ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

" ابد و یک روز"

«ابد و یک روز» فیلمی است از سعید روستایی، کارگردان 26 ساله سینمای ایران، که در جشنواره فیلم فجر سال 94 نه سیمرغ بلورین دریافت کرد.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ٥:٠٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٥
تگ ها :


بادیگارد !

دومین فیلمی که در ایام نوروز همراه خانواده دیدم، فیلم بادیگارد اثر ابراهیم حاتمی کیا بود که آن را در سالن شیک و مجهز شماره 1 سینما هویزه تماشا کردیم.

ادامه مطلب   
نویسنده : ; ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٠ فروردین ۱۳٩٥
تگ ها :


" من ناصر حجازی هستم "

در روزهای تعطیل از فرصت استفاده کردم و همراه خانواده در سینما هویزه به دیدن سه فیلم رفتم. "من ناصر حجازی هستم"،  "بادیگارد" و "ابد و یک روز". قبل از هر چیز بگویم که سینما هویزه با تعمیرات اساسی که از سه چهار سال پیش در آن صورت گرفته و تغییر سیستم تصویر و صوت آن و ... تبدیل به سینمایی درجه یک و آبرومند شده است و خوشبختانه توانسته بسیاری از مشتاقان مشهدی فیلم و سینما را به خود جذب کند. همین روزها هربار به سینما رفتیم، یک خبر خوب و خوشحال کننده روی تابلو کوچک کنار در ورودی نقش بسته بود: " بلیط کلیه فیلم ها تمام شده است". این یعنی این که مردم به فرهنگ و هنر اهمیت می دهند و مبلغی را برای آن هزینه می کنند.

از این نکته گذشته در باره فیلم ها باید عرض کنم که اگرچه مدتها بود دوست داشتم مستند " من ناصر حجازی هستم " را ببینم، اما وقتی همراه خانواده آن را یکی از سالن های کوچک سینما هویزه دیدم به نظرم رسید فیلم چندان خوبی نیست. کارگردان نتوانسته بود از همه امکانات در اختیار خود استفاده کند. به عنوان مثال از خیل بازیکنان تیم هایی که  ناصر حجازی در آنها بازی و مربی گیری کرده بود خبری نبود، با شمار اندکی مصاحبه شده بود، کارگردان نتوانسته بود از آنان حرف ها و صحبت های خاصی را ضبط کند و به بیینده ارائه دهد، در عوض با نشاندن هنرمندان مشهوری مثل مهران مدیری، شهاب حسینی و مسعود رایگان پشت میکروفن و خواندن متن هایی طولانی توسط آنان سعی کرده بود، حرف های فیلم را از این طریق به تماشاگران منتقل کند. مستند "من ناصر حجازی هستم" به همین دلیل گاه به یک مرثیه برای ناصر حجازی تبدیل می شود و گاه به بیانیه ای علیه مخالفان او. اگرچه به دلیل نشان دادن فیلم ها و تصاویر قدیمی از مرحوم حجازی و فوتبال ایران خاطره انگیز است و حس نوستالوژیک بیننده میان سال به بالا را ارضاء می کند. البته نفس ساختن یک مستند سینمایی بلند از یک قهرمان ورزشی در حد خود کاری ارزشمند است، ولی ای کاش یکی از کارگردانان قوی تر سینمای ما این کار را می کرد و با به کارگیری تمامی امکانات موجود فیلمی بهتر از این می ساخت.

در باره فیلم های "بادیگارد" و "ابد و یک روز" در پست آینده خواهم نوشت.

  
نویسنده : ; ساعت ۸:٢٦ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۳ فروردین ۱۳٩٥
تگ ها :


تشکر

از کلیه دوستان و مراجعه کنندگانی که در مصیبت درگذشت مادرم، ابراز همدردی کردند، تشکر می کنم. سالی خوب و سرشار از موفقیت و شادکامی برای همگان آرزومندم.

 

عبدالرحیم قنوات

  
نویسنده : ; ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ فروردین ۱۳٩٥
تگ ها :