ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

«دره من چه سرسبز بود»

امسال همراه دیگر اعضای خانواده تصمیم گرفتیم از فرصت تعطیلات برای دیدن تعدادی از فیلم های سینمایی خوب استفاده کنیم و به جای نشستن پای سریال های ضعیف تلویزیون، فیلم های برجسته تاریخ سینمای ایران و جهان را خود انتخاب کنیم و باهم ببینیم. تا الآن هم کلی فیلم خوب دیده ایم. 

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ٢:٥٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٩ امرداد ۱۳٩٠
تگ ها :


فِیْدُوس

بچه که بودم، در بهبهان ما در سحرهای ماه رمضان یک اتفاق خاص می افتاد و آن هم فیدوس زدن بود. ماجرای فیدوس از این قرار بود که یکی از بزرگان شهر به نام آقای نمازی کارخانه ای داشت که به گمانم کارخانه یخ سازی بود.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱:۱٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٠
تگ ها :


روزنامه

به یکی از آشنایان که میهمان ما بود و برای انجام کاری از خانه بیرون می رفت، سپردم که سر راه از دکه روزنامه فروشی برایم روزنامه اطلاعات امروز را بگیرد. وقتی برگشت، دیدم روزنامه دیروز را گرفته است. روزنامه امروز نرسیده و نسخه های باقی مانده از دیروز روی دکه بوده است، ایشان هم به تاریخ روزنامه نگاه نکرده و یک شماره از روزنامه دیروز را برداشته بود. روزنامه دیروز هم که معلوم است، حتی اگر آن را نخوانده باشی، هیچ رغبتی را در آدم برنمی انگیزد که آن را ورقی بزند یا از آن چیزی بخواند. یک ضرب المثل انگلیسی هم هست که می گوید" هیچ چیز کهنه تر از روزنامه دیروز نیست". به هر حال خواستم بگویم که هنگام خرید روزنامه به تاریخ آن دقت کنید. 

  
نویسنده : ; ساعت ٩:٠٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٠
تگ ها :


تابستان

عکس از قنوات

  
نویسنده : ; ساعت ۱:٠۸ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٥ امرداد ۱۳٩٠
تگ ها :


اندر فایده مختارنامه

مدتی پیش پستی را به سریال مختارنامه اختصاص دادم. این هفته این سریال با پخش چهلمین قسمت آن به پایان رسید. اکنون باز هم می خواهم در باره این سریال حرف بزنم؛ البته قصد نقد و بررسی آن را ندارم بلکه از منظری دیگر در باره این فیلم سخن خواهم گفت. راستش من به یک دلیل خاص از ساخت و پخش این سریال بسیار خوشحال شدم. لازم است برای توضیح این خوشحالی مدتی به عقب برگردم:

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۳:۳٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩٠
تگ ها :


حکایت تانک و تاریخ !

در خبرها آمده بود:

« شورای شهر سوسنگرد به بهانه اعتراض برخی از کسبه محل، تانکی را که بیش از سه دهه در سوسنگرد، نماد زمین گیر شدن متجاوزین و مقاومت مردمی شهر بود، طی هفته گذشته  از چهارراه طالقانی در این شهر برداشت ».

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٦ امرداد ۱۳٩٠
تگ ها :


فصلٌ ...

 

فصل در ذکر مضاف و منسوب به هر شهری

در هر ناحیتی و ولایتی چیزی بود بدان ناحیت و ولایت منسوب. گویند: حکمای یونان، و زرگران شهر حران، و جولاهگان یمن، و دبیران سواد بغداد، کاغذیان سمرقند، صباغان سجستان، عیاران طوس، گربزان مرو، ملیح صورتان بخارا، زیرکان و نقاشان چین، تیراندازان ترک، و دهات بلخ، اصحاب ناموس غزنین، جادوان و مشعبدان هند، و ضعفای کرمان، و اکراد فارس، و ترکمانان حدود قونیه و  انگوریه، و طرف روم، و صوفیان دینور، و دزدان و متواریان نواحی ری، و طعام خورندگان و پارسایان خوارزم، و ادبای بیهق. و غرض از این نسبت ها آن بود که در هیچ موضع دیگر مثل این چیزها که یاد کرده آمد، نبود مگر در این نواحی و ولایات.

ابوالحسن علی بن زید بیهقی (ابن فندق)، تاریخ بیهق (سده 6ق)، تصحیح احمد بهمنیار، ص 28

 

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢ امرداد ۱۳٩٠
تگ ها :