چهارگانه

در مرو، پریر، لاله آتش انگیخت

دی نیلوفر، به بلخ، در آب گریخت

در خاک نشابور، گل امروز آمد

فردا به هری، باد، سمن خواهد بیخت

مهستی گنجوی

گاهی که در حین مطالعه به مطلب جالبی، سخنی، شعری و یا برداشت تازه ای می رسم، دوست دارم  آن را به بهانه ای با دیگران هم در میان بگذارم. کلاس ها جای خوبی برای این کار هستند. به هر حال در طول یکی دو ساعت حرف زدن در کلاس، فرصتی پیش می آید که به بهانه ای آن را مطرح کنم. اما گاهی هم دلم می خواهد آن را در وبلاگ بنویسم. بعضی وقت ها هم این کار را می کنم. رباعی را که در بالا آمد، دوسه روز پیش در کتاب مار در بتکده کهنه دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی دیدم.

این رباعی از مهستی گنجوی شاعره سده 6ق و معاصر سلجوقیان است. از زندگانی او اطلاعات دقیقی در دست نیست. حتی دیوان او هم باقی نمانده است. آنچه از او مانده، اشعار پراکنده ای در میان کتب و تذکره هاست. مهستی در این چهارگانه (رباعی) زیبا، از چهار مکان (مرو، بلخ، نیشابور و هری یا همان هرات) نام برده، به چهار زمان (پریر یا همان پریروز، دی یا همان دیروز، امروز و فردا) اشاره کرده و چهار عنصر (آتش، آب، خاک و باد) را که اساس هستی اند، بر شمرده است.  

 

/ 15 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی

بحمدالله "سالار زن ادب فارسی" که مشخص شد. "سردار زن ادب فارسی" رو هم اگه مشخص کنید ممنون می شیم..!

89/1

دکتر باستانی پاریزی این دوتا شعر رو تحت عنوان "برای سنگ مزارم" آورده اند: یک عمر شدیم محو تاریخ و سیَر وز جمله علل باز گرفتیم خبر حق بود که علت العلل بود و، دگر باقی همگی عوارض زود گذر ********************** پاریزی اگر قصۀ بسیار شنفت یک قصه نگفت، جز که صد قصه نهفت شب آمد و، قصه گو به آرامی خفت هرکس که شنید گفت: دیدی که چه گفت؟ - دیدی که چه گفت؟

استاد شاعره اشتباه نیست؟

مولود

من هم با اين دوست ناشناس‌مان موافقم. چون ما در زبان فارسي مونث و مذكر نداريم. مثلا اگر من يك كارمند باشم به دليل زن بودنم عنوانديگري برايم به كار نمي رود. شايد بهتر باشد براي مشخص شدن جنسيت بگوييم بانوي شاعر.

[ماچ]

اندیشمند

سلام موفق باشید.لذت بردیم

[گریه]

سلام استاد من امسال کنکور دارم نمی دونم برای اینکه درس عربی و زبان رو در کنکور بالا بزنم باید چی بخونم لطفا کمکم کنید.استاد می دونم این مساله به موضوع متنتون مربوط نیست ولی چیکار کنم کارم فوری باید ببخشید واقعا شرمنده

دیوان سالاری

سلام استاد از آزمون دکتری اطلاعی دارید؟ آنچه که کشتیم و درودیم و خرمن کردیم به آتش نسوخت بلکه اغیار آمدند و بردند و خوردند و مثالی شده ایم برای خسر الدنیا و الآخره تفسیر خواندیم غافل از اینکه خود تفسیر بای ذنب قتلت شده ایم.

سعید

البته وجود چهار گیاه در این چهار گانه را از یاد برده اید: لاله، نیلوفر، گل، سمن. و ارتباط این چهار گیاه با عناصر اربعه (آتش و آب و خاک و باد).

مهدی سهراب

دروووود حضرت دکتر!! اتفاقی دیدمتان....دنبال اطلاعات راجع به مهستی بودم.....توضیح قشنگ و جالبی بود راجع باین رباعی.ممنون. یک سوال هم دارم با اجازه جریان حمله مغولها به باشتین و شاهنامه خوانی آن پیر مرد بر روی طاق دروازه شهر چیست؟ اگر جواب بدین یا منبعی عرفی کنید ممنون میشم.منتظرم.