ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

خاطرات ترم اول

هر سال وقتی نتایج کنکور سراسری اعلام می شود، گروه زیادی از پسران و دخترانی که به عنوان دانشجو پذیرفته شده اند، به دانشگاه های محل تحصیل خود مراجعه می کنند تا دوره دانشجویی خود را آغاز کنند، اما واقعیت این است که کار آنان در مقایسه با دانشجویان دیگر، دشوارتر است.

دوری از خانواده و وارد شدن به یک محیط و گاه حتی شهر تازه و غریب، دلهره استقرار در خوابگاه،  انتخاب واحد، گرفتن ژتون غذا، تردد با سرویس و مواجه شدن با همکلاسی ها و هم اتاقی ها و استادان و دانشجویان دیگر و... این دانشجویان را در موقعیت و در معرض تجاربی تازه قرار می دهد. قرار گرفتن در این موقعیت و کوشش برای تطبیق با آن، با تجاربی شیرین و تلخ تؤام است؛ تجاربی که به عنوان خاطراتی همیشگی در ذهن دانشجویان باقی می ماند و چه بسا تأثیراتی عمیق بر دوره تحصیل و حتی زندگی آینده آنان داشته باشد.

من خود به عنوان یک دانشجوی سابق از این دست خاطرات فراوان دارم و همیشه فکر می کنم ای کاش دانشجویان این خاطرات را بنویسند و سازمان و مؤسسه ای، مثلا معاونت های دانشجویی دانشگاه ها، گزیده این خاطرات را بگیرند و تدوین و منتشر کنند.

برای تشویق دانشجویان برای نگارش خاطرات خود، حتی می توان دفترچه هایی فراهم کرد و هنگام ثبت نام در اختیار آنان گذاشت. می توان فراخوان داد و از دانشجویان قدیمی هم خواست که این دست خاطرات خود را بنویسند و به دانشگاه های محل تحصیل خود بفرستند.

حاصل کار، جذاب و خواندنی خواهد بود. امکان مقایسه دوره ها و نسل های مختلف دانشجویی را فراهم خواهد آورد و برگه هایی ارزشمند از تاریخ دانشگاه های ما به شمار خواهد آمد.  

  
نویسنده : ; ساعت ٤:۳٦ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۸ شهریور ۱۳٩٤
تگ ها :


عذر تأخیر

به دلیل دو مسافرت به شمال و جنوب، دو هفته ای است که ماهروز به روز نشده است. از این بابت از مراجعه کنندگان محترم عذرخواهی می کنم. انشاءالله در اولین فرصت یک پست تازه خواهم گذاشت. ماهروز همچنان هفته ای یک بار به روز خواهد شد.

  
نویسنده : ; ساعت ۸:٠٦ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٧ شهریور ۱۳٩٤
تگ ها :


دریا

  
نویسنده : ; ساعت ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩٤
تگ ها :


علم ؟!

از سقراط پرسیدند: چرا محصلان آتن به آموختن علم رغبتی نشان نمی دهند؟ پاسخ داد: « مطمئن هستید آنچه بر آنها عرضه می شود علم است؟»

 


  
نویسنده : ; ساعت ۸:٠۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٤ شهریور ۱۳٩٤
تگ ها :