ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

دویستمین

این نوشته دویستمین پست این وبلاگ است که در طی حدود دو سال ( از ٢٢ آذر 1387 تا به امروز) نوشته شده است. سال گذشته نیز به مناسبت رسیدن به صدمین پست مطلبی نوشتم و قصد دارم چنانچه عمری بود و این وبلاگ به کار خود ادامه داد، در رأس هر صد پست، در این باره مطلبی بنویسم.  

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۸ آبان ۱۳۸٩
تگ ها :


قهوه تلخ یا آلوبالو پلو؟!

این روزها کتاب نوح هزار طوفان اثر دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی را می خوانم. در حین مطالعه به مطلبی برخوردم که ارتباطی با محتوای دو پست اخیر ماهروز ( " در باره مورخ الدوله ها " و " اختراع افلاطون " ) داشت. فکر کردم شاید نقل آن خالی از لطف نباشد.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱:۱۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۳ آبان ۱۳۸٩
تگ ها :


در باره مورخ الدّوله ها

آقای محمد جعفر اشکواری اخیرا در وبلاگ خود، تاریخنامه، مطلبی در باره سریال قهوه تلخ و نقش مورخان درباری نوشته اند. ایشان از سر لطف از بنده خواسته بودند در این باره نظرم را بنویسم. من البته از این سریال طنز فقط سه قسمت اول آن را دیده ام. بنابراین قادر نیستم جزئیات نظرات آقای اشکواری را که ظاهرا تمامی قسمت های منتشر شده آن را که به حدود 20 قسمت می رسد، دیده اند رد یا تأیید کنم. اما به نظرم رسید در پاسخ درخواست ایشان، در باره موضوع تاریخنگاری درباری و مورخ الدّوله ها مطلبی بنویسم و به مواردی اشاره کنم:

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳۸٩
تگ ها :


یادبود

١٣ آبان، هفدهمین سالگرد درگذشت دکتر محمد کاظم خواجویان، استاد تاریخ دانشگاه فردوسی است. سال گذشته پستی را به این موضوع اختصاص داده بودم. برای خواندن آن مطلب، اینجا را کلیک کنید.

  
نویسنده : ; ساعت ٢:۳۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳۸٩
تگ ها :


اختراع افلاطون!

« افسانه ای شنیده ام که تا زمان افلاطون فحش وجود نداشت، مردم در دعواها همدیگر را می کشتند، افلاطون فحش را اختراع کرد، از آن روز دیگر تعداد قتل ها خیلی کمتر شد. به دلیل اینکه طرفین دعوا عقده خود را با این وسیله تازه اختراع خالی می کردند و احتیاج به شمشیر و نیزه نبود ».

 

نوح هزار طوفان، دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی، ص 6-165

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٢٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٩ آبان ۱۳۸٩
تگ ها :


خانه های تاریخی کاشان

 در پست قبلی عکسی گذاشته بودم از یکی از خانه های تاریخی کاشان. بعضی از مراجعه کنندگان پیغام داده بودند که نمی توانند عکس را ببیند (به دلیل فیلتر بعضی از سایت های تصویری). فکر کردم به همین بهانه و تقدیم به این دسته از دوستان، بخشی از یکی از سفرنامه های خودم را که حاوی گزارشی است از این خانه های تاریخی در محله امیراحمد کاشان در این پست منتشر کنم. این سفرنامه متعلق است به یک اردوی ده روزه دانشجویی که در سال 1381 برگزار شده است.

 

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ آبان ۱۳۸٩
تگ ها :