ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

100 کتاب مهم در باره امام حسین (ع)

کتابشناسی تاریخی امام حسین (ع) عنوان کتابی است از آقای محمد اسفندیاری. این کتاب یک جلدی در سال 1380 توسط سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده است.


در این اثر صد کتاب مهم فارسی و عربی که از سده دوم هجری تا به امروز در باره امام حسین بن علی (ع) نوشته شده، به ترتیب تاریخی معرفی گردیده است.

ملاک آقای اسفندیاری در انتخاب صد کتاب مهم در باره امام حسین (ع) عبارت است از: قدمت، تاثیرگذاری، مرجع بودن، ندرت موضوع، مخدوش نبودن، اعتبار، ابتکاری بودن و سرانجام تحلیلی بودن کتاب.

نویسنده اشاره کرده است که وی در ابتدا تصور می کرده؛ بتواند از میان هزاران کتاب نوشته شده در باره امام حسین بن (ع)، 200 تا 300 اثر خوب و مهم را شناسایی و معرفی کند ولی در حین کار دریافته است که متاسفانه یافتن 100 اثر مهم در این باره نیز کار چندان راحتی نیست. بر این اساس نتیجه گرفته است که در باره امام حسین و قیام و شهادت او « کتاب های فراوانی نوشته و منتشر می شود ولی اطلاعات و تحلیل های آنها تکراری و اندک است ».

کتابشناسی تاریخی امام حسین بن علی (ع) دارای دو بخش الحاقی است:

نخست « کتابشناسی کتابشناسی های امام حسین (ع)» که در آن 43 کتابشناسی معرفی شده است.

دوم: « امام حسین در الذریعه ». شامل فهرستی از کلیه کتاب هایی که نویسندگان شیعه در طول تاریخ خود، در باره شخصیت، قیام و شهادت امام حسین (ع) نوشته اند و مرحوم شیخ آقابزرگ تهرانی در کتاب الذریعة الی تصانیف الشیعه آنها را فهرست و معرفی کرده است. شمار این کتب به 900 اثر می رسد.

بر این اساس در کتابشناسی تاریخی امام حسین بن علی (ع) مجموعا 1000 کتاب در باره امام حسین (ع) فهرست و معرفی شده است.

آقای اسفندیاری مقدمه ای خوب با نثری زیبا بر کتاب خود نوشته که شامل اطلاعات کمی و کیفی جالبی در باره کتاب هایی است که در طول تاریخ اسلام در باره امام حسین (ع) و قیام و شهادت او به رشته تحریر درآمده است. تنها مطالعه همین مقدمه نیز آگاهی های جالب توجهی را در این باره در اختیار خواننده قرار می دهد.  

  
نویسنده : ; ساعت ۱:٤٦ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸٩
تگ ها :