ایرج و جلال

الف. بزرگان بزرگند و قابل احترام به خاطر بزرگی و نقاط قوتشان. هیچ کس را به خاطر نقاط ضعفش تقدیر نکرده و نمی کنند. بنابراین اگر خیابانی به نام ایرج میرزا یا هر کس دیگری نامیده می شود، به خاطر نقاط قوت اوست نه نقاط ضعفی که به هر حال آدمیان غیرمعصوم از آن مبرّا نبوده و نیستند. حکایت است که در مسجد، زنی از خطیب که گویا ابوحنیفه یا احمد حنبل بود، سؤالی شرعی پرسید. خطیب گفت:  نمی دانم. زن گفت: پس چرا بر بالای منبر نشسته ای؟ گفت: من به اندازه دانسته هایم بالا نشسته ام؛ اگر قرار بود بر اساس جهلم بالا بروم، باید بر منبری تکیه بزنم که پله های آن تا نزدیکی ستارگان ادامه داشته باشد.

ایرج میرزا از شاعران خوش سخن و صاحب سبک دوره قاجار است که به رغم وجود برخی هجویات تند در اشعارش، به خاطر زبان ساده، سلیس و روان و نیز جنبه هایی دیگر از محتوای اشعارش مورد احترام است. برخی از قطعات بسیار زیبای ایرج میرزا از جمله « قلب مادر »، در تاریخ ادبیات ما هموندی ندارند.

ب. در تابلوی شهرداری مشهد ایرج میرزا به بنیانگذاری ادبیات پرنوگرافیک متهم شده است. جا دارد از نویسندگان این تابلو پرسید؛ آیا تاکنون دیوان سوزنی سمرقندی یا کلیات عبید زاکانی و یا حتی مثنوی مولانا را نخوانده اند؟ نیز باید از ایشان سؤال کرد مگر ایرج میرزا پیش از این شاعران مشهور می زیسته است که فضل تقدم بنیانگذاری این نوع ادبیات را به ایشان بخشیده اند؟

ج. سخنانی از آن دست که در شعر ایرج آمده است، در شعر دیگران هم آمده است. سخنان خلاف آداب و نیز حمله به برخی از اهل علم نه تنها در سخنان شاعران و ادیبانی مانند سوزنی و عبید بلکه حتی در کلام کسانی مانند خیام، سعدی و حافظ نیز به چشم می خورد؟ با وجود این ما این بزرگان را به خاطر موارد مثبتی که در شعر آنهاست، تقدیر می کنیم. اگر جز این باشد که شهرداری ها باید از همین امروز شروع  کنند به پاک کردن نام بیشتر خیابان ها.

د. قصد نداشتم به این نکته اشاره کنم، اما به دلیل اینکه نام خیابان ایرج میرزا را به جلال آل احمد تغییر داده اند ، مجبورم در باره مرحوم آل احمد نیز توضیحاتی بدهم. پیش از آن البته بگویم که من شخصا به آن مرحوم و آثار او علاقه بسیار دارم، تمامی نوشته های او را -  و  بعضی از آنها را چندین بار - خوانده ام . حتی در بزرگداشت او مقالاتی هم نوشته و منتشر کرده ام. یک گزارش هم از خانه او در خلیف آباد اسالم که در آنجا از دنیا رفت، تهیه کرده ام که سالها پیش در روزنامه همشهری چاپ شده است. من آل آحمد را از هر جهت شایسته می دانم که مدرسه ها و خیابان ها و اماکنی به نام او نامگذاری شوند. اما آیا تغییر دهندگان نام خیابان ایرج میرزا به جلال آل احمد می دانند که جلال در ایام جوانی به دلیل ترجمه کتابی در باره پیامبر اسلام (ص) با تکفیر بعضی از علماء روبرو شد و حتی نزدیک بود جانش را بر سر این کار از دست بدهد؟ ( در این باره به کتاب برادرش شمس آل احمد به نام  از چشم برادر مراجعه کنید ). جز این آیا می دانند که آل احمد رمانی دارد به نام سنگی بر گوری که در باره آن نیز می توان همان حکمی را داد  که آنان در تابلو نوشته خود در باره شعرهای ایرج میرزا داده اند؟ نیز آیا می دانند حتی کتاب مشهور در خدمت و خیانت روشنفکران جلال هم از بعضی قضاوت های تند  در باره روحانیت خالی نیست؟ سخن این است که اگر می توان چنین چیزهایی را – درست یا غلط -  بر جلال بخشید، چرا نتوان بر ایرج بخشید؟ این یک تناقض است که ما  از سخنان و گفتار و کردار برخی برنجیم، ولی همان سخنان و رفتار را در آثار و زندگانی کسانی دیگر نادیده بگیریم.

ذ. ختم کلام اینکه متن تابلو ی شهرداری از اغلاط و ابهامات نگارشی خالی نیست. مثلا جزء اقدامات ایرج میراز به « سنخیت سازی نمادها ارزشی دین اسلام و تخفیف شأن آن » اشاره شده که  اصلا معلوم نیست یعنی چه؟ مناسب است نویسندگان چنین متونی، به درست نویسی کلمات و جملات – به قول اداری ها - توجه لازم مبذول فرمایند.

   

/ 6 نظر / 9 بازدید

احسنت

افشین احمدپور

آقای دکتر! بنیانگزار غلطه به لحاظ املایی! بنیانگذار درسته!!

الهه

درود .... ما شاهد نام گذاری خیابان ها به نام انتفاضه ، خالد اسلامبولی ، فتحی شقاقی ، فلسطین و کوالالامپور و ... هستیم . و هیچ نفعی برای ملتی پارسی زبان که هیچ سنخیتی با این ملل ندارد ، نخواهد داشت . اما هر روز شاهد تعویض نام مکان هایی هستنیم که نامی دیگر بر خود داشته اند. افسوس ....... شادکام باشید .....

رضا

آقای دکتر عزیز با سلام و آرزوی قبولی طاعات وعبادات زیاد سخت نگیرید...تعویض نامها خود حکایت مفصلی دارد...مثلا همین دانشگاه فردوسی مشهد که زمانی نام فردوسی از آن حذف و دوباره اضافه گردید...در اوایل انقلاب نیز برخی (از همولایتی های روستائی ما ) نام خانوادگی شان را به نامهای شخصیتهای انقلاب مثل موسوی اردبیلی یا هاشمی رفسنجانی تغییر دادند...

فاضل

کار جالبی کردید که در این رابطه نوشتید امیدوارم یکی از مسئولین به این نوشته ها نگاهی کنند تا شاید از خواب غفلت بیدار شند.به هر صورت ممنونم.

فرانک

با سلام امیدوارم دوستان این مطلب شما را نخوانند! زیرا گمان می رود بعد از مطالعه ی منابع و کتبی که از جلال آل احمد نام بردید ، نام خیابان به نام سیدحسن نصرالله فرضا تغییر کند!