ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

تصاویر پست قبلی

در این پست تصاویر مربوط به مطلب قبلی را که نتوانسته بودم آنها را آپلود کنم، آورده ام. آنها را ببینید.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳٠ خرداد ۱۳٩٠
تگ ها :


کهنه و نو !

کارش که تمام شد، گفت: " شده است مانند طرح جلدهای چهل سال پیش ". گفتم: " آفرین! من هم دقیقا می خواستم همین بشود. به این دلیل که کسانی که چهل سال پیش، از این کارها می کردند، اگرچه امکانات امروز ما را نداشتند، اما عقل و ذوق و سلیقه خوبی داشتند ".

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ٦:۳٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ خرداد ۱۳٩٠
تگ ها :


در باره مختارنامه

تاکنون حدود 30 قسمت از سریال مختار نامه از تلویزیون پخش شده است. من تمامی این قسمت ها را دیده ام. چند بار هم در کلاس با دانشجویان در این باره گفتگو کرده ایم. اکنون قصد ندارم به بررسی مفصل از این سریال بپردازم. اصلا این کار به نظرم باید در پایان پخش آن صورت پذیرد، اما علی الحساب در باره آنچه تاکنون پخش شده، به چند نکته اشاره می کنم:

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱:٥۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٠
تگ ها :


چهارگانه

در مرو، پریر، لاله آتش انگیخت

دی نیلوفر، به بلخ، در آب گریخت

در خاک نشابور، گل امروز آمد

فردا به هری، باد، سمن خواهد بیخت

مهستی گنجوی

گاهی که در حین مطالعه به مطلب جالبی، سخنی، شعری و یا برداشت تازه ای می رسم، دوست دارم  آن را به بهانه ای با دیگران هم در میان بگذارم. کلاس ها جای خوبی برای این کار هستند. به هر حال در طول یکی دو ساعت حرف زدن در کلاس، فرصتی پیش می آید که به بهانه ای آن را مطرح کنم. اما گاهی هم دلم می خواهد آن را در وبلاگ بنویسم. بعضی وقت ها هم این کار را می کنم. رباعی را که در بالا آمد، دوسه روز پیش در کتاب مار در بتکده کهنه دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی دیدم.

این رباعی از مهستی گنجوی شاعره سده 6ق و معاصر سلجوقیان است. از زندگانی او اطلاعات دقیقی در دست نیست. حتی دیوان او هم باقی نمانده است. آنچه از او مانده، اشعار پراکنده ای در میان کتب و تذکره هاست. مهستی در این چهارگانه (رباعی) زیبا، از چهار مکان (مرو، بلخ، نیشابور و هری یا همان هرات) نام برده، به چهار زمان (پریر یا همان پریروز، دی یا همان دیروز، امروز و فردا) اشاره کرده و چهار عنصر (آتش، آب، خاک و باد) را که اساس هستی اند، بر شمرده است.  

 

  
نویسنده : ; ساعت ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۳ خرداد ۱۳٩٠
تگ ها :


لایروب

عکس از قنوات

مجسمه لایروب - حاشیه زاینده رود

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٤٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠
تگ ها :


پایان اسطوره !؟

۵-۶ ساله بودم که با بازی فوتبال آشنا شدم. در دست بچه های بزرگتر کوچه، نسخه هایی از مجله "دنیای ورزش" را دیده بودم. هنوز سواد خواندن نداشتم، اما عکس فوتبالیست ها با گرمکن های رنگی و راه راه شان و نیز توپ چهل تکه سیاه و سفیدی که با آن عکس گرفته بودند، نه تنها برایم جذاب بلکه مسحور کننده بود. همان نسخه های مجله دنیای ورزش، مرا وارد دنیای فوتبال کرد.

 

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۳٩٠
تگ ها :