ماهروز

برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از نوع تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست (ای. ایچ. کار).

ذکر استاد جلیلی

استاد ما، دکتر مهدی جلیلی، روز شنبه بیست و ششم فروردین 1396 شمسی بر اثر ابتلا به یک بیماری صعب از دنیا رفت. جنازه او روز دوشنبه 28 فروردین با حضور کثیری از خویشان و آشنایان و همکاران بخصوص اساتید و دانشجویان دانشکده الهیات در صحن جمهوری اسلامی حرم مطهر رضوی به خاک سپرده شد.

دکتر جلیلی در سال 1325 شمسی در یکی از روستاهای شهر طبس به دنیا آمد. در دهه چهل شمسی دوره لیسانس خود را در رشته فقه در دانشکده معقول و منقول (الهیات) دانشگاه فردوسی مشهد گذراند. در همین برهه به مدت پنج سال در آستان قدس رضوی به کار پرداخت. سپس برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد و دکتری به تهران رفت. در سال 1358 شمسی از پایان نامه دکتری خود باعنوان مدارس و مراکز آموزشی در شمال آفریقا دفاع و مدتی را نیز در دانشکده الهیات دانشگاه تهران تدریس کرد. در سال 1361 به مشهد بازگشت و در دانشکده الهیات استخدام شد و از آن تاریخ تا اوایل این ترم به مدت 35 سال به تدریس مشغول بود.

دکتر جلیلی مقالاتی نوشت که در مجلات علمی و نیز دائرة المعارف بزرگ اسلامی منتشر شده است. جزواتی خوب و مفید نیز برای برخی از واحدهای درسی دانشکده تالیف کرد. سالهایی را رئیس مرکز خراسان شناسی بود و در گذر سالها خدمت در دانشگاه در سمت هایی مانند: مدیر گروه تاریخ و تمدن اسلامی، معاون و قائم مقام دانشکده و معاون اداری مالی دانشگاه فردوسی انجام وظیفه کرد. سالها مسؤول کمیته علوم انسانی هیات ممیزه دانشگاه بود و مدتی نیز این سمت را در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر عهده داشت. دکتر جلیلی در دوسه سال اخیر از بیماری صعب رنج می برد و همین اندک اندک از توش و توان او کاست و قوایش را تحلیل برد به گونه ای که این ترم  بعد از هفته اول، از حضور در کلاس درس عذرخواهی کرد.

من از سال 1363 دانشجوی ایشان شدم وبعدها این افتخار را داشتم که همکار ایشان شوم. سالهایی را نیز تا همین اواخر، هم اتاق بودیم. یکی دو سفر نیز باهم رفتیم. خاطرات بسیاری از آن استاد مرحوم در ذهنم باقی است که اکنون فرصت نگارش و تدوین آنها نیست. امیدوارم تا فرارسیدن چهلم ایشان فرصت نوشتن آنها را پیدا و آن را در ماهروز منتشر کنم «تا نگویند که از یاد فراموشانند».

  
نویسنده : ; ساعت ٩:۳٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳٩٦
تگ ها :