ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

گلستان کتاب

یکی از کانال هایی که از قدیم برای جمع آوری آب های سطحی در شهر مشهد حفر شده، کانالی است که به "کال قره خان" مشهور است. این کانال که در مسیر طولانی خود از مناطق مختلفی از شهر مشهد می گذرد تا چند سال پیش روباز بود، اما بعدا توسط شهرداری روی آن پوشیده و از فضای به وجود آمده، برای ایجاد پارک و فضای سبز استفاده شد. فضای ایجاد شده در حد فاصل خیابان شهید اسدالله زاده تا خیابان دانشگاه نیز توسط شهرداری به بازاری تبدیل شد که به دلیل مجاورت با خیابان گلستان، آن را بازار گلستان نامیدند. در این بازار فروشگاهی بزرگ تأسیس شده که به عرضه کالاها و لوازم مورد نیاز مردم می پردازد. اخیرا در قسمتی دیگر از این بازار، اتفاقی جالب افتاده است؛ شهرداری مغازه های منتهی به خیابان دانشگاه را در اختیار ناشران و کتابفروشان بزرگ شهر مشهد قرار داده و در آن بازار کتابی راه افتاده است به نام "بازار کتاب گلستان". به این صورت بعد از پاساژ سعدی (واقع در فلکه سراب)، این دومین بازار کتاب شهر مشهد است که در این مکان راه اندازی شده است.

تأسیس چنین بازاری آن هم در شرایط ناگواری که دامنگیر نشر و فروش کتاب شده، کاری است شایسته و حضور انتشاراتی های مهم و مشهوری مانند امام، به نشر، امیرکبیر و ... در آن بسیار دلگرم کننده است. البته این نگرانی نیز وجود دارد که مبادا کار این بازار رونق نگیرد و ماجرا به کسادی و تعطیلی آن بینجامد.

این پست را به این خبر اختصاص دادم، تا از دوستان تقاضا کنم؛ اولا وجود این بازار را به دیگران هم خبر دهند و ثانیا، تا مدتی برای خرید کتاب، به جای مراجعه به فروشگاه های دیگر، به این بازار مراجعه کنند تا کارش رونقی بگیرد و شرایط برای استمرار فعالیت آن فراهم شود. 

  
نویسنده : ; ساعت ٩:٢۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٩ شهریور ۱۳٩۱
تگ ها :