ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

دانشجویان وبلاگ نویس

وبلاگ نویسی در میان قشرهای مختلف جامعه بخصوص جوانان گسترش چشمگیری یافته است. در این میان تعدادی از دانشجویان رشته ما (تاریخ و تمدن اسلامی) نیز وبلاگ هایی به راه انداخته اند که در باره آنها نکاتی را ذکر می کنم:


از میان دانشجویان این رشته، اولین کسی که به صورت جدی به وبلاگ نویسی روی آورد آقای مهدی مجتهدی بود. آقای مجتهدی در دوره لیسانس دانشجوی من بود و اکنون در دانشگاه تهران دانشجوی دوره دکتری است. او از همان دوره لیسانس به این قبیل کارها علاقمند بود. خیلی هم پر جنب و جوش بود و علاوه بر درس، مشغله های دیگری هم داشت. او چند سال است که وبلاگی به نام تاریخنامه دارد. اوایل زود به زود آن را به روز می کرد، اما مدت هاست که بسیار کم می نویسد. البته اخیرا چند پست تازه نوشته است. آقای مجتهدی در میان هم رشته ای های وبلاگ نویس خود، از دیگران حرفه ای تر است و به اصول این کار آشناتر.

آقای حمید رضا ثنایی که اکنون همانند آقای مجتهدی دانشجوی دوره دکتری دانشگاه تهران است نیز مدت هاست وبلاگی به راه انداخته به نام ابرشهر. آقای ثنایی نیشابوری است و ابرشهر لقب تاریخی این شهر است. آقای ثنایی در وبلاگ خود بسیار کم می نویسد و تاکنون دو سه پست بیشتر نگذاشته، اما دو مطلبی که در باره دیدار خود با دکتر شفیعی کدکنی و مطلبی که اخیرا با عنوان میراث بدون وارث در باره ویرانه های نیشابور نوشته خواندنی هستند.

جز این دو باید از آقای سید حسن مهدی خانی نام ببرم. آقای مهدیخانی فارغ التحصیل دوره کارشناسی ارشد است و اکنون در دانشگاه آزاد به کار و تدریس مشغول است. او مدتی است وبلاگی راه انداخته به نام سرچاهان (نام زادگاه اوست). ولی الآن چند وقت است که دسترسی به آن ناممکن است. به آقای مهدیخانی پیشنهاد می کنم سرور خود را عوض کند و از سرورهای مشهوری مانند پرشین بلاگ یا بلاگفا استفاده کند.

آقای محمد جعفر اشکواری نیز اخیرا وبلاگ نویسی را شروع کرده است. آقای اشکواری نیز در دوره لیسانس دانشجوی من بود و اخیرا در دوره دکتری رشته تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه تهران پذیرفته شده است. جالب اینکه او نیز همانند آقای مجتهدی نام وبلاگش را تاریخنامه گذاشته است. تاریخنامه عنوان نشریه انجمن علمی دانشجویان گروه ما بود که چند سالی منتشر می شد و این حضرات وبلاگ نویس همگی دست اندرکار انتشار آن بودند و در آن مطلب می نوشتند.

سه دانشجوی من در این ترم یعنی خانم ها کارگر، رحمتی و رکابی نیز اخیرا وبلاگی به نام دانش پژوهان جوان راه انداخته اند و شور و شوق زیادی برای به روز کردن و ادامه فعالیت آن از خود نشان می دهند.

جز اینها باید اشاره کنم به وبلاگ پایگاه تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی که توسط یکی از دانشجویان گروه تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه تهران منتشر می شود. ایشان خود را اندیشمند معرفی کرده که ظاهرا اسمی مستعار است، ولی محتوای مطالب و توجه ایشان به تنوع مطالبشان جالب است.

این دوستان جملگی در آغاز راه وبلاگ نویسی هستند و جا دارد به فکر کار حرفه ای در این زمینه باشند. به نظر من آنان باید چند اصل را رعایت کنند:

 1. مدام بنویسند و وبلاگ خود را به صورت مرتب به روز کنند،

 2. در نوشتن مطالب به فرم از جمله حجم مطلب و نثر آن دقت کافی نشان دهند،

 3. به موضوع مهم تنوع مطالب در وبلاگ خود توجه کنند،

4. برای علاقه و سلیقه مخاطبان اهمیت قائل باشند.

برای تمامی این وبلاگ نویسان جوان آرزوی موفقیت دارم.

  
نویسنده : ; ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸۸
تگ ها :