ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

«افتاد...» !

خانم طیبه سلطانی، دانشجوی دوره کارشناسی ارشد گروه ما، که از سال گذشته با بیماری مهلکی دست به گریبان بود، سرانجام تسلیم فرمان حق شد و روز 19 آذرماه درگذشت. سال گذشته که خبر بیماری او ناگهانی رسید، من در پستی در ماهروز از همه خواستم برایش دعا کنند و پیام بگذارند. یک بار هم با او تماس گرفتم؛ به او گفتم همه ما در مسیر سختی که او باید طی کند، با او هستیم و دعایش می کنیم. یک مرحله از درمانش بخوبی پیش رفت و از بستر بیماری برخاست. حتی اواخر ترم پیش به مشهد آمد. به دیدار من هم آمد. قرار شده بود، باقی مانده درس هایش را در دانشگاه الزهراء بگذراند. روحیه اش خوب بود، اما از کلامش معلوم بود احساس نکرده که بیماری دست از سرش برداشته است. درست هم فکر می کرد؛ طولی نکشید که خبر رسید بیماری اش برگشته و او باز بستری شده است. خبرهای خوبی نمی رسید و همه چیز حاکی از آن بود که او اندک اندک تسلیم می شود. این اواخر فکر کردم به او زنگ بزنم و با او صحبت کنم. گفتند: هشیار نیست. و من دانستم که رسیدن آن خبر بد نزدیک است. راستش به همین دلیل بود که چند روز پیش وقتی خبر درگذشتش رسید، چندان تعجب نکردم؛ مرگ قطعی ترین حادثه حیات ماست، حتی از حیات ما هم قطعی تر است؛ این ممکن است که ما اصلا به دنیا نیاییم ولی نمردن ممکن نیست. با وجود این آدمی درمی ماند که چطور کسی با این سن و سال و آن تحرک و تلاش، در دام چنین بیماری صعب گرفتار می شود، دست و پا می زند و سرانجام تسلیم آن می شود؟

خانم سلطانی دانشجوی متوسطی بود، اما شخصیتش به گونه ای بود که نمی شد او را ندیده گرفت؛ پر رفت و آمد بود و به چشم می آمد، در برخوردهایش پخته می نمود، اهل صراحت هم بود و این گاه مشکلاتی هم برایش ایجاد می کرد.

او اکنون از بین ما رفته است؛ راهی را که همگان دیر یا زود خواهیم رفت. شبی که خبر درگذشتش رسید، بی اختیار شعری از قیصر امین پور را با خود زمزمه کردم: «افتاد/ آن سان که برگ/ آن اتفاق زرد می افتد...». بعد رفتم در کتاب تنفس صبح  گشتم و متن کاملش را پیدا کردم:

افتاد

آن سان که برگ

آن اتفاق زرد

می افتد

افتاد

آن سان که مرگ

آن اتفاق سرد

می افتد

اما

او سبز بود و گرم که افتاد

  
نویسنده : ; ساعت ۱٠:۳٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩۱
تگ ها :


دنیا و آخرت

در خبرها آمده بود که دکتر احسان نراقی، جامعه شناس مشهور، درگذشت. اما حادثه ای که در روز تشییع جنازه او رخ داد در نوع خود جالب توجه است. خبرگزاری مهر گزارش کرده بود:

«پیکر احسان نراقی علیرغم موافقت سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد با خاکسپاری وی در قطعه نام‌آوران، به دلیل مخالفت رئیس شورای شهر تهران، در این قطعه به خاک سپرده نشد. پیکر نراقی در حالی در قطعه 233 به خاک سپرده شد که پیشتر اعلام شده بود وی در قطعه نام‌آوران به خاک سپرده خواهد شد. احمد مسجد جامعی و معصومه ابتکار دو عضو شورای شهر تهران موافق خاکسپاری نراقی در قطعه نام‌آوران بوده‌اند اما به دلیل مخالفت مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران، مراسم خاکسپاری در این قطعه انجام نشد. ندادن اجازه لازم برای خاکسپاری نراقی در قطعه نام‌‌آوران در حالی است که خانواده احسان نراقی از علی اسماعیلی سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای خاکسپاری وی در قطعه نام‌آوران، موافقت لازم را اخذ کرده بودند ».

زندگی احسان نراقی فراز و فرود بسیار داشت و به همین دلیل با گرفتاری ها و مصائبی نیز همراه بود. برای این جانب اثبات یا رد آنچه مخالفان به او نسبت داده اند، ممکن نیست؛ نه جزئیات زندگی او را خوانده ام و نه به اسناد مربوط به او دسترسی داشته ام. بنابراین در مقام داوری در باره این جنبه از شخصیت وی نیستم. اما در این نوشته به دو نکته روشن و بدیهی می پردازم:

نخست اینکه نراقی جامعه شناسی مشهور بود. او بنیانگذار موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی بود و از این راه و نیز به وسیله نوشتن و انتشار آثار فراوان به گسترش علم جامعه شناسی در ایران کمک کرد. دانشجویان زیادی را هم مورد حمایت قرار داد که بعضی از آنها به جایگاه علمی مناسبی دست یافتند. این نکته مورد اتفاق نظر است و کسی را در آن تردیدی نیست. اما نکته دیگر اینکه نراقی در زندگی خود هر گناهی هم کرده بود، تاوان آن را پس داده بود؛ او چند بار به زندان افتاد. گویا یک بار با وساطت مرحوم استاد مطهری از زندان آزاد شد، ولی بعد از آن نیز مدت ها گرفتار حبس بود. سپس به خارج از کشور رفت و مشاور مدیر کل یونسکو شد و چند سال پیش نیز به ایران برگشت و همین جا زندگی کرد و سرانجام نیز همین جا مرد. اکنون سؤال این است که مگر آدمی برای انجام گناهان خود، چند بار باید مجازات شود؟ او در زندگی خود برای اتهاماتی که به او وارد شده بود، مجازات شده بود. بنابراین چرا باید او را بعد از مرگ نیز تحت تعقیب قرار داد و مجازات کرد؟ راستی مگر رئیس شورای شهر تهران دستگاه قضایی جدیدی برپا کرده است؟

به نظر نمی رسد چنین چشم تنگی ها و رفتارهای نامتعادل، تناسبی با معیارها و موازین اخلاقی و فرهنگی داشته باشد. دشمنی ها و منازعات را، هرچه هست، به همین دنیا ختم کنیم. آن را به سرای آخرت نبریم و سعی نکنیم که در آن دنیا نیز بر مسند داوری بنشینیم. قاضی یوم الدین خدای واحد و عادلی است که در ترازوی عدالتش ذره ای بی عدالتی راه ندارد. پس کار پس از مرگ را به او بسپاریم و برای خود جایگاه خدایی قائل نشویم.

سخن را با چند سطر از احمد نظامی عروضی سمرقندی نویسنده سده ششم هجری به پایان می برم. او در کتاب چهارمقاله در انتهای شرح حالی که از فردوسی نوشته، آورده است:  

«جنازه فردوسی بدروازه رزان بیرون همی بردند. در آن حال مذکّری بود در طبران. تعصب کرد و گفت من رها نکنم تا جنازه او در گورستان مسلمانان برند که او رافضی بود. و هرچند مردمان بگفتند با آن دانشمند درنگرفت. درون دروازه باغی بود ملک فردوسی. او را در آن باغ دفن کردند... صاحب برید بحضرت بنوشت و بر سلطان عرضه کردند. مثال داد که آن دانشمند از طبران برود بدین فضولی که کرده است ...» (ص9-88).

  
نویسنده : ; ساعت ۸:٠٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٧ آذر ۱۳٩۱
تگ ها :


سلام بر حسین

از سالها پیش، گاه در ایام ماه محرم در بعضی از مجالسی که به این مناسبت برگزار می شود، حاضر می شوم و سخنانی مطرح می کنم. گروهی از دانشجویان، فارغ التحصیلان و اساتید علوم اجتماعی دو سه سالی است که در دهه اول ماه محرم مجلسی برگزار می کنند که سخنرانان آن عمدتا استادان دانشگاه اند. امسال از بنده خواستند تا در جمع آنان حاضر شوم و در باره اوضاع تاریخی، اجتماعی و اقتصادی شام (به عنوان پایگاه خلافت اموی) سخن بگویم.

 

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٥ آذر ۱۳٩۱
تگ ها :