ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

ماه روزه

این مطلب را سال گذشته در پاسخ دوستی که از من خواسته بود تا در باره تاریخچه روزه داری و اهداف این عبادت، مطلبی بنویسم، نوشتم و همان موقع در وبلاگی که آن موقع داشتم (ماهروز)، منتشر شد. امشب که شب اول ماه رمضان است، یک دفعه به یاد این مطلب افتادم. فکر کردم شاید بد نباشد آن را دوباره منتشر کنم. گرچه ممکن است برای بعضی از دوستان عزیز تکراری باشد اما می دانم که برای بعضی دیگر جدید است.  

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:۱٤ ‎ق.ظ روز شنبه ۳۱ امرداد ۱۳۸۸
تگ ها :


به مناسبت 28 مرداد

دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی در کتاب اژدهای هفت سر داستانی آورده که بعدا آن را در کتاب خود مشت مالی (ص 388- 389 ) تکرار کرده و یک پاورقی بر آن افزوده است. این داستان از این قرار است:

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:۱٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸۸
تگ ها :


النظافة من الایمان

رودخانه اخلمد

بستر رودخانه اخلمد - شنبه 24 مرداد 88

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٤٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٦ امرداد ۱۳۸۸
تگ ها :


دمی با سقراط

از سقراط پرسیدند: « ریشه رنج مردمان چیست ؟» گفت: « نادانی ». گفتند: « پس رنج دانایان از چیست؟ » گفت: « آگاهی از نادانی خویش ».

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٠٥ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۳ امرداد ۱۳۸۸
تگ ها :


شعری سرشار از تاریخ؛ هزاره دوم آهوی کوهی

 دکترمحمد رضا شفیعی کدکنی، ادیب، پژوهشگر و شاعر بزرگ معاصر شعری دارد به نام « هزارۀ دوم آهوی کوهی ». آهوی کوهی اشاره است به بیتی از ابوحفص سغدی. شاعر سده های سوم و چهارم هجری. او سروده است:

  

آهوی کوهی در دشت چگونه دوذا

او ندارد یار، بی یار چگونه بوذا

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱:۱٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٩ امرداد ۱۳۸۸
تگ ها :


آن سوی تاریخ؛ افسانه آرش

در اساطیر و افسانه های ایرانی آمده است که افراسیاب پادشاه ترکستان بود. شجاع بود و جنگ آور. جادوگر بود و 2000 سال عمر کرد و همان است که فردوسی در باره او گفته است: 

شود کوه آهن چو دریای آب

اگر بشنود نام افراسیاب

 

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٥٤ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٦ امرداد ۱۳۸۸
تگ ها :


معنی تاریخ

هیستوری ( تاریخ ) کلمه ای یونانی است، به معنای ساده تجسس و تفحص.

 

 

 آر. جی . کالینگوود، مفهوم کلی تاریخ، ترجمه علی اکبر مهدیان، ص 29.

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٤٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٤ امرداد ۱۳۸۸
تگ ها :


انجمن ایرانی تاریخ

مدتی است « انجمن ایرانی تاریخ » به عنوان اولین انجمن رسمی تاریخ در کشور ما فعالیت خود را آغاز کرده است. اخیرا سایت این انجمن نیز راه اندازی شده و این امکان برای تحصیل کردگان رشته های مختلف تاریخ فراهم آمده است که در این انجمن ثبت نام کنند. متاسفانه در کشور ما شمار انجمن های علمی مستقل و غیر دولتی بسیار اندک است. این در حالی است که پیشرفت رشته های مختلف علمی در دنیای امروز تا حدودی وابسته به وجود چنین انجمن هایی است. از این رو مناسب است همه تحصیل کردگان تاریخ، وجود این انجمن را جدی تلقی کنند. برای اطلاع از فعالیت های این انجمن، آشنایی با اعضای آن و نیز ثبت نام در آن، اینجا را کلیک کنید.

  
نویسنده : ; ساعت ٩:۳٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۱ امرداد ۱۳۸۸
تگ ها :


میان شک و یقین

برای فرد جزم اندیش و برای یک  شکّاک تمام عیار جایی در مطالعه تاریخ وجود ندارد.

 

مایکل استنفورد، درآمدی بر فلسفه تاریخ، ترجمه احمد گل محمدی، ص 110

  
نویسنده : ; ساعت ۱:٢٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٦ امرداد ۱۳۸۸
تگ ها :


پیامی از یک دوست

دوست گرامی من آقای مهرداد صدقی که هم هنرمند است و هم استاد و  پژوهشگر هنر و وبلاگ بسیار خوبی به نام تصویر دارد، در باره مطلب اخیر من پیامی فرستاده اند مفصل. چون امکان درج آن در ذیل مطلب من وجود نداشت، تصمیم گرفتم از آن به عنوان یک پست مستقل استفاده کنم تا خوانندگان محترم با دیدگاه های ایشان آشنا شوند. نکته ای را نیز شایان ذکر می دانم و آن این که آنچه ایشان در باره کیفیت یا تأثیر کار من گفته اند. به نظرم چندان مطابق با واقعیت نیست. فروتنی نمی کنم، اما آقای صدقی دوست صمیمی من است و شاید این بر قضاوت ایشان تأثیری گذاشته باشد. واقعیت این است که دامنه کار کسی چون من بسیار محدود و مختصر است و می دانم که از محدوده شماری اندک از افراد فرهنگ دوست و علاقمند تجاوز نمی کند. به هر حال از لطف ایشان سپاسگزارم. مطلب آقای صدقی از این قرار است:  

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٤ امرداد ۱۳۸۸
تگ ها :