ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

صدمین

 این صدمین پستی است که در وبلاگ " تاریخچه " می نویسم. " تاریخچه " در ٢٢ آذرماه  ١٣٨٧ راه افتاد و سومین تجربه وبلاگ نویسی من است: بار اول در سال 1382 به تشویق دوستی، وبلاگی راه انداختم با عنوان " اشارات ". کار آن وبلاگ با نوشتن دو پست خاتمه یافت. آن ایام مشغله هایم بسیار زیاد بود و فرصتی برای این کار که حکم یک تفنن را داشت در اختیارم نبود.


گذشت تا چهار سال بعد که در سال 1386 وبلاگی دیگر به نام " ماهروز " به راه انداختم. این بار فرصت و انگیزه کافی برای نوشتن داشتم و کار آن بخوبی پیش رفت. در مدتی کمتر از یک سال، کمی بیش از 100 پست کوتاه و بلند نوشتم. شمار بازدیدکنندگان آن وبلاگ با شیب ملایمی در حال افزایش بود، اما ناگهان یک اتفاق ناخواسته منجر به این شد که " ماهروز " را تعطیل کنم. مدتی به این فکر می کردم که دست از وبلاگ نویسی بردارم و به کارهای دانشگاهی خود بسنده کنم، اما احساس کردم که به این کار عادت کرده ام و گریزی از آن نیست. راستش اینکه بتوانی مرتب بنویسی و  نوشته هایت را بدون محدودیت و دغدغه پیدا کردن جایی برای انتشار آنها منتشر کنی، هر کسی را که دستی به قلم داشته باشد، تحریک می کند که به وبلاگ نویسی روی آورد. به همین دلایل بود که که چند ماه بعد، این بار " تاریخچه " را راه انداختم.

هم " ماهروز " و هم " تاریخچه " همچنان که از نامشان برمی آید به تاریخ اختصاص دارند. به هر حال رشته کاری من تاریخ است و در کار معرفت تاریخی ما نقایص و مشکلاتی عمده وجود دارد. نمی گویم این وبلاگ مختصر قادر است چنین مشکلاتی را حل کند، ولی امیدوارم در مسیر ارتقاء دانش و بینش تاریخی مراجعه کنندگان، راهنمای آنان باشد.

من در این وبلاگ به دنبال جلب مخاطبان انبوه نبوده ام و مراجعه کنندگان اندک ولی پیگیر را بر مخاطبان فراوان ولی غیر پیگیر ترجیح می دهم. به همین دلیل به دنبال نوشتن و انتشار مطالبی که مرا از این هدف دور می کنند، نیستم. بیش از هرچیز به گفتگو در باره  مطالبی که در وبلاگ منتشر می شود، علاقمندم و از همه مراجعه کنندگان می خواهم که از نوشتن نقدها و نظرات خود در ذیل مطالب دریغ نکنند. چنین گفتگوهایی برای همه ما بسیار  مفید و سازنده است. و کلام آخر  اینکه از اینکه لطف می کنید و به " تاریخچه " سر می زنید، سپاسگزارم. سلامت و سربلند باشید.

قنوات

 

  
نویسنده : ; ساعت ۳:٢۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸۸
تگ ها :