ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

اردو

دیروز، پنج شنبه 5 اردی بهشت، با دانشجویان ورودی سال 88 رفتیم اردو. معمولا ترمی یک بار برای دیدن بناهای تاریخی مربوط به درس تاریخ هنر، دانشجویان را می برم اردو. در سالهای اخیر امکان برگزاری اردوهای طولانی مدت کم شده است، به همین دلیل ما معمولا به اردوهای یک روزه می رویم.

بناهای باقی مانده موجود در محدوده شهر تاریخی توس که از رادکان تا مرکز و حواشی توس فعلی گسترده است، هم به دلیل تنوع و هم به دلیل تعلق داشتن به دوره های مختلف، برای دیدار دانشجویان درس تاریخ هنر مناسب است. در این منطقه نمونه هایی از برج ها، مسجد، مدرسه، خانقاه، و آرامگاه هایی از عصر سلجوقی تا دوره معاصر وجود دارد: مسجد و مدرسه جنب هارونیه متعلق به دوره سلجوقی است، برج تاریخی رادکان و بنای هارونیه متعلق به دوره ایلخانی، میل اخنگان و دیوار توس متعلق به دوره تیموری و آرامگاه فردوسی از نمونه های معماری معاصر است. آرامگاه برخی شعرای معاصر خراسانی از جمله مهدی اخوان ثالث نیز از جذابیت های این منطقه است.

به هرحال دیروز رفتیم اردو. حدود 8 صبح حرکت کردیم و غروب بود که برگشتیم. ابتدا به دیدن برج رادکان رفتیم که در روستای رادکان - در حدود 60 کیلومتری جاده قوچان - قرار دارد. به علت بارش باران و وزش باد، هوا بسیار سرد بود و کسانی که احیتاط نکرده و لباس گرم برنداشته بودند، حسابی از سرما لرزیدند. از آنجا آمدیم توس. ابتدا از مسجد و مدرسه سلجوقی بازدید کردیم و بعد از هارونیه. از آنجا رفتیم به دیدن میل تاریخی و زیبای اخنگان و بعد هم برای استراحت و صرف نهار برگشتیم به محوطه جلو آرامگاه فردوسی.

اگرچه آماده کردن نهار به دلیل بارش باران طول کشید، اما همزمان با آماده شدن غذا، باران هم قطع شد. نهار را در هوایی خوب دور هم خوردیم و بعد به دیدن آرامگاه فردوسی و دیوار تاریخی توس رفتیم. در کنار دیوار توس و در زیر آفتاب بعد از ظهر، دانشجویان گرد آمدند و با هم در یک گفتگوی صمیمی شرکت کردند. آنان معتقدند هرچه روزهای دانشکده و خاطرات آن کسل کننده است، روزهای اردو، شیرین و دوست داشتنی اند. به نظر من هم، اردوهای دانشجویی از مفیدترین برنامه های ایام تحصیل دانشجویان به شمار می آید؛ در این برنامه ها، دانشجویان آموخته های خود را محک می زنند، در یک کار گروهی شرکت می کنند و تجربه های جدید به دست می آورند. به نظرم تجربه های مفید یک اردوی دانشجویی گاه از یک ترم کلاس رفتن و درس خواندن بیشتر است.  

  
نویسنده : ; ساعت ٦:٤٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٢
تگ ها :