ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

جهالت مقدس!

سربازان اسرائیلی عضو یک گردان زرهی، پیش از آغاز حمله به غزه (برای قتل مردان، زنان و کودکان فلسطینی) در مراسم دعای صبح

  
نویسنده : ; ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۸ آبان ۱۳٩۱
تگ ها :


خبری خوب از اصفهان

"تاریخ مردم اصفهان" نام وبلاگ آقای عبدالمهدی رجایی است که اخیرا راه اندازی شده است. آقای رجایی اصلا خوزستانی است اما سالهاست که در اصفهان ساکن شده است. سالهایی که برای تحصیل در دوره دکتری در اصفهان بودم، با او آشنا شدم. یک بار برای دیدن یک نسخه خطی به بخش نسخ خطی کتابخانه مرکزی دانشگاه اصفهان رفته بودم. بخش نسخ خطی در زیرزمین کتابخانه قرار داشت. سالن بزرگی بود با فضایی تاریک. یک گوشه آن میزی بود که کتابدار جوانی پشت آن نشسته بود. وقتی به او مراجعه کردم، بیش از حد معمول تحویلم گرفت. مرا به واسطه یکی از کتابهایم می شناخت. غیر از من و او کسی آنجا نبود، این بود که توانستیم دقایقی با هم گفتگو کنیم. خودش را که معرفی کرد، دانستم که فوق لیسانس تاریخ و کارشناس کتابخانه مرکزی دانشگاه اصفهان است. چند کتاب هم در باره تاریخ اصفهان منتشر کرده بود و مقالاتی هم نوشته بود. معلوم بود که در کار علم و تحقیق جدی است. این شروع آشنایی ما بود و بعد از آن نیز چند بار همدیگر را دیدیم. مدتی بعد که گروه تاریخ دانشگاه اصفهان، دوره دکتری تاریخ محلی ایجاد کرد، آقای رجایی جزء اولین دانشجویانی بود که در این دوره پذیرفته شد. گمان می کنم او اکنون در آستانه دفاع از پایان نامه اش باشد.

به هرحال آقای رجایی اخیرا وبلاگی به راه انداخته و آن را به تاریخ مردم اصفهان اختصاص داده است. او در همین مدت کوتاه دهها پست خوب و خواندنی با تصاویر و اسنادی دیدنی در وبلاگ خود قرار داده است. تنظیم کلید واژه ها نیز از نکات قوت وبلاگ آقای رجایی است که مراجعه کنندگانی را که به دنبال موضوعی خاص در تاریخ اصفهان باشند، بسیار به کار می آید. در این مدت چندبار سعی کردم برایش پیام بفرستم که موفق نشدم. بنابراین از همین جا راه اندازی وبلاگش را تبریک می گویم و این نکته را یادآور می شوم که ای کاش این همه مطالب خوب و خواندنی را این قدر سریع منتشر نکند و بین پست هایش فاصله ای چند روزه بیندازد تا مراجعه کنندگانش مطالب را به دقت بخوانند و در باره آنها نظر بدهند و گفتگو کنند. وبلاگ تاریخ مردم اصفهان نمونه ای از یک تاریخنگاری محلی خوب در فضای مجازی است. به دوستان عزیز توصیه می کنم مراجعه مرتب به آن را فراموش نکنند. برای رفتن به وبلاگ "تاریخ مردم اصفهان"، اینجا را کلیک کنید.

  
نویسنده : ; ساعت ٤:٤٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٥ آبان ۱۳٩۱
تگ ها :


شاهان ما و شاهان آنها !

تاکنون بارها از طرف برخی از دست اندرکاران تألیف کتاب های درسی آموزش و پرورش اظهار شده که باید نام و نشان شاهان را از کتاب های درسی تاریخ پاک کرد. چنین سخنانی که ناشی از نشناختن علم تاریخ و نیز نشناختن شاهان و نقش خوب و بد آنان در تاریخ است، البته هیچ گاه امکان عملی شدن نیافته و نخواهد یافت، زیرا این تصور که بتوان تاریخ را از نام ها و وقایعی که گروهی به هر دلیل آنها را نپسندند، بکلی پیراست، نادرست و غیرعملی است و هیچ مبنای علمی ندارد. اکنون البته سخن ما در باره درستی و نادرستی این نظر نیست؛ این جانب یک بار دیگر در پاسخ درخواست دوست گرامی، هادی صباغ، در باره این موضوع، مطلبی نوشته ام (برای دسترسی به آن، می توانید اینجا را کلیک کنید) اما اکنون قصد دارم به نکته ای دیگر اشاره کنم:

در حالی که هر چندگاه یک بار مسؤولین تعلیم و تربیت چنین سخنانی بر زبان می آورند ، در بخشی دیگر از فرهنگ و هنر، کار به گونه ای دیگر پیش می رود؛ از چندسال پیش کانال های مختلف تلویزیون به پخش سریال هایی طولانی از تاریخ شاهان کشور کره پرداخته اند؛ فیلم هایی که داستان آنها در قصر شاهان می گذرد و شخصیت های اصلی آنها، مردان خوب و بد دربار سلاطین و امپراتوران این کشور است. اخیرا کار از شخصیت ها و پادشاهان واقعی نیز فراتر رفته و افسانه های شاهان و درباریان سوژه کار قرار گرفته و کانال های مختلف تلویزیون به پخش و بازپخش این فیلم ها مشغول اند (مثل افسانه جومونگ و بتازگی افسانه دونگ ئی). اینچنین معلوم نیست که این دوگانگی ها را چگونه باید حل کرد؟ آیا تلویزیون و آموزش و پرورش دو روش متفاوت دارند، یا اینکه طرح  نام و تاریخ شاهان کشورهای دیگر - خلاف شاهان تاریخ ما -  مشکلی ندارد؟

  
نویسنده : ; ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ آبان ۱۳٩۱
تگ ها :


ختم قال و مقال

در پاسخ به تعریض های سید علی عدالت خواه! مطلب مفصلی نوشته بودم که دو قسمت آن را در دو پست پیشین خواندید. تعریض های اول و دوم ایشان علاوه بر بنده به استادم دکتر عالم زاده و همکار محترم آقای دکتر کاظم بیگی نیز ارتباطی داشت. از این رو لازم دیدم به آنها پاسخ دهم. اما تعریض سوم ایشان تنها به خود من مربوط می شد، این است که به رغم آماده بودن پاسخ آن، تصمیم گرفتم از انتشار آن خودداری کنم. بر این اساس باب این گفتگوی نه چندان دوستانه را همین جا می بندم و امیدوارم که دیگر هیچ گاه نیازی به نوشتن این قبیل مطالب و پاسخ ها نباشد. 

  
نویسنده : ; ساعت ٤:٥٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ آبان ۱۳٩۱
تگ ها :


اخلاق علمی

همانگونه که آوردم، جناب عدالت خواه! در تعریضی دیگر اشاره کرده اند به ماجرای "از خراسان آمدن برای تعریف و تمجید صرف از دکتر کاظم بیگی...". یعنی اتفاقاتی که سال گذشته در  جلسه رونمایی از کتاب اخبار ولاة خراسان افتاد. من این ماجرا را یک باره دیگر در همین وبلاگ توضیح داده ام، اما این بار بیشتر خواهم گفت نه به خاطر تعریض جناب سید علی عدالت خواه! بلکه برای این که نکته ای را گوشزد کنم.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ٢:٥٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ آبان ۱۳٩۱
تگ ها :


عدالت قلابی!

اخیرا در زیر پست "افسانه ارینب" کسی با امضای سید علی عدالت خواه (!؟) کامنتی گذاشته اند حاوی تعریضاتی به این جانب و برخی اساتید و همکاران بزرگوار. ایشان مرقوم فرموده اند:

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ روز شنبه ٦ آبان ۱۳٩۱
تگ ها :