ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

دیدار با دانشجویان

دوشنبه شب گذشته را همراه بعضی از همکاران در خوابگاه دانشگاه، میهمان دانشجویان بودیم. دانشگاه فردوسی چند سالی است که با یک برنامه ریزی منظم، از اساتید دعوت می کند که شبی را در خوابگاه، میهمان دانشجویان گروه خود باشند. معمولا اساتید شام را همراه دانشجویان در سلف سرویس صرف می کنند و بعد حدود یکی دو ساعت در یکی از اتاق های خوابگاه با دانشجویان خود به گفتگو می نشینند و در فضایی غیر رسمی و غیر درسی، به صورت آزاد با آنان سخن می گویند. برنامه خوبی است و ضمن اینکه این یکی دو ساعت با صمیمت خاصی سپری می شود، طرفین این فرصت را پیدا می کنند که راحت تر از محیط رسمی دانشکده به سخنان یکدیگر گوش دهند.

دوشنبه شب، من و یکی از همکارانم میهمان خانم های ساکن در یکی از خوابگاه های پردیس دانشگاه بودیم. دانشجویان از ترم های مختلف بودند، با چای و میوه و شیرینی از ما پذیرایی کردند، از همدیگر سوالاتی پرسیدیم، سری هم به خاطرات گذشته مان زدیم، دست آخر هم به یادگار عکسی گرفتیم و برگشتیم.

عموم دانشجویان و اساتید شرکت کننده در این برنامه و نیز مسوولان امور دانشجویی و فرهنگی دانشگاه معتقد به مفید بودن این برنامه هستند. معمولا هر استادی در هر سال و گاهی دو سال تحصیلی یک بار میهمان دانشجویان می شود و دانشجویان هم برای شرکت در این برنامه آزادند و هیچ کس به اجبار و اکراه در آن شرکت نمی کند. و آخرین نکته اینکه به نظرم رسید؛ امکانات خوابگاهی و رفاهی دانشجویان نسبت به سال های دانشجویی ما بسیار بهتر شده است. 

  
نویسنده : ; ساعت ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸٩
تگ ها :


سی و سه پل

سی و سه پل

پاییز ١٣٨۶

  
نویسنده : ; ساعت ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸٩
تگ ها :


متن خوانی

این ترم یکشنبه ها صبح ساعت 10 کلاس « متون تاریخی » دارم. کلاس کم جمعیت و خلوتی است. حدود 10 دانشجو در آن شرکت می کنند که چون در آستانه فارغ التحصیلی هستند، دانشکده پذیرفته که کلاس را با این تعداد برگزار کند.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۸:٢۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳۸٩
تگ ها :


تهمت کاتبی

نبینی که دست را و قلم را تهمت کاتبی هست، و از مقصود خبر نه. و کاغذ را تهمت مکتوبٌ فیهی و علیهی نصیب باشد؛ و لیکن هیهات! هیهات! هر کاتب که نه دل بود، بی خبر است و هر مکتوبٌ الیه که نه دل است، همچنین.

 

 

از کتاب نامه های عین القضات همدانی، به اهتمام علینقی منزوی و عفیف عسیران، ج ١، ص ٢٧۶

 

  
نویسنده : ; ساعت ٢:٥٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٧ اردیبهشت ۱۳۸٩
تگ ها :


ادبیات و تاریخ

دوست عزیزم مهرداد صدقی که برای گذراندن فرصت مطالعاتی به آمریکا سفر کرده در ذیل پست قبلی من، کامنتی گذاشته بود، به این شرح:

« در نظام آموزش و پرورش آمریکا به چند زمینه بیشتر اهمیت می دهند . اول از همه زبان و ادبیات و تاریخ . شاید برنامه ریزهای نظام آموزشی متوجه اهمیت این دو درس بوده اند. جالب است بدانید کتاب دبیرستانی تاریخ آمریکا (که البته بیشتر از 400سال هم تاریخشان به عقب بازنمی گردد) 4-5 برابر کتاب تاریخ دبیرستان ما محتوا و تصویر دارد » .

 

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:۳۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸٩
تگ ها :


در ستایش تاریخ

هر که از علوم تواریخ اِعراض کند، دست زمانه بر وی دراز شود، و از جوانب، نوایب روی بوی نهد، و او را طریقی مسموع و منقول نباشد که بسلوک آن طریق از آفات نجات یابد. و عقل او بار تجربت بر نبندد... و مرد عالم بتواریخ بآشنایی و روشنایی تجربت انبساط نماید.

 

 

ابن فندق، تاریخ بیهق، ص 11

 

اعراض: دوری

نوایب: حوادث ناگوار

  
نویسنده : ; ساعت ۱٠:٤٦ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸٩
تگ ها :


دموکراسی خوارج!

بعضی از نویسندگان و نظریه پردازان سیاسی، در مقایسه میان دیدگاههای فرق مختلف در تاریخ اسلام، ادعا می کنند که خوارج نسبت به دیگران که از نوعی نظام حکومتی خانوادگی جانبداری کرده اند، دموکرات تر هستند. به این دلیل که آنان رهبری جامعه را منحصر به خاندانی خاص نمی دانند و به انتقال آن از راه وراثت اعتقادی ندارند.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:۳۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸٩
تگ ها :