ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

کاشان

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ روز شنبه ۱ آبان ۱۳۸٩
تگ ها :


بزرگ شمردن امر خداوند و مهربانی با خلق او

و از مفاخر شهر قدیم [نیشابور] این قصه کریم در السنه مذکور و در افواه مشهور است که حضرت سلطان [علی بن موسی الرضا] صلوة الله و سلامه علی رسول الله و علی آله و سلم، در نشابور به منبر برآمدند. و نقل است که چند هزار دوات و قلم اعیان اُمَم مرتّب داشته اقتباس انوار اسرار افاده ایشان می کردند. حضرتِ سلطان این حدیث مُعَنعَن* از آباءِ اولیاء اصفیاء خود تا حضرت خواجه کاینات، صلوة الله و سلامه علیهم و علی آلِهم الائمة المعصومین اجمعین الی یوم الدین، روایت فرمودند که « التعظیمُ لِامرالله و الشَفَقَة علی خَلق الله ».

 

  تاریخ نیشابور، حاکم نیشابوری، تصحیح دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی، ص 212 

حدیث معنن: حدیثی است که راوی سند آن را ذکر می کند.

  
نویسنده : ; ساعت ٢:٢٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٩
تگ ها :


شهرآشوبی !

واژه شهر آشوب بر کسی اطلاق می شده که حسن و جمالش به اندازه ای زیاد بوده که وقتی در کوچه و خیابان حرکت می کرده، مشتاقان زیادی به دنبالش به راه می افتاده اند و شهر به هم می ریخته است. حافظ در شعری زییا به همین معنی اشاره کرده است:

 

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:۱٢ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۳ مهر ۱۳۸٩
تگ ها :


در محلات مدینه

از سفر حج عمره ای که چند سال پیش رفته ام سفرنامه ای نوشته ام با عنوان حج ناتمام. این نوشته بخشی از متن آن سفرنامه است.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٠٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٩
تگ ها :


بغض کرزای

چند روز پیش اخبار تلویزیون بخشی از سخنرانی حامد کرزای رئیس جمهور افغانستان را پخش می کرد. گوینده می گفت: کرزای از طولانی شدن جنگ و ناامنی در افغانستان انتقاد کرده است. بعد بخشی کوتاه از سخنرانی او را پخش کرد. سخنرانی و رفتار کرزای تکان دهنده بود. او با لهجه شیرین افغانی خود گفت کشور ما را یک بار روس ها اشغال کردند و ما را هم در بدر کردند. بعد هم ناتو آمد ولی مشکلات ما حل نشده است. او بر عدم امنیت در کشور افغانستان، اوضاع نابسامان اجتماعی و مهاجرت گسترده جوانان افغان به خارج از کشور تمرکز کرد و بعد در حالی که اندک اندک منقلب می شد و صدایش در گلو می گرفت با همان لهجه شیرین اما به تلخی دامه داد که آرزوی ما این است؛ هر افغانی در وطن خود به دنیا بیاید، بر روی همین خاک بزرگ شود، همین جا آموزش ببیند، همین جا بمیرد و در همین خاک دفن شود. به اینجا که رسید بغض راه گلویش را گرفت و اشک ریخت. این دو سه دقیقه از سخنرانی کرزای حس و حال عجیبی داشت. شاید به این خاطر که درد مشترکی را بیان می کرد. آخر ما نیز به نحوی گسترده درگیر مهاجرت نخبگان و جوانان کشورمان به خارج از کشور هستیم. دلایل این مهاجرت گسترده می تواند به عدد مهاجرین متفاوت باشد، اما همه مهاجرت ها یک دلیل اصلی دارد و آن این است که انسان مهاجر وضعیت فعلی خود را مطلوب نمی بیند و ترک خانه و کاشانه می کند تا شاید در گوشه ای دیگر از عالم به وضعیت مطلوب خود برسد. اگر به دور و برمان نگاه کنیم، متوجه گستردگی وحشتناک این مهاجرت می گردیم. من نمی گویم که می توان و یا باید کسی را با زور نگاه داشت. نمی گویم همه آنها که می روند درست فکر می کنند و یا همه به خاطر مشکلات اجتماعی و این قبیل چیزها می روند. می گویم شمار گسترده ای از نخبگان کشور ما بخصوص جوانان، هر روز و هر ماه و هر سال از کشور خارج می شوند و دیگر برنمی گردند، و این کشور ما را هم به لحاظ مادی و هم به لحاظ معنوی متضرر می کند. بسیاری از این مهاجرین، این کار را به رغم علاقه شدید به وطن خود صورت می دهند. بسیاری از آنان آرزوی بازگشت دارند. من تصور نمی کنم که راه حلی عاجل برای حل این مشکل وجود داشته باشد. فقط تعجب می کنم که چرا هیچ کدام از ما وقتی از مهاجرت این همه هموطنمان سخن می گوییم، بغض راه گلویمان را نمی گیرد؟ همین.  

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٠٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٤ مهر ۱۳۸٩
تگ ها :


وجه تسمیه

ماه روز در لغت به معنی حساب روز و ماه و سال را نگه داشتن است. ایرانیان قبل از اسلام به جای کلمه « تاریخ » از این کلمه استفاده می کردند. در کتاب آثار الباقیه ابوریحان بیرونی از قول هرمزان آمده است که ما نوعی تقویم داریم که آن را « ماه روز » می نامیم (ص 29). بنابراین ماه روز مترادف کلمه تاریخ است، به معنی تقویم و تعیین روز و ماه و سال. هم از اینروست که در ایران ماه رمضان را « ماه روزه » می نامند. روزه گرفتن یعنی حساب روزهای ماه را نگاه داشتن و چون در این ماه، همگان حساب روزهای ماه را نگه می دارند، این ماه را ماه روزه می گویند.

  
نویسنده : ; ساعت ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٠ مهر ۱۳۸٩
تگ ها :


تغییر نام

بزودی نام وبلاگم را تغییر خواهم داد. پیشتر وبلاگی داشتم به نام ماهروز. در آن وبلاگ هم مطالب تاریخی می نوشتم. مدتی بعد آن وبلاگ را بستم. بعدا که وبلاگ نویسی را از سر گرفتم، فکر کردم که نام تازه ای انتخاب کنم. «تاریخچه » نام جدیدی بود که انتخاب کردم. اخیرا استادم، آقای دکتر عالم زاده، به من گفت: همان نام ماهروز بهتر بود. در باره این واژه توضیحاتی هم داد که من پیشتر در همان وبلاگ نوشته بودم. آقای دکتر عالم زاده نگفت که نام وبلاگ را تغییر بده ولی من خود به فکر افتادم که این کار را انجام دهم. می دانم که تغییر نام برای یک نشریه، روزنامه، سایت یا وبلاگ چندان کار راحتی نیست و گاه مشکلاتی نیز به وجود می آورد. مثلا شماری از مراجعه کنندگان را سر در گم می کند ولی به گمانم این مشکل چندان دیرپا نیست و خیلی زود حل خواهد شد. به هر حال از پست آینده و همراه با مطلب تازه ای که خواهم گذاشت، نام وبلاگ « تاریخچه » به « ماهروز» تغییر خواهد کرد.

  
نویسنده : ; ساعت ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٦ مهر ۱۳۸٩
تگ ها :