ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

چاپ چهارم تاریخ هنر

این روزها کتاب تاریخ هنر در سرزمین های اسلامی نوشته انورالرفاعی که با ترجمه این جانب در سال 1377 منتشر شد، توسط انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد برای چهارمین بار به چاپ رسید.

یادم می آید سال 1373 بود؛ درس خود را در دوره کارشناسی ارشد تمام کرده بودم، اما هر وقت می رفتم تهران، برای دیدن دوستان بخصوص دکتر موسوی که تحصیل خود را در دوره دکتری شروع کرده بود، به خوابگاه دانشگاه در امیرآباد می رفتم. یک بار که برای دیداری کوتاه به اتاق ایشان رفته بودم، نسخه عربی کتاب را به من نشان داد و پیشنهاد کرد آن را ترجمه کنم. بعد هم در کمال سخاوت نسخه متعلق به خود را که از نمایشگاه کتاب تهران تهیه کرده بود، به من داد که این کار را انجام دهم. کتاب را با خود به مشهد آوردم و کار ترجمه آن را شروع کردم و به کندی پیش بردم. متن ترجمه را دوسه بار بازنویسی کردم و برای رفع اشکالات ترجمه از استاد ناصر میرزاعلی که زمانی در دانشکده، استاد درس عربی ما بود و آن موقع در دانشگاه علوم اسلامی رضوی تدریس می کرد، کمک گرفتم. استاد میرزاعلی با تواضعی مثال زدنی دو جلسه وقت گذاشت و اشکالاتم را رفع کرد. بعد از آن ترجمه را به دکتر نصرت الله سعیدی سپردم. دکتر سعیدی سالها استاد گروه ما در دانشکده الهیات مشهد بود. ایشان نیز با حسن نیت تمام، متن ترجمه شده مرا با متن عربی کتاب مطابقت داد و آن را ویراستاری کرد. سرانجام کتاب در سال 1377 توسط انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد منتشر شد. طرح جلد آن هم، کار دوست هنرمندم سید مسعود هاشمی است.

کتاب که چاپ شد، تازه متوجه شدم استادم آقای دکتر عالم زاده نیز قصد ترجمه این کتاب را داشته و حتی یک فصل از آن را نیز ترجمه کرده است. ایشان پس از آن، این کار را کنار گذاشت و مطابق معمول شاگرد پروری کرد و کتاب را به عنوان متن درس تاریخ هنر اسلامی در دانشکده الهیات دانشگاه تهران معرفی نمود. این کتاب از آن پس توسط همکاران من در دانشگاه های دیگر نیز مورد استقبال و استفاده قرار گرفت و از چند سال پیش به عنوان منبع سؤالات تاریخ هنر در کنکور کارشناسی ارشد رشته تاریخ و تمدن اسلامی معرفی شده است.

امیدوارم در چاپ آینده کتاب بتوانم با استفاده از نظرات اساتید محترم و دانشجویان گرامی که طی این سالها نظرات و پیشنهادات خود را در باره این کتاب با من در میان گذاشته اند، اشکالات اندکی را که در حین ترجمه و چاپ این کتاب رخ داده است، اصلاح کنم و نسخه بهتری از آن فراهم آورم.

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:۱٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٧ آذر ۱۳٩٠
تگ ها :