ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

مشکلات تقویم قمری

تقویم رایج در ثبت حوادث تاریخ اسلام تا پیش از دوره های اخیر، تقویم هجری قمری بوده است. مبنای این تقویم گردش ماه (قمر) به دور زمین است. این تقویم پیش از اسلام نیز در میان اعراب رواج داشت و  البته مبادی مختلفی داشت و هر از چند گاهی مبدأ  آن تغییر می کرد. مثلا در میان قریش، سال مرگ قُصَی بن کِلاب، جد بزرگ پیامبر، مبدأ  تاریخ بود. گاه نیز جنگ یا حادثه ای مهم را مبدأ تاریخ قرار می دادند. ظاهرا ماجرای سپاه فیل نیز برای مدتی مبدأ تاریخ در میان قریش بود.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ٢:۳۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۸۸
تگ ها :


تاریخنگاری

تاریخنگاری، چونان کار هنری، هم وجه زیبایی شناختی دارد، هم، چونان تلاشی در حوزه شناخت، وجه شناخت شناسانه. ولی وجوه زیبایی شناختی نباید به حوزه برتر و مهم تر شناخت شناسی تجاوز کرده، آن را تحت تأثیر قرار دهد.

 

مایکل استنفورد، درآمدی بر فلسفه تاریخ، ترجمه احمد گل محمدی، ص 376 

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۸ شهریور ۱۳۸۸
تگ ها :


" محاسن اصفهان " نمادی از فرهنگ اصفهانی ها

در پست قبلی در باره زاینده رود و اصفهان نوشته بودم و مطالبی هم از ترجمه کتاب محاسن اصفهان مفضل بن سعد بن حسین ماه فرخی نقل کرده بودم. در این نوشته قصد دارم به مطلب جالبی در باره این کتاب اشاره کنم.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱:۳۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٥ شهریور ۱۳۸۸
تگ ها :


زاینده رود

زاینده رود که در متون مختلف تاریخی و جغرافیایی با نام هایی دیگر مانند: زندرود، زَرَن رود، زرّین رود، زرّینه رود و زِنده رود نیز از آن نام برده شده، مهمترین رودخانه در مرکز فلات ایران است. زاینده رود از زردکوه بختیاری سرچشمه می گیرد و بعد از طی حدود 300 کیلومتر به باتلاق گاوخونی می ریزد. عرض این رودخانه از حدود 10 متر تا 800 متر متغیر است و در شهر اصفهان بین 100 تا 300 متر است.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ٤:٤٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٢ شهریور ۱۳۸۸
تگ ها :


خانه جلال

در پست قبلی اشاره ای شده بود به گزارشی که چند سال پیش از خانه جلال آل احمد در خلیف آباد اسالم تهیه کرده بودم. دیروز که 18 شهریور بود چهلمین سالگرد مرگ جلال بود. یادم آمد از آن گزارش که همان سال ها در روزنامه همشهری چاپ شد.  دوست داشتم بخشی از آن را در این پست بگذارم، اما آن شماره روزنامه دم دستم نبود. گفتم مختصری در این باره توضیح دهم و دو عکس را هم که با فاصله 25 سال گرفته شده اند بگذارم که یادی باشد از مرحوم آل احمد.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٢٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٩ شهریور ۱۳۸۸
تگ ها :


ایرج و جلال

بولوار ایرج و جلال

 

مدتی پیش خبری در مشهد پیچید که نام بولوار ایرج میرزا را به جلال آل احمد تغییر داده اند. اخیرا نیز از این اتفاق و توضیحاتی که شهرداری مشهد در این باره داده است، عکسی منتشر شد. در این باره به چند نکته اشاره می کنم:

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٤٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ شهریور ۱۳۸۸
تگ ها :


پیغمبر دزدان

این روزها مشغول خواندن کتاب پیغمبر دزدان بودم. لابد کار عجیبی به نظر می رسد که آدم در ماه مبارک رمضان، خواندن کتاب پیغمبر مؤمنان را کنار بگذارد و برود کتاب پیغمبر دزدان را بخواند. اما از این شوخی گذشته، کتاب پیغمبر دزدان کتابی است واقعا خواندنی. در باره این کتاب به چند نکته اشاره می کنم:

 

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۳ شهریور ۱۳۸۸
تگ ها :


تاریخ علمی

تاریخ را نمی توان علمی نوشت مگر آنکه مورخ تجربه ی قومی را که دارد افعالش را حکایت می کند در ذهن خود باز آفریند.

 

 

آر. جی . کالینگوود، مفهوم کلی تاریخ، ترجمه ی علی اکبر مهدیان، ص 55

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٢٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٩ شهریور ۱۳۸۸
تگ ها :


دمی با سقراط

از سقراط پرسیدند: « ما را به چه توصیه می کنی؟ » گفت: « به درست اندیشیدن ». گفتند: « این چگونه حاصل می شود؟ » گفت: « درست ببینید و درست بشنوید، آنگاه درست اندیشه خواهید کرد ».

  
نویسنده : ; ساعت ۱:٠٤ ‎ق.ظ روز جمعه ٦ شهریور ۱۳۸۸
تگ ها :


پاسخ یک پیام

یکی از مراجعه کنندگان محترم در پیامی که فرستاده اند، نوشته اند:

« ... من جوانی 21 ساله از خانواده ای متوسط هستم که آشنایی ام با دین اسلام ( متاسفانه ) در حد بسیار بسیار پایینی می باشد و چند وقتی است که دغدغه ی ذهنی ام مطالعه درباره دین اسلام شده. ممنون می شم اگر منابعی را که می شناسید به من معرفی کنید. راستش در اکثر زمینه ها سوال های زیادی برای من بوجود آمده. از شکل گیری اسلام بگیرید تا تفاوت این دین با ادیان دیگر و قرآن و پیامبر و امامان و زندگی سیاسی اجتماعی آنها تا ورود اسلام به ایران. ممنون می شم اگر راهنمایی ام کنید ».

از آنجایی که فکر کردم سؤالات ایشان در واقع سؤالاتی عمومی هستند و ممکن است برای دوستان دیگری نیز پیش بیاید، تصمیم گرفتم که این پست را به این مطلب اختصاص دهم. نخست به چند نکته اشاره می کنم:

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٢٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳ شهریور ۱۳۸۸
تگ ها :