ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

حوّل حالَنا...

ما معمولا سالی دوبار، در تعطیلات نوروزی و تابستانها می رویم سفر. در این سفرها فرصتی دست می دهد که استانها، شهرها و روستاهای کشور را ببینیم. امسال نیز از اواخر اسفند تا پایان هفته اول فروردین مسافرت بودیم. آنچه در سالهای اخیر در سفر توجه مرا به خود جلب کرده مشکلاتی است که در نواحی و شهرهای مختلف کشور به چشم می خورد. یکی از این مشکلات بی توجهی به طراحی مناسب و زیباسازی فضاهای شهری است. متاسفانه انداختن نگاهی سطحی و گذارا به مناظر و فضاهای عمومی و بناهای شهرهای کوچک و بزرگ کشور نشان می دهد که اندیشه و فکر مناسبی در این خصوص وجود ندارد و گاه عدم تناسب های شگفت انگیزی به چشم می خورد که هیچ اصالت، هویت، تناسب و زیبایی را نمایش نمی دهد.

مشکل دیگری که به نظرم از اولی هم مهم تر است، وضع نظافت شهرهاست. متاسفانه و بدون هرگونه مجامله باید گفت؛ بجز چند شهر محدود، در بیشتر شهرهای کشور، بخصوص در ایام شلوغی و مسافرت های نوروزی و تابستانی وضع نظافت جاده ها، کوهها، جنگل ها، خیابان ها و کوچه ها نامناسب و گاه بسیار آزاردهنده است، تا اندازه ای که در برخی از این مناطق گویی اصولا سازمانی به نام شهرداری وجود خارجی ندارد. متاسفانه مردم و مسافران نیز در این زمینه به ابتدایی ترین وظایف خود عمل نمی کنند.

برای آن که به کسی و جایی برنخورد، از شهر زادگاهم مثال می زنم. بهبهان ما در نیمه دوم دهه چهل و اوایل دهه پنجاه شمسی، شهری بود کوچک، با خیابانهایی زیبا، چند پارک خوب، ساختمانهای اداری خوب و خوش نما، بازاری مرتب و میادین و مجسمه هایی زیبا. اما اکنون وقتی در برخی از مناطق مرکزی آن قدمی می زنی، گویی در شهری نیمه مخروبه راه می روی. وضع نظافت بازار شهر بسیار بد است، تجمع آدم و ماشین و موتور در برخی از خیابانها  سرسام آور است. ترکیب بسیاری از میادین قدیمی شهر به شکل بدی تغییر کرده، مجسمه های قدیمی که بسیاری از آنها مشکل خاصی هم نداشته اند، از بین رفته اند و به جای آنها حجم هایی نازیبا و نامناسب کار گذاشته شده است.

امسال در بسیاری از مواقع وقتی در کوچه و خیابانهای برخی از شهرها قدم می زدم، ناامید از اقدام مدیران شهری، چند بار بی اختیار با خود این دعا را زمزمه کردم که «حوّل حالنا الی احسن الحال».

  
نویسنده : ; ساعت ٩:٠۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ فروردین ۱۳٩٤
تگ ها :