ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

موزه میراث روستایی گیلان

در سفری که اخیرا به گیلان داشتم، فرصت پپدا کردم که موزه میراث روستایی گیلان را ببینم. این موزه که در کنار جاده رشت – تهران ایجاد شده، در کشور ما در نوع خود منحصر به فرد است. این موزه را مهندس محمود طالقانی طراحی کرده و زیر نظر یونسکو اداره می شود.


موزه میراث روستایی در زمینی به وسعت چندین هکتار دایر شده و در آن تعدادی از خانه ها، انبارها، تالارها، طویله ها و دیگر بناهای قدیمی روستاهای گیلان بازسازی شده است که بعضی از آنها حدود 200 سال قدمت دارند. استفاده گسترده از چوب در ساخت بناهای قدیم گیلان، به طراحان و مجریان این طرح این امکان را داده است که شماری از قدیم ترین خانه های روستایی گیلان را در گوشه و کنار این استان، شناسایی، باز و در این مکان دوباره  برپا کنند. این کار قبلا هم در گیلان انجام شده بود و یکی از خانه های قدیمی گیلان در پارکی در وسط شهر رشت، بازسازی و به معرض نمایش گذاشته شده بود، که همچنان دایر است. به هر حال این ابتکار جالب، اولا شماری از خانه های قدیمی این استان را از نابودی حتمی  نجات داده و ثانیا به بازدیدکنندگان این فرصت را می دهد که نمایی از زندگی روستایی مردم این منطقه را طی دو سده گذشته مشاهده کنند.

بعضی از بناهای این مجموعه بسیار دیدنی و زیبا هستند و نمونه جالبی از معماری ساده اما تجربی و حساب شده روستاهای ما را در گذشته نشان می دهد. تدابیر جالب به کار گرفته شده برای جلوگیری از سرما و گرما، محافظت خانه در برابر سیل و ... از نکات جالب در معماری سنتی خانه های روستایی گیلان است. البته این موزه نیز کم و بیش از نقیصه مهم موجود در موزه داری در کشور ما یعنی عدم توجه لازم به قرار دادن عناصر زنده در آن رنج می برد، ولی در حد خود کاری قابل تحسین و ستایش برانگیز است.

اگر به گیلان سفر کردید، سری به موزه میراث روستایی بزنید. ورودی آن هم بسیار ارزان است. ارزان تر از یک بسته پفک؛ تنها 300 تومان.

 

موزه میراث روستایی گیلان

موزه میراث روستایی گیلان

  
نویسنده : ; ساعت ٤:٠٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ امرداد ۱۳۸٩
تگ ها :