ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

پرکارترین مورخان

چند روز پیش،هفدهم مرداد، روز خبرنگار بود. واقعیت این است که مطبوعات در دنیای جدید نقشی مهم و منحصر به فرد در انتقال آگاهی ها به مخاطبان خود دارند. در تمام روزها و هفته ها و ماهها و فصل های سال، گروهی قابل توجه از نویسندگان به نوشتن و انتشار مطبوعات مشغول اند. آنان خبر تهیه می کنند، گزارش می نویسند، مقاله تألیف و منتشر می کنند و هنوز از انتشار این شماره نشریه خود فراغت نیافته، قلم خود را برای نوشتن مطالب شماره بعد تیز می کنند. به این صورت خبرنگاران را می توان خادمان علم و ادب و فرهنگ و هنر قلمداد کرد و طبیعی است که باید از آنان تقدیر کرد و با ایشان همراهی و همدلی نمود.

البته در خصوص کار خبرنگاران و نویسندگان مطبوعات نکته ظریفی وجود دارد که شاید کمتر به آن توجه شده است و آن نقش تاریخی این گروه است. واقعیت این است که مطالبی که خبرنگاران می نویسند و منتشر می کنند، یک کاربرد سریع دارد و آن انتقال اطلاعات و اخبار به مخاطبان امروزی است؛ خوانندگان این نشریات را تهیه می کنند، می خوانند و کنار می گذارند. چون دیگر به کارشان نمی آید. ظاهرا بر همین اساس است که یک ضرب المثل انگلیسی می گوید: هیچ چیزی کهنه تر از روزنامه دیروز نیست. اما این تنها یک رویه ماجراست. رویه دیگر آن این است که خبرنگاران و نویسندگان مطبوعات - حتی اگر خود هم توجه نداشته باشند – در واقع مورخان روزگار خود هستند. آنان به طور پیوسته اخبار پیرامون خود را می نویسند و ثبت می کنند و با این کار منابع خوبی برای کار پژوهشگران تاریخ در آینده فراهم می آورند. بر همین اساس است که بسیاری از کتابخانه ها و مراکز پژوهشی آرشیو پر و پیمانی از مطبوعات و نشریات مختلف فراهم می کنند و آنها را برای آیندگان حفظ و نگهدای می کنند.

اکنون همه پژوهشگران تاریخ می دانند که نگارش تاریخ هیچ دوره ای از دوره های اخیر بدون مراجعه به مطبوعات آن دوره و ممکن و کامل نیست. بر همین اساس است که آنان باید بیش از همه قدردان زحمات خبرنگاران و نویسندگان مطبوعات باشند. خبرنگاران مورخان روزگار ما هستند؛ پرکارترین مورخان در دنیای جدید.

  
نویسنده : ; ساعت ٦:٤٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ امرداد ۱۳٩٤
تگ ها :