ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

تاریخ شفاهی 28 مرداد

سال 1376 در دانشکده ادبیات دانشگاه کاشان تدریس می کردم. آبدارچی پیری داشتیم که اساتید در ساعات مختلف برای نوشیدن چای به آبدارخانه کوچکش مراجعه می کردند. همانجا چای می نوشیدند و کم و بیش با پیرمرد گفتگو می کردند.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸٩
تگ ها :


ماه روزه

دو سه سال پیش که در وبلاگی دیگر مطلب می نوشتم، یکی از دوستانم در آستانه ماه رمضان از من خواسته بود تا در این باره مطلبی بنویسم. پستی نوشتم تحت عنوان « ماه روزه ». این روزها و در آغاز ماه رمضان و ایام روزه داری با خود فکر می کردم که در این باره چیزی بنویسم. فرصتی دست نداد، این بود که فکر کردم همان پست را بار دیگر  تکرار کنم.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٠٧ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۳ امرداد ۱۳۸٩
تگ ها :


موزه میراث روستایی گیلان

در سفری که اخیرا به گیلان داشتم، فرصت پپدا کردم که موزه میراث روستایی گیلان را ببینم. این موزه که در کنار جاده رشت – تهران ایجاد شده، در کشور ما در نوع خود منحصر به فرد است. این موزه را مهندس محمود طالقانی طراحی کرده و زیر نظر یونسکو اداره می شود.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ٤:٠٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ امرداد ۱۳۸٩
تگ ها :


تعذیر

در طی دو هفته گذشته به دلیل مسافرت، نتوانستم تاریخچه را به صورت منظم به روز کنم. از این بابت از مراجعه کنندگان محترم عذرخواهی می کنم. از امروز به بعد تاریخچه مطابق روال پیشین به روز خواهد شد.

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:۱٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۸ امرداد ۱۳۸٩
تگ ها :


یک کتاب

نزاع رهبری در جاهلیت و اسلام، عنوان آخرین کتاب من است که همین روزها منتشر شده است. در این کتاب برای درک درست تر موضوع اختلاف برانگیز جانشینی پیامبر (ص)، موضوع رهبری و ریاست در میان قبیله قریش را از 150 سال پیش از ظهور اسلام مورد بررسی قرار داده و کوشش کرده ام تا تأثیر رقابت ها، درگیری ها و حلف ها و هم پیمانی های دوره جاهلیت را در تاریخ صدر اسلام معین سازم. برای این کار شمار قابل توجهی از منابع قدیم و جدید تاریخ جاهلیت و اسلام را مورد بررسی قرار داده ام.

به نظر خودم آنچه را می توان وجه تمایز این کتاب قلمداد کرد، نشان دادن توجه لازم به تاریخ جاهلیت و بیان تأثیرات آن در حوادث صدر اسلام است. واقعیت این است که تاکنون در ادبیات تاریخی ما، نزاع ها، رقابت ها، دوستی ها و دشمنی های عصر جاهلی آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته و سهم این حوادث در رخدادهای صدر اسلام به گونه ای شایسته معین نگردیده است. کوشش من در این اثر معطوف به انجام این کار بوده است. این کتاب را به دوست عزیزم، مسعود ریاحی، تقدیم کرده ام.

نزاع رهبری در جاهلیت و اسلام در 130 صفحه و به قیمت 2000تومان توسط  نشر صالح منتشر شده است.    

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۱ امرداد ۱۳۸٩
تگ ها :


مرگ برگ نیسی

سال 1371 که اواخر دوره تحصیل من در دوره کارشناسی ارشد بود. به فکر انتخاب موضوعی برای نوشتن پایان نامه بودم. به راهنمایی یکی از اساتید قرار شد در باره « ابناء » (ابناء الفرس = ایرانیان یمن ) مطالعاتی مقدماتی انجام دهم و بعد از آن در این باره تصمیم بگیرم.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ٥:٥۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ امرداد ۱۳۸٩
تگ ها :