ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

گزارش دو مجلس

هفته گذشته در دو مراسم شرکت کردم: روز دوشنبه 27 اردی بهشت در دانشکده ما مجلس نکوداشت آقای دکتر جلیلی برگزار شد. آقای دکتر جلیلی که استاد من در دوره دانشجویی در دانشگاه فردوسی مشهد بود و بعدها با ایشان همکار و هم اتاق شدم، در اسفندماه سال 94 پس از سالها خدمت علمی و آموزشی و اداری بازنشسته شد. دانشجویان گذشته و حال گروه پیشنهاد دادند و پیگیری کردند تا مجلس بزرگداشتی برای ایشان برگزار شود. چند ماهی دانشجویان و برخی از همکاران زحمت کشیدند و حاصل کار شد مجلس روز دوشنبه که بسیار خوب و باشور و شکوه برگزار شد. در این مجلس چندتن سخنرانی کردند و در پایان ضمن رونمایی از مجموعه مقالاتی که به نام ایشان گردآمده بود (ذکر جمیل) و شماره اخیر مجله گروه که به نام ایشان مزیّن شده، هدایایی تقدیم ایشان شد. شمار قابل توجهی از استادان حتی از گروه های دیگر، دانشجویان  قبلی و فعلی ایشان و نیز کارکنان قدیمی دانشکده دراین مجلس حضور داشتند. در این جلسه من هم در حدود ده دقیقه حرف زدم و با ذکر خاطراتی به ویژگی های علمی و اخلاقی استاد جلیلی اشاره کردم.

به نظرم این مجلس نکوداشت یکی از بهترین برنامه هایی بود که در چندسال اخیر در دانشکده برگزار شده و آن گونه که برخی از همکاران گروه های دیگر اشاره می کردند می تواند بیشترین نقش را در تشویق و ترغیب دانشجویان به فعالیت های علمی و آموزشی ایفا کند.

در این برنامه دکتر رئیسان رئیس دانشکده، دکتر ساکت رئیس مرکز مفاخر دانشگاه فردوسی، دکتر غفرانی از گروه ما، دکتر باغستانی از دانشجویان قدیمی دکتر جلیلی، دکتر کافی رئیس دانشگاه فردوسی، خانمها گازرانی و امامی کارشناسان آموزشی دانشکده و دکتر مجتهدی همکار دیگر ما در گروه، سخنانی در نکوداشت آقای دکتر جلیلی ایراد کردند. خانواده آقای دکتر جلیلی نیز در جلسه حضور داشتند. روز 27 اردی بهشت نه تنها روزی خوب و به یاد ماندنی برای آقای دکتر جلیلی بلکه برای همه حضار آن مجلس بود.  

اما روز سه شنبه 28 اردی بهشت در دانشگاه نیشابور نشست علمی خیام نیشابوری برگزار شد. این روز در تقویم ملی ما "روز ملی خیام " نام گرفته است. سعی من و همکارانم در دانشگاه نیشابور این بود که امسال برای اولین بار به جای ادغام فعالیت های دانشگاه در برنامه های عمومی این روز که در شهر نیشابور برگزاری می شود، یک نشست کاملا علمی در دانشگاه برگزار کنیم. به گفته آقای مهندس مظفری، معاون استاندار و فرماندار ویژه نیشابور، این موضوع در 18 سال اخیر که برای بزرگداشت خیام برنامه هایی منظم اجرا می شود، بی سابقه بوده است. در این نشست که در سالن دانشکده هنر و فضاهای آموزشی اطراف آن برگزار شد، خیام شناسان برجسته کشور حضور داشتند و به ایراد سخن پرداختند. ابتدا من به عنوان رئیس دانشگاه و مهندس مظفری به عنوان فرماندار شهر به حاضران خیرمقدم گفتیم و بلافاصله سخنرانی های علمی نشست آغاز شد. دکتر نصرالله پورجوادی که حضورشان در این جلسه یک اتفاق مهم بود، پروفسور حسین صادقی، دکتر فولادی، دکتر حسنلی، استاد میرافضلی و دکتر بکاییان از دیگر سخنرانان این مراسم بودند. من نیز مقاله ای ارائه کردم با عنوان " تدین خیام ". در کنار این نشست، دانشجویان و اساتید دانشکده هنر و چندتن از هنرمندان میهمان با کار زنده در ورک شاپ هایی فضای هنری زیبایی را رقم زدند. چهل تن از دانشجویان گروه ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی به همراه دو تن از اساتید خود نیز از میهمانان این برنامه بودند. دکتر پورجوادی در بازگشت از نیشابور، یادداشتی در صفحه فیس بوک خود نوشته و به مقایسه این نشست و مجلس بزرگداشت شیخ محمود شبستری که اخیرا در شبستر برگزار شد، پرداخته است. نوشته ای جالب و کم و بیش چالش برانگیز است. و آخرین نکته این که قرار است مجموعه مقالات این نشست توسط دانشگاه نیشابور در یک مجموعه تدوین و منتشر شود.  

  

  
نویسنده : ; ساعت ۳:۳٤ ‎ق.ظ روز شنبه ۱ خرداد ۱۳٩٥
تگ ها :