ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

من همینم که تو می بینی و…

یکی از مراجعه کنندگان محترم با امضای علی، در پایین پست قبلی پیامی گذاشته بود. اخیرا دو پیام دیگر هم از طرف خانم مریم قنواتی و نیز یکی دیگر از مراجعه کنندگان با امضای مسافر رسیده بود که مضمونی مشابه سخنان علی داشتند. اول پیام علی را بخوانید و بعد پاسخ مرا.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:۱٦ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱ امرداد ۱۳۸۸
تگ ها :


بر فراز حِراء

این نوشته بخشی از سفرنامه حج من است و مناسبت انتشار آن در این پست نیز، بعثت پیامبر اکرم است. این عید بیداری بر شما مبارک باد.

  

دوشنبه 28 شهریور 1384

5/4 بعداز ظهر با اعضای کاروانمان راه افتادیم سمت جبل النّور و غار حِراء. جبل النّور در شمال مکّه قرار دارد. به فاصله 5 ـ 6 کیلومتر از بیت الله. کوهی است بلند و صخره‌ای که بالای آن یک صخره عظیم است. گویی بر قاعده بزرگ کوه نهاده شده و صخره، دیواره‌ای است صاف و گاه منحنی که از بعضی اطرافش، هیچ امکانی برای صعود به آن وجود ندارد و می‌توان حکم کرد که تاکنون پای احدی به آن نرسیده است. پایین کوه را طبق معمول بریده‌اند و خانه‌ها ساخته‌اند. محله‌ای است فقیرنشین که منازلش تک و توک سکنه‌ای دارد، ولی بسیاری از آنها متروک اند.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٩ تیر ۱۳۸۸
تگ ها :


دیدگاه مورخ

« دیدگاه یک نویسنده ( مورخ ) غالبا بازگو کننده زمانی است که در آن به سر می برد تا دورانی که در باره آن می نویسد ».  گیبون

 

به نقل از کتاب  تاریخ چیست؟، نوشته ئی. ایچ. کار، ترجمه حسن کامشاد، چاپ ششم، ص 156

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٢٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٧ تیر ۱۳۸۸
تگ ها :


نقش اقلیم در تاریخ

بعضی از نظریه پردازان تاریخ معتقدند جغرافیا و اقلیم نقشی مهم و بسیار برجسته در شکل دادن به حوادث تاریخی دارند. به عنوان مثال می گویند اگر کشور ایران در این موقعیت جغرافیایی خاص قرار نداشت و در گوشه ای دیگر از کره زمین واقع شده بود، پیشینه و تاریخی دیگر داشت و مردم آن سرنوشتی دیگر می یافتند. یکی از کسانی که در این باره نظراتی جالب ابراز کرده مورخ بزرگ سده 9 هجری عبدالرحمن بن خلدون است.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٤ تیر ۱۳۸۸
تگ ها :


فرهنگ شفاهی ما

پست قبلی را به موضوع کتابخوانی اختصاص داده بودم و در انتهاء سؤالی را از تک تک مراجعه کنندگان محترم پرسیده بودم که « تازه چه خوانده ای؟ ». طی سه روز گذشته بیش از 150 مراجعه به وبلاگ تاریخچه صورت گرفته، اما نکته جالب اینکه تنها یک نفر به این سؤال پاسخ داده است. به نظر من این وضعیت را می توان اینچنین تحلیل کرد:

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٢٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۱ تیر ۱۳۸۸
تگ ها :


تازه چه خوانده ای؟

همه آمارها نشان می دهند میزان خرید کتاب نزد ما ایرانیان پایین است. به علاوه ما روزانه دقایق بسیار اندکی را به مطالعه اختصاص می دهیم.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٢۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۸ تیر ۱۳۸۸
تگ ها :


حکایت یک عکس

بعضی از متفکران معاصر معتقدند یکی از مشکلاتی که در روند آشنایی جامعه ما با تمدن جدید پدید آمد، این بود که ما پیش از آشنا شدن با اندیشه ها و افکار بنیادین تمدن جدید، با فرآورده های مادی و صنعتی آن آشنا شدیم و چنان مجذوب این ظواهر شگفت انگیز ماندیم که شناخت اندیشه هایی را که منجر به پدید آمدن این فرآورده ها شده بودند، از یاد بردیم و مدت ها طول کشید تا اندکی به خود آمدیم و متوجه این مشکل شدیم. دکتر شریعتی در یکی از کتاب های خود، داستانی را نقل کرده که شاهد مناسبی برای اثبات این مدعاست.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٢٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٥ تیر ۱۳۸۸
تگ ها :


مِناره جنبان نیشابور

معماران و مهندسان قدیم گاه در ساخت آثار خود تفنن هایی عجیب و شگفت انگیز نشان می دادند. در تاریخ ایران گاهی با پدیده هایی از این دست روبرو هستیم. به عنوان مثال آنان در ساخت بعضی از مِنارَه ها هنرنمایی ها کرده اند.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱:۳٤ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٢ تیر ۱۳۸۸
تگ ها :


یک خبر

برای خواندن این خبر اینجا را کلیک کنید

  
نویسنده : ; ساعت ۱:۱٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٩ تیر ۱۳۸۸
تگ ها : خبر


دشواری های تاریخنگاری

تاریخنگاری کاری است دشوار. این گزاره شاید در ابتدا عجیب به نظر آید، ولی می توان شواهد و دلایل بسیاری برای اثبات آن یافت. در این نوشته به برخی دشواری های تاریخنگاری  اشاره می کنم:

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱:۱٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٧ تیر ۱۳۸۸
تگ ها : نقد و نظر


هم عالم زاده، هم عالم

وقتی استادم دکتر عالم زاده بازنشسته شد، در بزرگداشت او مطلبیدکتر عالم زاده نوشتم و آن را در اختیار نشریه ای قرار دادم تا آن را منتشر کند، اما متأسفانه زمینه این کار فراهم نشد. این بود که سال گذشته آن را در وبلاگی که آن موقع داشتم، قرار دادم. مدتی بعد کار آن وبلاگ خاتمه یافت و دسترسی به مطالب آن ناممکن گردید. در این فاصله بارها کسانی از من خواسته اند این مطلب را بار دیگر منتشر کنم. اکنون فرصت را برای انجام این کار مناسب می بینم.  

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:۱۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢ تیر ۱۳۸۸