ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

هدیه معلم

 

«خودخواهی آن نیست که جوری که می خواهیم زندگی کنیم؛ خودخواهی آن است که از دیگران بخواهیم جوری که ما می خواهیم زندگی کنند».

اسکار وایلد

 

مثل یک شاگرد تنبل، با یک روز تأخیر زنگ زدم به آقای دکتر عالم زاده که روز معلم را به ایشان تبریک بگویم. جالب اینکه بعد از سلام و احوالپرسی، تا من به خود بیایم، ایشان در گفتن تبریک پیشدستی کردند. سخن خیلی زود از تبریک فراتر رفت و مطابق معمول به نکات و اشارات علمی ایشان رسید. بی اغراق می گویم از ده بیست دقیقه تماس تلفنی با دکتر عالم زاده، می توان بیش از یک ترم حاضر شدن در بعضی کلاس ها مطلب آموخت. به هرحال گفت و شنودی شیرین و آموختنی بود. در انتهای سخن، آقای دکتر گفت: به عنوان حسن ختام می خواهم جمله ای از اسکار وایلد برایت بخوانم. گفتم بفرمایید. آقای دکتر جمله بالا را که یادداشت کرده بودند، آرام و با دقت خواندند و توضیحی مختصر نیز در باره آن دادند. گفتند: جمله عمیقی است. بعد ادامه دادند: آن را بگذار در وبلاگت و مطلبی نیز در باره گوینده آن بنویس تا مراجعه کنندگان را مفید باشد. گفتم: حتما این کار را خواهم کرد.

با آقای دکتر که خداحافظی کردم، گشتم دنبال اطلاعاتی در باره اسکار وایلد و معلوم شد:

اسکار وایلد (Oscar wilde) (1854- 1900 م) شاعر، داستان نویس و نمایشنامه نویس ایرلندی در شهر دوبلین به دنیا آمد. پدرش، سِر ویلیام وایلد، مردی فرهنگدوست و چشم پزشک بود. مادرش، جین وایلد، شاعری سرشناس و مترجم آثار بزرگانی مانند الکساندر دوما و لامارتین بود. اسکار در دانشگاه های ترینیتی، مگدالن و آکسفورد تحصیل کرد. او در سال 1900م در گمنامی در پاریس درگذشت. داستان های اسکار وایلد اغلب حاوی این پیام است که انسان از طریق عشق ورزیدن به دیگران می تواند انسانیت خود را ثابت کند و به زیبایی درونی نائل شود. او با فرهنگ و ادبیات مشرق زمین نیز آشنایی داشت و داستان «بلبل و گل سرخ» را با تأثیر از یکی از شعرهای حافظ نوشت. گویا این بیت: «بلبلی خون دلی خورد و گلی حاصل کرد/ باد غیرت به صدش خار، پریشان دل کرد». از  او  اشعار، داستانها، نمایشنامه ها و نامه هایی باقی مانده است.

  
نویسنده : ; ساعت ۳:٠۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٢
تگ ها :