برج های کبوتر (کبوترخانه ها)

برج های کبوتر یا کبوتر خانه ها بناهایی هستند که عمدتا در مناطق مرکزی ایران در اطراف مزارع و باغات ساخته می شده اند. این بناها معمولا شکل یکسانی دارند، ولی حجمشان با هم متفاوت است. کاربرد آنها گردآوری کود پرندگان برای استفاده در زمین های زراعی بوده است. شیوه کار به این صورت بوده که کشاورزان با ساختن این بناها در کنار مزارع خود، آنها را به پناهگاه پرندگان تبدیل و ضمن حفاظت از این حیوانات و تامین خوراک آنها، کود مورد نیاز مزرعه خود را نیز تأمین می کرده اند. تعداد زیادی از این برج ها در شهر اصفهان و اطراف آن قرار دارند که امروزه گرچه کاربرد سابق را ندارند، اما بسیاری شان بازسازی و مرمت شده اند و اکنون به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه به شمار می آیند. یکی از مشهورترین برج های کبوتر اصفهان در انتهای خیابانی قرار دارد که به همین دلیل«خیابان برج» نامگذاری شده است. همچنین می توان به برج رهنان و  برجی در محوطه دانشگاه اصفهان اشاره کرد. برج دستگرد در خمینی شهر نیز از برج های زیبای این منطقه است. در اطراف جاده فرودگاه اصفهان نیز تعداد زیادی برج کبوتر قرار دارد که البته توجهی به آنها نشده و برخی از آنها درمعرض تخریب قرار دارند. برج های کبوتر را می توان نمونه ای جالب از هوشمندی کشاورزان این مناطق و تعامل مثبت انسان با طبیعت قلمداد کرد.

برج کبوتر در محوطه دانشگاه اصفهان

 

کبوترخانه نیمه ویران روستای گرگوند مبارکه اصفهان

لانه های کبوترها در دیوارهای برج پیداست.

/ 6 نظر / 33 بازدید
http://delneveshteh92.persianblog.ir/

سلام من جایی خوندم که دیوار بیرونی این برجها رو طوری می ساختند که مارها نتونن از آن بالا بروند و به کبوتر ها و یاتخمهای آنها آسیب بزنند .نمیدانم صحت داره یانه.

طحان زاده

سلام- یاد کلاس تاریخ هنر و پاورپوینت های تاریخی اش افتادم. زیبا بود. نکته جالب اینجاست در قدیم فرهنگ مردم به مراتب بهتر بوده چراکه از یک طرف با این کبوترخانه ها از یک طرف کبوترها از شکارچیان و پرنده های شکاری درامان می ماندند از طرف دیگر فضولات این کبوتران به جای کود برای زمین های مزروعی استفاده می شده است. ولی افسوس میراث فرهنگی با عملکردی ضعیف این کبوترخانه ها را به امان خدا رها کرده و اکنون فضای سرد و آرامش بخش این کبوترخانه مکانی مناسب برای مصرف مواد مخدر معتادان شده است.

ورنوس

سلام استاد. از اینکه با قرار دادن این پست، خاطرات کلاس تاریخ هنر را تداعی کردید سپاسگزارم. "گر به صحراییم چوپان تواییم ور به دریاییم مرجان تواییم ما کبوتر زاده برج تواییم در سفر طواف ایوان تواییم" (مولانا، غزلیات شمس)

شاگرد87

سلام استاد واقعا یاد کلاسای هنر بخیر!! نمونه این برجو تو میبد استان یزدم داریم .این طور که من شنیدم میراث فرهنگی بعد از اینکه تعمیر کرده توش کبوتر نگهداری میکنه تا شکل تاریخی اون هنوز حفظ بشه!!!

ورنوس

"گرد این بام و کبوترخانه من چون کبوتر پر زنم مردانه‌ی من" (مولانا، مثنوی) " بر گوهر خویش بشکن این برج بر پر چو کبوتران از این برج" (نظامی) کعبه ملک است صحن بارگاهش کز شرف باغ رضوان را کبوترخانه اندر ساختند" (خاقانی شروانی)

و البته پروتئین [خوشمزه]