ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

تاریخچه یک کتاب تاریخ

بین سالهای 1369 تا 1372 در دانشگاه تهران در دوره کارشناسی ارشد تحصیل می کردم. در آن دوره با دوست عزیزم، دکتر سید جمال موسوی همکلاسی بودیم. آقای موسوی به دلیل مسؤولیتی اداری- فرهنگی که بر عهده داشت، در دانشکده اتاقی هم داشت که در آن میز بزرگی بود؛ میز عجیبی که هم میز بود و هم دو کمد که درهایشان در قسمت جلو میز باز می شد و موسوی معمولا اسباب و وسایلش را در همین کمدها جا می داد.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱:۱۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٥ آذر ۱۳٩٠
تگ ها :


چاپ چهارم تاریخ هنر

این روزها کتاب تاریخ هنر در سرزمین های اسلامی نوشته انورالرفاعی که با ترجمه این جانب در سال 1377 منتشر شد، توسط انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد برای چهارمین بار به چاپ رسید.

یادم می آید سال 1373 بود؛ درس خود را در دوره کارشناسی ارشد تمام کرده بودم، اما هر وقت می رفتم تهران، برای دیدن دوستان بخصوص دکتر موسوی که تحصیل خود را در دوره دکتری شروع کرده بود، به خوابگاه دانشگاه در امیرآباد می رفتم. یک بار که برای دیداری کوتاه به اتاق ایشان رفته بودم، نسخه عربی کتاب را به من نشان داد و پیشنهاد کرد آن را ترجمه کنم. بعد هم در کمال سخاوت نسخه متعلق به خود را که از نمایشگاه کتاب تهران تهیه کرده بود، به من داد که این کار را انجام دهم. کتاب را با خود به مشهد آوردم و کار ترجمه آن را شروع کردم و به کندی پیش بردم. متن ترجمه را دوسه بار بازنویسی کردم و برای رفع اشکالات ترجمه از استاد ناصر میرزاعلی که زمانی در دانشکده، استاد درس عربی ما بود و آن موقع در دانشگاه علوم اسلامی رضوی تدریس می کرد، کمک گرفتم. استاد میرزاعلی با تواضعی مثال زدنی دو جلسه وقت گذاشت و اشکالاتم را رفع کرد. بعد از آن ترجمه را به دکتر نصرت الله سعیدی سپردم. دکتر سعیدی سالها استاد گروه ما در دانشکده الهیات مشهد بود. ایشان نیز با حسن نیت تمام، متن ترجمه شده مرا با متن عربی کتاب مطابقت داد و آن را ویراستاری کرد. سرانجام کتاب در سال 1377 توسط انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد منتشر شد. طرح جلد آن هم، کار دوست هنرمندم سید مسعود هاشمی است.

کتاب که چاپ شد، تازه متوجه شدم استادم آقای دکتر عالم زاده نیز قصد ترجمه این کتاب را داشته و حتی یک فصل از آن را نیز ترجمه کرده است. ایشان پس از آن، این کار را کنار گذاشت و مطابق معمول شاگرد پروری کرد و کتاب را به عنوان متن درس تاریخ هنر اسلامی در دانشکده الهیات دانشگاه تهران معرفی نمود. این کتاب از آن پس توسط همکاران من در دانشگاه های دیگر نیز مورد استقبال و استفاده قرار گرفت و از چند سال پیش به عنوان منبع سؤالات تاریخ هنر در کنکور کارشناسی ارشد رشته تاریخ و تمدن اسلامی معرفی شده است.

امیدوارم در چاپ آینده کتاب بتوانم با استفاده از نظرات اساتید محترم و دانشجویان گرامی که طی این سالها نظرات و پیشنهادات خود را در باره این کتاب با من در میان گذاشته اند، اشکالات اندکی را که در حین ترجمه و چاپ این کتاب رخ داده است، اصلاح کنم و نسخه بهتری از آن فراهم آورم.

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:۱٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٧ آذر ۱۳٩٠
تگ ها :


دو سه روزی در تهران

هفته گذشته، از سه شنبه اول تا پنج شنبه سوم آذرماه، سفری دست داد به تهران. هدف از این سفر انجام دو کار علمی و آموزشی بود: شرکت در جلسه رونمایی از کتاب اخبار ولاة خراسان و نیز شرکت در سمینار پایان نامه تحصیلی آقای گوهری دانشجوی دوره دکتری تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه تهران.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱:۱۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٠
تگ ها :


دو کلیک !

سایت موسسه میراث مکتوب گزارشی مفصل از جلسه رونمایی از کتاب اخبار ولاه خراسان را منتشر کرده است. برای دسترسی به این گزارش اینجا را کلیک کنید. برای متن سخنان این جانب در این جلسه نیز اینجا را کلیک کنید. ضمنا در پست بعدی گزارشی از سفر به تهران و جلسه رونمایی و الباقی قضایا خواهم نوشت.

تکمله: امروز که به وبلاگ آقای طاهر بابایی - دیوانسالاری - مراجعه کردم، دیدم ایشان بخشی دیگر از حرف های مرا که اتفاقا در متن منتشر شده در سایت میراث مکتوب نیامده، مهم دیده و آن را منعکس کرده اند. برای دیدن آن اینجا را کلیک کنید. پس تا اینجا شد سه کلیک.

  
نویسنده : ; ساعت ٦:٠۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٥ آذر ۱۳٩٠
تگ ها :


اخبار ولاه خراسان

چهارشنبه دوم آذرماه مراسم رونمایی از کتاب اخبار ولاة خراسان سلّامی که یکی از قدیم ترین تاریخ های مخلی خراسان است؛ در انشارات میراث مکتوب برگزار خواهد شد. این کتاب مهم را دکتر محمدعلی کاظم بیکی, عضو هیات علمی دانشگاه تهران, بر اساس منقولات متعددی که از آن در آثار دیگران باقی مانده بازسازی کرده است. دکتر کاظم بیکی مقدمه مفصل و دقیقی نیز بر این کتاب نوشته است. من هم در این برنامه شرکت می کنم و قرار است در این باره حرف هایی بزنم. امیدوارم بتوانم در پست بعدی گزارشی از این کتاب و از این جلسه به عرض تان برسانم. 

  
نویسنده : ; ساعت ٩:٥٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱ آذر ۱۳٩٠
تگ ها :