خانه جلال

جلال در تابستان سال 1348 در ساحل روستای خلیف آباد اسالم خانه ویلایی کوچکی ساخت و آن تابستان را در آنجا به استراحت پرداخت. اما  در روزهای آخر تابستان یعنی بعد از ظهر 18 شهریور در همان خانه از دنیا رفت، ولی آن کلبه ساحلی ماند و تا 10 – 12 سال پیش بقایای آن بر جا بود. من یک بار در سال 1372 به دیدن خانه جلال رفتم. آن موقع تنها دیوارهای آن باقی بود و همه چیزش به غارت رفته بود. از آن گزارشی نوشتم که همراه با تصویری که از آن تهیه کرده بودم، در روزنامه همشهری به چاپ رسید و البته طبق معمول توجه کسی را جلب نکرد. اما این پایان ماجرا نبود. یادم می آید دو سه سال بعد (سال 1375) روزنامه ها خبر تازه ای در باره این خانه منتشر کردند و آن اینکه مردی روستایی که برای تخریب دیوارهای باقی مانده آن خانه و استفاده از مصالح آنها اقدام کرده بود، بر اثر ریزش یکی از آن دیوارها جان داد. و این ظاهرا پایان کار خانه جلال آل احمد بود. دیروز بعد از ظهر تلویزیون فیلم مستندی را پخش می کرد و محل این خانه را نشان می داد که دیگر چیزی آن باقی نمانده بود.  حالا این دو عکس را ببینید:

خانه جلال آل احمد - اسالم 

این عکس خانه جلال است در تابستان 1348 یعنی 40 سال پیش

 

 

خانه جلال آل احمد - اسالم

همان خانه 25 سال بعد. این عکس را من در تابستان 1372 گرفته ام.

کیفیت ضعیف عکس را بر من ببخشید. در آن سفر حتی دوربینی ساده همراه نداشتم. رفتم از یک عکاسی یک دوربین کرایه کردم. خراب بود و خوب کار نمی کرد و نمی شد با آن عکسی بهتر از این گرفت.

/ 8 نظر / 49 بازدید
افشین احمدپور

چرا خود خانم دانشور تعمیرش نکرده!!؟ مسوولین کشور که اگه زیگورات چغازنبیل هم خراب بشه کاری به کارش ندارن چه برسه به خونه ی جلال!!

صدقی

باز هم خوب شد با همان دوربین عکس گرفتید چرا که آن هم می تواند سند خوبی برای علاقمندان باشد. چقدر در این سرزمین همه چیز زود فراموش می شود. بی جهت همه چیز زود خراب می شود و دستمان برای فردا خالی می شود.

الهه باقری

سلام .... آقای دکتر وقتی این پست شما را خواندم . یاد نامه های سیمین دانشور و جلال آل احمد افتادم که خانم دانشور می گفت : - مردم دنیا عجیب و غریب اند . به هیچ کس نمی توان اعتماد کرد . - مرده شور این دنیا را ببرد ! - زندگی چرا این جوری است ؟ چرا باید چنین بهای گزافی پرداخت ؟ پیروز و سربلند باشید .....

مولود

شبیه این کار را در مقیاسی غارت‌گرانه‌تر (به دليل داشتن تجهيزات گران‌بها) با چادرهاي سلطنتي شاه در جوار تخت جمشيد كرده‌اند. همان چادرهايي كه شاه به مناسبت جشن‌هاي 2500 ساله بنا كرده بود. اگر الان برويد مي‌توانيد داربست‌هاي برخي از اين چادرها را ببينيد كه در مجاورت هوا زنگ رده‌اند.

مهدیخانی

باسلام مستندی را که از تلویزیون پخش شد من هم دیدم تنها یک دیوار مخروبه باقی مانده است،آنطور که مستند نشان می داد پدیده طبیعی(بالا آمدن ده متر آب دریا) باعث تخریب خانه شده است. قبول دارم به این امر بی توجهی شده ولی باز همینکه به قول آقای دکتر تفضلی به دست ( موش های دو پا) بخاطر مطامع سیاسی، اقتصادی و تنگ نظریشان تخریب نشده است جای شکر دارد. پیروز باشید.

قنوات

آقای البرزی سلام. پیامتان را دریافت کردم و الخ.

مهدی شریفی

سلام و درود بر شما استاد درود بر همتتان

رضا صفری پارگامی

با سلام خدمت جناب آقای دکتر من خودم زاده و بزرگ شده ی خلیف آباد هستم راستش را بخواهید یکی از دغدغه های ذهنی من از زمانی که دانستم روزگاری جلال در چند کیلومتری محل زندگی من خانه داشته این بود که آن خانه را بیابم و به یاد جلال دمی در کنار خانه اش بیاسایم اما همانطور که دوستی اشاره کره از زمانی که من کودک بودم تا کنون آب دریا بسیار پیشروی داشته است و البته در زمان حیات جلال هم کسی دران نزدیکی خانه نداشته و نزدیک ترین خانه تا ساحل حد اقل دو یا سه کیلومتر فاصله دارد وانهم بخاطر شرایط دریا درفصول سرد سال است. برای مثال در کنار ساحل خلیف اباد اگر قدمی بزنید ریشه های درختانی را میبینید که تاچند سال پیش در این ساحل زیبا قدافراشته بودند اما اکنون بدلیل پیشروی اب نابود شده اند. بهرحال حتی اگر کسی میخواست کاری بکند(که نکرده) من بعید میدانم امکان پذیر می بود. البته این نظر شخصی من است. شاد باشید