دنیا و آخرت

در خبرها آمده بود که دکتر احسان نراقی، جامعه شناس مشهور، درگذشت. اما حادثه ای که در روز تشییع جنازه او رخ داد در نوع خود جالب توجه است. خبرگزاری مهر گزارش کرده بود:

«پیکر احسان نراقی علیرغم موافقت سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد با خاکسپاری وی در قطعه نام‌آوران، به دلیل مخالفت رئیس شورای شهر تهران، در این قطعه به خاک سپرده نشد. پیکر نراقی در حالی در قطعه 233 به خاک سپرده شد که پیشتر اعلام شده بود وی در قطعه نام‌آوران به خاک سپرده خواهد شد. احمد مسجد جامعی و معصومه ابتکار دو عضو شورای شهر تهران موافق خاکسپاری نراقی در قطعه نام‌آوران بوده‌اند اما به دلیل مخالفت مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران، مراسم خاکسپاری در این قطعه انجام نشد. ندادن اجازه لازم برای خاکسپاری نراقی در قطعه نام‌‌آوران در حالی است که خانواده احسان نراقی از علی اسماعیلی سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای خاکسپاری وی در قطعه نام‌آوران، موافقت لازم را اخذ کرده بودند ».

زندگی احسان نراقی فراز و فرود بسیار داشت و به همین دلیل با گرفتاری ها و مصائبی نیز همراه بود. برای این جانب اثبات یا رد آنچه مخالفان به او نسبت داده اند، ممکن نیست؛ نه جزئیات زندگی او را خوانده ام و نه به اسناد مربوط به او دسترسی داشته ام. بنابراین در مقام داوری در باره این جنبه از شخصیت وی نیستم. اما در این نوشته به دو نکته روشن و بدیهی می پردازم:

نخست اینکه نراقی جامعه شناسی مشهور بود. او بنیانگذار موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی بود و از این راه و نیز به وسیله نوشتن و انتشار آثار فراوان به گسترش علم جامعه شناسی در ایران کمک کرد. دانشجویان زیادی را هم مورد حمایت قرار داد که بعضی از آنها به جایگاه علمی مناسبی دست یافتند. این نکته مورد اتفاق نظر است و کسی را در آن تردیدی نیست. اما نکته دیگر اینکه نراقی در زندگی خود هر گناهی هم کرده بود، تاوان آن را پس داده بود؛ او چند بار به زندان افتاد. گویا یک بار با وساطت مرحوم استاد مطهری از زندان آزاد شد، ولی بعد از آن نیز مدت ها گرفتار حبس بود. سپس به خارج از کشور رفت و مشاور مدیر کل یونسکو شد و چند سال پیش نیز به ایران برگشت و همین جا زندگی کرد و سرانجام نیز همین جا مرد. اکنون سؤال این است که مگر آدمی برای انجام گناهان خود، چند بار باید مجازات شود؟ او در زندگی خود برای اتهاماتی که به او وارد شده بود، مجازات شده بود. بنابراین چرا باید او را بعد از مرگ نیز تحت تعقیب قرار داد و مجازات کرد؟ راستی مگر رئیس شورای شهر تهران دستگاه قضایی جدیدی برپا کرده است؟

به نظر نمی رسد چنین چشم تنگی ها و رفتارهای نامتعادل، تناسبی با معیارها و موازین اخلاقی و فرهنگی داشته باشد. دشمنی ها و منازعات را، هرچه هست، به همین دنیا ختم کنیم. آن را به سرای آخرت نبریم و سعی نکنیم که در آن دنیا نیز بر مسند داوری بنشینیم. قاضی یوم الدین خدای واحد و عادلی است که در ترازوی عدالتش ذره ای بی عدالتی راه ندارد. پس کار پس از مرگ را به او بسپاریم و برای خود جایگاه خدایی قائل نشویم.

سخن را با چند سطر از احمد نظامی عروضی سمرقندی نویسنده سده ششم هجری به پایان می برم. او در کتاب چهارمقاله در انتهای شرح حالی که از فردوسی نوشته، آورده است:  

«جنازه فردوسی بدروازه رزان بیرون همی بردند. در آن حال مذکّری بود در طبران. تعصب کرد و گفت من رها نکنم تا جنازه او در گورستان مسلمانان برند که او رافضی بود. و هرچند مردمان بگفتند با آن دانشمند درنگرفت. درون دروازه باغی بود ملک فردوسی. او را در آن باغ دفن کردند... صاحب برید بحضرت بنوشت و بر سلطان عرضه کردند. مثال داد که آن دانشمند از طبران برود بدین فضولی که کرده است ...» (ص9-88).

/ 11 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ح محمدی

سلام خدایش رحمت کناد. سپاس از شما استاد عزیز که یادی از ان مرحوم کردید!چه بسا که تاریخ خود بیان گر این بی مهری ها به فرزانگان این ملت در این برهه خواهد شد! ملتی که قدر داشته ای خود را نداند چه مسیری را طی خواهد کرد؟

ابراهیمی

سلام جناب استاد . در زمان دانشجویی کتابی خواندم به نام " در خشت خام " گفتگویی بود از سید ابراهیم نبوی با مرحوم دکتر احسان نراقی . بسیار نکات ارزشمندی داشت . ای کاش تجدید چاپ می شد... خدایش رحمت کند .

89

سلام استاد قرین رحمت الهی باد.

89

سلام استاد متاسفانه ساعتی پیش باخبر شدم خانم سلطانی از امروز صبح دیگر در بین ما نیست. ضمن آرزوی طلب آمرزش برای ایشان از شما می خواهم برای شادی روحش دعا کنید.

نظری

سلام استاد انتخاب شاهد مثال تون خیلی عالی بود.

دیوانسالاری

ابر است بر جای قمر، زهر است بر جای شکر/ سنگ است بر جای گهر، خار است بر جای سمن/ کاخی که دیدم چون ارم، خرمتر از روی صنم/ دیوار او بینم به خم، مانندهٔ پشت شمن /

امید

روحش آرام وقرین رحمت الهی باد

تاج

جنازه خیام نیز همین سرنوشت را داشت.گویا همین نظامی عروضی سمرقندی از قول خیام گفته "گور من در موضعی باشد که هر بهار بر آن گل افشان میکند."عروضی گل افشانی بهار و درختان آمرود را بر گور او دیده است.بعد از بیست سال که از خواندن مطلب میگذرد نمی دانم حافظه چقدر کار میکند.کاش جوانی یا جوانمردی مطلب مرا با کتاب تطبیق دهد .

خلیل محمدی

سلام آیا قیاس احسان نراقی با فردوسی یک قیاس صحیح است؟ آیا پیشینه سترگ فردوسی که سرسپرده یک مسلک و مرام بود، با پیشینه مثلا احسان نراقی یکی است؟ تعصب و تصلب خوب نیست، چه از آن ور و چه از این ور. اما خب! الان مخالف خوانی مد است و بعضی عملکردهای نادرست هم موید و مقوی این مخالف خوانی هاست. البته من با آن مجوز و صادرکننده و مانع شونده کاری ندارم. با ارادت و احترام

خلیل محمدی

بخش اول: استاد عالیقدر جناب آقای دکتر قنوات سلام یک -) پاسخ سریع شما که نشان از اهمیت دادن به مخاطبتان است، حس احترام بنده نسبت به حضرتعالی را بیشتر کرد. دو-) این که بنده عرض کردم «قیاس» – یقین دارم که خودتان هم نیک مستحضر هستید – دقیقاً به آن معنا که در علم منطق یا دانش فلسفه استفاده می شود و مرسوم است، نیست. منظور بنده از قیاس؛ همان مقایسۀ مرسوم در لغت عامه و تشبیه کردن این به آن و یا این را در تراز و ردیف آن قرار دادن و یک همچو چیزی است. همۀ مخاطبان هم از مطلب شما یک «برداشت من عندی» دارند و «برداشت من عندک» تنها در ذهن ارجمند حضرتعالی است.