ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

تمایل به « بیش از حد تاریخ داشتن »

انسانها گویی نوعا کثرت گرا هستند. یعنی « بیشتر » را بر « کمتر » ترجیح می دهند. فارغ از اینکه آیا این گزاره در همه زمینه ها و زمانها صادق است یا خیر،‌ باید اشاره کرد که به نظر می رسد بسیاری از اقوام و ملل در باره تاریخ گذشته خود، دارای چنین سلیقه و علاقه ای هستند. یعنی دوست دارند هر چه بیشتر تاریخ داشته باشند. آنان با کوشش بسیار سعی می کنند هم بر سال های تاریخ خود بیفزایند و هم رجال و شخصیت هایی تاریخی برای خود دست و پا کنند.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٩ خرداد ۱۳۸٩
تگ ها :


روز خوب خدا

سه روز پیش، شنبه 22 خرداد ١٣٨٩: بعد از ظهر خانه بودم. نزدیک غروب بود که تلفن زنگ زد. پسرم گوشی را برداشت. سلام کرد و به سوالات کسی که پشت خط بود، به کوتاهی جواب داد: « بله »، « بله». بعد دو سه دقیقه ای به حرفهای او گوش داد، لبخندی زد و گفت: « بله. هست». گوشی را دستش گرفت و رو به من گفت: « بابا! با شما کار دارند».

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸٩
تگ ها :


« بیش از حد تاریخ داشتن »!

یادم می آید سالها پیش نوشته ای از دکتر شریعتی می خواندم به نام « چهار زندان انسان ». از جزئیات آن نوشته الآن چیز زیادی در خاطرم نمانده، اما یادم هست که شریعتی گفته بود؛ افکار و اعمال آدمی در چهارچوب چهار جبر  تحقق می یابد که عبارت اند از: « جبر طبیعت »، « جبر جامعه »، « جبر خویشتن » و سرانجام « جبر تاریخ».

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ٩:٢٠ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۱ خرداد ۱۳۸٩
تگ ها :


گزارش سفر (2) ؛ قم

شب را در قم میهمان دوست عزیزم، دکتر خوشنویسان، بودم. دکتر خوشنویسان که دارای دکتری فیزیک و عضو هیأت علمی دانشگاه کاشان است، از دوستان دوره دانشجویی من است و ما سالهایی را با هم در یک منزل دانشجویی در خیابان کوهسنگی مشهد گذراندیم. الآن بعد از آن همه سال هم، وقتی همدیگر را می بینیم باز از آن روزگاران یاد می کنیم. حتی گاهی که به صورت خانوادگی دور هم جمع می شویم، برای فرزندانمان از ماجراهای تلخ و شیرینی که با هم داشته ایم،‌ حرف می زنیم.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸٩
تگ ها :


گزارش سفر (1) ؛ اصفهان

از سه شنبه تا جمعه گذشته (چهارم تا هفتم خرداد ماه 1389) را مسافرت بودم. رفته بودم اصفهان و قم. سفر به اصفهان برای شرکت و ارائه مقاله در اولین کارگاه تاریخنگاری محلی که توسط گروه تاریخ دانشگاه اصفهان برگزار می شد، انجام شد. سه شنبه ساعت 6 صبح با هواپیما راهی اصفهان شدم. معمولا وقتی صبح به این زودی عازم سفر باشم، شب هم نمی توانم راحت بخوابم. 5/4 صبح بیدار شدم که به موقع به فرودگاه برسم.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۸٩
تگ ها :


ایام امتحانات

  
نویسنده : ; ساعت ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ روز شنبه ۸ خرداد ۱۳۸٩
تگ ها :


گزارش

روزهای پنج شنبه و جمعه گذشته (30 و 31 اردی بهشت) همایش دبیران تاریخ استان های خراسان رضوی، جنوبی و شمالی در شهر سبزوار برگزار شد. مسؤولان این همایش از من نیز خواسته بودند تا در جلسه صبح پنج شنبه این همایش سخنرانی کنم. به مناسب برگزاری این نشست در سبزوار، موضوع سخنرانی خود را کتاب تاریخ بیهق اثر مهم و مشهور علی بن زید بیهقی مشهور به ابن فندق (م 565 ق) پیشنهاد کردم که مورد قبول واقع شد. سخنرانی من در واقع سه بخش داشت: نخست به معرفی نویسنده کتاب، ابن فندق، پرداختم و به مهم ترین حوادث و سوانح عمر او اشاره کردم. در ادامه در باره کتاب تاریخ بیهق و ویژگی ها و اهمیت آن سخن گفتم و سرانجام در بخش سوم با بازخوانی گزارشی که ابن فندق در کتاب خود از افسانه « سرو فریومد » به دست داده است، گریزی به تاریخ خراسان زدم و کاربرد چنین افسانه ها و اساطیری را توضیح دادم و پیشنهاد کردم که محققان و مطالعه کنندگان متون و منابع تاریخی به چنین گزارش هایی نگاهی تازه بیندازند و برای این کار آنها را در متن و زمینه سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خود قرار دهند و تحلیل کنند.  

در جنب این نشست فرصت یافتم که با تعدادی از شرکت کنندگان گفتگو کنم. در این میان بیش از همه مصاحبت و گفتگو با جناب آقای لباف خانیکی محقق گرانمایه میراث فرهنگی خراسان، دکتر متولی حقیقی عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد بجنورد و آقای آقاملایی سرگروه دبیران تاریخ استان خراسان رضوی برایم مغتنم بود. یکی از مواردی که ما در باره آن گفتگو کردیم، لزوم بازخوانی و بازنگری در بعضی روایت های مشهور تاریخ ایران بود. از آن جمله هجوم مغولان و تأثیرات آن. جز این فرصت یافتم که با دو تن از دانشجویان سابقم ( خانم مهدوی و آقای مسلم ) که سبزواری هستند و از سر لطف به دیدن من آمده بودند، دیدار و گفتگو کنم. برگزاری برنامه و امکاناتی که سبزواری ها برای آن تدارک دیده بودند هم بسیار خوب و آبرومند بود. 

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢ خرداد ۱۳۸٩
تگ ها :