش به دست مطلّب برادر هاشم بود و همو بود که با بعدها با شنیدن اوصاف برادرزاده اش شیبه راهی یثرب شد و او را که نوجوانی بود همراه آورد. روزی که مطّلب و برادرزاده اش وارد مکه شدند، مردم که تا آن موقع شیبه را ندیده بودند، او را با غلام مطّلب اشتباه گرفتند و وی را عبدالمطّلب نامیدند. با توضیحات مطّلب بزودی گمان آنان برطرف شد، ولی این نام برای همیشه براو باقی ماند.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱:٥٤ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٩ خرداد ۱۳۸۸


دمی با حافظ

یاری اندر کس نمی بینیم یاران را چه شد

دوستی کی آخر آمد دوستداران را چه شد

 

آب حیوان تیره گون شد خضر فرخ پی کجاست

خون چکید از شاخ گل ابر بهاران را چه شد

 

کس نمی گوید که یاری داشت حق دوستی

حق شناسان را چه حال افتاد یاران را چه شد

 

لعلی از کان مروت برنیامد سالهاست

تابش خورشید و سعی باد و باران را چه شد

 

شهر یاران بود و خاک مهربانان این دیار

مهربانی کی سر آمد شهر یاران را چه شد

 

صد هزاران گل شکفت و بانگ مرغی برنخاست

عندلیبان را چه پیش آمد هزاران را چه شد

 

زهره سازی خوش نمی سازد مگر عودش بسوخت

کس ندارد ذوق مستی می گساران را چه شد

 

حافظ اسرار الهی کس نمی داند خموش

از که می پرسی که دور روزگاران را چه شد

  
نویسنده : ; ساعت ٢:٠٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸۸
تگ ها : شعر


سنگاب

مسجد جمعه اصفهان

  
نویسنده : ; ساعت ۱:٠٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸۸
تگ ها : عکس


یک مطلب جالب

هادی صباغ در وب سایت خود مطلب جالبی نوشته. برای خواندن آن اینجا را کلیک کنید. 

  
نویسنده : ; ساعت ۱:۳٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸۸
تگ ها : از دیگران


تمیزترین شهر ایران

برای دیدن چند تصویر زیبا از میدان نقش جهان اصفهان بعد از پایان سخنرانی آقای خاتمی اینجا را کلیک کنید.

  
نویسنده : ; ساعت ٦:٤٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۱ خرداد ۱۳۸۸
تگ ها : عکس


تاریخچه امروز؛ به کجا می رویم؟

پیروزی انقلاب یکی از شیرین ترین خاطراتی است که هیچ گاه آن را از یاد نخواهم برد. من هیچ گاه جشن خیابانی روز ٢٣ بهممن سال ۵٧ را فراموش نمی کنم. حرکتی مردمی، مذهبی، پرجوش و پاک، بعد از حوادثی تلخ و خونین به پیروزی رسیده بود و مگر می شد این پیروزی شیرین نباشد؟ مرد و زن و پیر و جوان و شهری و روستایی و با سواد و بی سواد و عامی و روشنفکر و کارگر و کشاورز و کارمند و روحانی و دانشگاهی و... همه در این پیروزی سهیم بودند. اما متاسفانه شیرینی آن ایام چندان نپایید.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ خرداد ۱۳۸۸


تاریخچه امروز ؛ ما و فرزندانمان

همسایه ما مرد شریف و زحمت کشی است که به اقتضای شغلی که دارد گاه روزهای طولانی را دور از همسر و فرزندان خود سپری می کند. این مرد شریف و زحمتکش دو فرزند دارد که یکی از آنها پسر ده یازده ساله ای است که تقریبا همسن و دوست و همبازی پسر من است. آنها در یک مدرسه درس می خوانند و روابط خوبی با هم دارند. دوست پسر من، کودک مؤدب و مهربانی است و من تاکنون هیچ گاه شیطنتی بیش از آنچه اقتضای سن اوست، از او ندیده ام.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۳:٠٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸۸


تاریخچه امروز ؛ چند ملاحظه در باره یک مناظره

در باره مناظره چهارشنبه شب میان آقایان موسوی و احمدی نژاد چند مورد قابل را قابل ذکر می دانم و به آنها اشاره می کنم:

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱:٢۸ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٥ خرداد ۱۳۸۸


دمی با شرلوک هلمز

در این روزها که همگان تحت تأثیر فضای انتخاباتی قرار گرفته ایم و حرف های خشک و رقابت آمیز و پرخاشگرانه می زنیم، به نظرم رسید پستی بگذارم که تنوعی ایجاد کند. پریروز، یک شنبه ١٠ خرداد، در صفحه ٨ ضمیمه روزنامه اطلاعات ( که من از قدیم خواننده آن هستم )، داستانکی چاپ شده بود. وقتی آن را خواندم، هم بسیار لذت بردم و هم بسیار خندیدم. آن را نقل می کنم تا شما هم لذت ببرید و بخندید. شاد باشید.

 

« نتیجه ای که می گیریم »

شرلوک هلمز، کارآگاه معروف، و معاونش واتسون رفته بودند صحرانوردی و شب هم چادری زدند و زیر آن خوابیدند. نیمه های شب هلمز بیدار شد و آسمان را نگریست. بعد واتسون را بیدار کرد و گفت: « نگاهی به بالا بینداز و به من بگو چه می بینی؟ » واتسون گفت: « ملیون ها ستاره می بینم ». هلمز گفت: « چه نتیجه ای می گیری؟ » واتسون گفت: « از لحاظ روحانی نتیجه می گیرم که خداوند بزرگ است و ما چقدر در این دنیا حقیریم. از لحاظ ستاره شناسی نتیجه می گیرم که زهره در برج مشتری است، پس باید اوایل تابستان باشد. از لحاظ فیزیکی نتیجه می گیرم که مریخ در محاذات قطب است، پس باید ساعت حدود سه نیمه شب باشد ». شرلوک هلمز قدری فکر کرد و گفت: « واتسون! تو نادانی بیش نیستی! نتیجه اول و مهمی که باید بگیری این است که چادر ما را دزدیده اند ».

  
نویسنده : ; ساعت ٢:٤٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ خرداد ۱۳۸۸
تگ ها : از دیگران


تاریخچه امروز ؛ یک گفتگو

دوست فاضل و ارجمند من هادی صباغ طی چند روز گذشته در سایت خود مطلبی را در چند قسمت تحت عنوان « عامل بی نظمی » منتشر کردند و در آن به موضوع روز کشور یعنی انتخابات ریاست جمهوری پرداختند. مطالب ایشان ابتدا مجمل و مختصر بود. بعد از آن لطف کردند و در پاسخ درخواست من برای توضیح بیشتر دیدگاه های خود، چند پست متوالی را مفصلا به این موضوع اختصاص دادند. من نیز در باره آنچه ایشان نوشته بودند، ملاحظاتی داشتم که نوشتم و برایشان فرستادم که آن را در سایت خود منتشر کرده اند. برای خواندن این مطالب اینجا را کلیک کنید. 

  
نویسنده : ; ساعت ۱:۳۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۸۸


یک تجربه

از قدیم یعنی از همان دوره دانشجویی معتقد بوده ام یکی از مفیدترین و تأثیر گذارترین برنامه های آموزشی در دانشگاه، برگزاری اردوهای دانشجویی است. شخصا در دوران دانشجویی در اردوهای زیادی شرکت کردم و در طول سال هایی که در دانشگاه تدریس می کنم، سعی کرده ام سالی یکی دو بار دانشجویان را به اردو ببرم.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ روز جمعه ۸ خرداد ۱۳۸۸


تاریخچه امروز ؛ اصفهانی ها و « سید » و « دولت »

دو سه روز پیش که آقای مهندس موسوی به اصفهان سفر کرده بودند، شنیدم در شهر و دانشگاه استقبال گسترده ای از ایشان شده است. در اصفهان دوست خوب و با صفایی دارم که اتفاقا فرد فعال و مطلعی است. شب به او زنگ زدم و اخبار حضور آقای موسوی را از او گرفتم. به چند نکته اشاره کرد:

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱:٥٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٦ خرداد ۱۳۸۸


پزشک دهکده؛ تاریخ تام و کامل

یکی از مکاتب تاریخنگاری جدید مکتب آنال است که اولین بار در میان تاریخنگاران فرانسوی شکل گرفت. در این مکتب سخن از تاریخ تام و کامل به میان آمده است. منظور از تاریخ تام و کامل، بررسی و گزارش تاریخ کل بشر نیست بلکه منظور این است که در بررسی یک پدیده تاریخی همه شیوه های تاریخنگاری را در هم بیامیزیم و تمامی جوانب آن پدیده را در گذر زمان بررسی و گزارش کنیم. مثلا در بررسی یک جنگ یا یک مهاجرت یا یک شورش لازم است همه جوانب فردی، اجتماعی، اقتصادی، دینی و... مربوط به آن حادثه را بر اساس شیوه های مختلف تاریخنگاری بررسی کرد و حتی المقدور از هیچ نکته ای –  بزرگ یا کوچک -  غفلت نورزید. روشن است که این روش نسبت به بعضی روش های دیگر که تنها بر جنبه یا جنبه هایی خاص از حوادث یا اشخاص تأکید می کنند، از واقع نمایی بیشتری برخوردار است و نتیجه آن مفیدتر و راضی کننده تر است. به یک نمونه دقت کنید: 

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ روز جمعه ۱ خرداد ۱۳۸۸
تگ ها : نقد و نظر