ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

معلوم شد...

در خبرها آمده بود که حجم سرمایه در گردش بخش لوازم آرایشی در اقتصاد ایران، بیست و پنج برابر حجم سرمایه در گردش بخش کتاب است.

حالا معلوم شد که "کتاب کیلویی چند".

  
نویسنده : ; ساعت ٢:۳٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها :


در کلاس فلسفه تاریخ

چند هفته پیش در کلاس فلسفه تحلیلی تاریخ در دوره کارشناسی ارشد، همراه دانشجویان، فیلم " دوازده مرد خشمگین " اثر سیدنی لومت، محصول 1957 آمریکا را تماشا کردیم. بعد از فیلم هم حدود یک ساعت در باره آن گفتگو کردیم. جلسه خوبی بود. در آن جلسه به دانشجویان گفتم: در میان شاخه های مختلف ادبی  و هنری باید به دو رشته بسیار توجه داشته باشید و آثار آنها را بخوانید و ببینید: نخست رمان و دوم سینما. به آنها گفتم: خواندن رمان های خوب، به شما قدرت روایتگری می دهد. البته هیچ گاه رمان تاریخی ننویسید ولی هرچه می توانید رمان بخوانید. این کار شما را قادر می کند که خوب و جذاب بنویسید. اما رشته دیگری که باید پیوسته آثار آن را ببینید، سینماست. هنر مرکب و تأثیرگذاری که علاوه بر این که نوعی روایتگری است، شما را با دنیای وسیعی از تخیل، علم، تکنیک، زیبایی، اطلاعات و... آشنا می کند.

البته تا آنجا که به دور و برم نگاه می کنم، دانشجویان این سالها نه رمان می خوانند و نه فیلم می بینند الّا قلیلا. در باره فیلم " دوازده مرد خشمگین " پیش از این در ماهروز مطلبی نوشته بودم. برای خواندن آن اینجا را کلیک کنید.

  
نویسنده : ; ساعت ٤:۱۸ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها :


تاریخ نگاری محلی ایران در دوره اسلامی

تاریخ نگاری محلی ایران در دوره اسلامی (تا سده هفتم هجری) عنوان آخرین کتاب من است که همین روزها توسط پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و انتشارات سمت منتشر شده است. این کتاب پایان نامه این جانب در دوره دکتری است که برای انتشار، آن را مورد حک و اصلاح قرار داده و مطالب بسیاری به آن افزوده ام.

یادم می آید هنوز در حال نوشتن پایان نامه بودم که گروه تاریخ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برای چاپ آن اعلام تمایل کرد. مقدمات اداری این کار بسیار زود فراهم شد، اما از زمان آغاز مرحله چاپ تا به امروز هفت سال به درازا کشید. حجم زیاد کتاب، داوری و ویراستاری علمی آن، تهیه فهرست های مفصل پایان کتاب که صبر ایوب می طلبید، طراحی جلد و... این تأخیر طولانی را رقم زد. بخصوص باید به ویراستاری ادبی کتاب اشاره کنم که به قول بیهقی حکایتی بود پر آب چشم. با وجود این خوشحالم که هم ناشر و هم من با صبر و حوصله ای که به خرج دادیم بالاخره موفق شدیم " تاریخ نگاری محلی ایران در دوره اسلامی" را که می گویند اولین کتابی است که در این باره نوشته شده، منتشر کنیم. بخصوص از اعضای انتشارات پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تشکر و عذرخواهی می کنم که گاه عصبانیت و تندی های این جانب را بزرگوارانه تحمل کردند و به رو نیاوردند.

در این اثر تقسیم بندی تازه ای از تاریخ های محلی به دست داده شده و با به شمار آوردن کتب فتوح شهرهای ایران در زمره تاریخ های محلی، گویا بدعتی تازه آورده شده است. نیز با شناسایی 142 عنوان تاریخ های محلی ایران تا سده هفتم هجری که از بیش از 120 عنوان آنها هیچ نسخه ای در دست نیست، جریان تاریخ نگاری محلی ایران در این دوره مورد شناسایی و تحلیل دقیق قرار گرفته است. یادم می آید که یک بار خواننده عزیزی که متن را خوانده بود، آن را به مرمت آثار باستانی تشبیه می کرد. نقد دیدگاه های مشهور و بی پایه در خصوص تاریخ نگاری محلی ایران از دیگر ویژگی های این کتاب است. تاریخ نگاری محلی ایران در دوره اسلامی در 434 صفحه تنظیم شده و امیدوارم گامی کوچک در عرصه شناخت دقیق تاریخ نگاری اسلامی و ایرانی به شمار آید.

  
نویسنده : ; ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها :


کتاب کیلویی چند؟

 الف. مشهور است که در جریان نهضت ترجمه، خلیفه وقت، هارون یا مأمون، اعلام کرد هرکس کتابی را به عربی ترجمه کند، معادل وزن آن به او طلا خواهد بخشید. مرد رندی رفت و کاغذهایی ضخیم تهیه کرد، قلمی درشت برگزید و شروع به نوشتن کرد. او در هر صفحه دو سه کلمه ای نوشت، کتابی قطور ترتیب و تحویل داد. کتاب را در یک کفّه ترازو نهادند و در کفّه دیگر سکه های طلا ریختند و مزدش را دادند.

ب. در دانشگاه اکنون سالهاست که به شیوه ازمنه ماضیه برای تعیین امتیاز تألیف کتابی که استادی نوشته است، به همین شیوه عمل می کنند. البته داوران دانشمند کار خود را راحت کرده اند؛ ترازویی کار نگذاشته اند، بلکه نگاهی به شماره آخرین صفحه کتاب می اندازند و به هر کتاب بر اساس شماره صفحات آن امتیاز می دهند. فرقی نمی کند که اثری بی بدیل باشد یا متنی سست و بی پایه.

ج. دو سه روز پیش، هنگام رانندگی به اخبار رادیو گوش می دادم. گوینده اخبار از قول یکی از مسؤولان نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که مطابق معمول اردی بهشت ماه هر سال برگزار می شود، اعلام کرد که تا امروز 224 تُن کتاب خارجی از برخی کشورها برای عرضه در نمایشگاه وارد شده است.

- راستی در این شهر، کتاب کیلویی چند؟

  
نویسنده : ; ساعت ٩:٥٩ ‎ق.ظ روز جمعه ٤ اردیبهشت ۱۳٩٤
تگ ها :