ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

نقاره نوازی؛ ارکستر 600 ساله

گاهی شنیدن بعضی اخبار آدمی را به شگفتی و تعجب وامی دارد. مثلا جایی خواندم که در یکی از شهرهای انگلستان چند دهه متوالی است که یکی از نمایشنامه های شکسپیر هر شب بر صحنه می رود. در طول این سال های متمادی چند نسل از بازیگران و حتی کارگردانان این نمایشنامه عوض شده اند، ولی اجرای آن توسط بازیگران و کارگردانان تازه همچنان ادامه دارد.


جالب اینکه ما نیز در کشور خود یک برنامه هنری داریم که نه تنها دهه ها بلکه سده هاست که همه روزه در حال اجراست. این برنامه یک اجرای زنده موسیقی است و عبارت است از نقاره نوازی در حرم امام رضا (ع). نقاره خانه البته تاریخی دارد شنیدنی:

بابر پسر بایسنقر یکی از امیران تیموری بود که در فاصله سالهای 851 تا 861 ق حکومت می کرد. مرکز حکومت بابر شهر هرات بود. او در سال 860 ق به مشهد سفر کرد. ظاهرا به این دلیل که بیمار شده بود و آمده بود تا از امام رضا شفا بگیرد. بابر مدتی را در این شهر اقامت کرد و در این مدت دستور داد تا همه روزه صبح و شام نقاره نوازان در باغ حرم نقاره بنوازند؛ شاید برای اعلام حضور خود در شهر و یا شاید برای ادای احترام به امام هشتم (ع). جالب اینکه این رسم بعد از رفتن بابر از مشهد و حتی بعد از مرگ او نیز ادامه یافت و همچنان تا به امروز ادامه دارد. بعدها در حرم رضوی، نقاره خانه مکان و ساختمان و نوازندگانی مشخص پیدا کرد که هر روز پیش از طلوع و غروب آفتاب و در شب های ماه رمضان و نیز اعیاد مذهبی نقاره نوازی می کنند. این برنامه تنها در روزهای عزا تعطیل است. بر این اساس اکنون 570 سال است که در شهر مشهد و در حرم رضوی یک برنامه زنده موسیقی هر روز با سازهایی معین و ریتم و آهنگی تقریبا ثابت اجرا می شود.

ظاهرا در سال های اول بعد از انقلاب، بعضی قصد داشتند نقاره نوازی را در حرم امام رضا (ع) تعطیل کنند، ولی خوشبختانه این قصد تحقق نیافت و این برنامه همچنان ادامه دارد.

 

نقاره خانه رضوی

ساختمان قدیمی نقاره خانه

 

 

نقاره خانه رضوی      نقاره نوازی در حرم امام رضا (ع)

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٠٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٥ آذر ۱۳۸۸
تگ ها :