ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

حسابرسی

رسم است که در پایان سال، در موسسات مختلف حسابرسی می کنند؛ کارمندان بانک ها تا نیمه های شب آخرین روز سال در بانک می مانند و دریافت ها و پرداخت ها و قرض و نقدها را وارسی می کنند و تا حسابشان صفر نشود، به خانه نمی روند. من هم فکر کردم در این روزهای آخر سال به حساب وبلاگ ماهروز برسم. هر چند در  کار ما دخل و خرجی در کار نیست.  

ماهروز در سال 1391 از پنج سالگی گذشت و وارد ششمین سال حیات خود شد. از آغاز تا پایان سال 91 ماهروز را مرتب به روز کردم، بدون اینکه راه و روش کار تغییری کرده باشد؛ ماهروز همچنان یک وبلاگ تاریخی است، هرچند، گاه از سر تفنن به موضوعات دیگر ناخنک می زند.  

آنچه در باره امسال ماهروز باید بگویم، دو نکته است: نخست این که این اواخر به دلیل مشغله ها، در کار به روز کردن ماهروز وقفه هایی پیش آمد و به جای هر 4 روز یک بار، تنها هفته ای یک بار توانستم این کار را انجام دهم. من خود از این بابت ناراحتم، اما واقعیت این است که نتوانستم بر این مشکل غلبه کنم. این که آیا در سال 1392 خواهم توانست این مشکل را حل کنم، برایم معلوم نیست.

نکته دیگر اینکه متاسفانه مدتی است احساس می کنم؛ امکان انجام گفتگوهای مفید، معقول و منطقی در فضای اینترنت چندان زیاد نیست. کیفیت نه چندان مناسب کامنت ها و گاه محتوای نامناسب آنها تأیید کننده این ادعاست. من به حل این مشکل چندان امیدوار نیستم. گویا سرعت، شتابزدگی، امکان انتشار آسان هر حرف درست و نادرست، و چیزهایی از این قبیل که ویژگی ها و خصائص فضای مجازی است، موجب این موضوع باشد.

اگر تأخیر به عمل آمده در به روز کردن های ماهروز را با این احساس ترکیب کنیم، به صراحت باید عرض کنم که سال 1391 از این نظر برای صاحب ماهروز سال خوبی نبوده است. با وجود این، این وبلاگ – اگر خدا بخواهد – در سال آینده نیز فعال و برقرار خواهد بود و این قلم همچنان در آن خواهد نوشت. من شخصا اعتقاد و علاقه بسیار زیادی به مفهوم «استمرار» دارم و این اعتقاد و علاقه را ضامن کار ماهروز قرار داده ام.

از عموم دوستان مراجعه کننده که در سال 1391 مرا تنها نگذاشتند تشکر می کنم. سال نو را پیشاپیش خدمت آنان تبریک عرض می کنم . بازهم در این دنیای مجازی منتظرشان هستم.

 

ارادتمند

عبدالرحیم قنوات

1391/12/26

  
نویسنده : ; ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٧ اسفند ۱۳٩۱
تگ ها :