قامت بلند تمنا

عکس از قنوات

 

تو قامت بلند تمنایی ای درخت

همواره خفته است در آغوشت آسمان

بالایی ای درخت

 

دستت پر از ستاره و جانت پر از بهار

زیبایی ای درخت

 

وقتی که بادها

در برگهای درهم تو لانه می کنند

وقتی که بادها

گیسوی سبزفام تو را شانه می کنند

غوغایی ای درخت

 

وقتی که چنگ وحشی باران گشوده است

در بزم سرد او

خنیاگر غمین خوش آوایی ای درخت...

 

چون با هزار رشته تو با جان خاکیان

پیوند می کنی

پروا مکن ز رعد

پروا مکن ز برق

که برجایی ای درخت

 

سر برکش ای رمیده که همچون امید ما

با مایی ای یگانه و تنهایی ای درخت

 

شعر از سیاوش کسرایی

 

/ 11 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خطّه فریومد/فرومد(تاریخی،علمی،فرهنگی)

سلام جناب دکتر ـ از اینکه وبلاگ خطّه فریومد/فرومد را لینک کرده ای سپاسگزارم . در سال 1366 بود ، کاریکاتورهای ناجی العلی را نشانم دادی با پسری که با شلوار وصله دار ، پشت به بیننده و رو به صحنه ایستاده بود . بعد مرا تشویق کردی که خاطراتم را بنویسم . اوّلین مقاله/خاطره من که در دانشکده الهیّات مشهد روی تابلو رفت به تشویق شما بود . که نوشتید « نقبی است بر ... » آن موقع من پای تابلو می ایستادم ، خاطره خودم را می خواندم و اظهار نظر دانشجویان را هم گوش می کردم ، اگر استـادی را می دیدم که نوشته مـرا می خواند که تماشایی تر بود! بعد من همان طور پــای تـابـلــــو مــانـده بودم تا سال 69 که حتی ایّام امتحان پایان ترم ، نشریّه دیواری « رهنما » دست از سرم بر نمی داشت ! حالا هم وبلاگ « خطّه فریومد » را در وبلاگ « ماهروز » لینک کرده ای ، تا دانشجویان و خوانندگان وبلاگتان نگاهی هم به سوی این خطّه داشته باشند . شما که در سال 1376 به من می گفتی : « ده مرو ، ده مرد را احمق کند ! » فکر نمی کنی این کار ، مرا در این حماقتی که کرده ام نگه دارد ؟! و این بار این پسرک با شلوار وصله دارش

مجهول

سلام. شعر خیلی خیلی زیبایی است. ولی عکس جالب نیست و به شعر نمی خورد. متوجه نشدم این چه جور درختی است.

سارا

موفق به دیدن عکس نشدم هرکار کردم باز نشد[ناراحت]

گلابتون

درخت که درخت کاجه، شعر هم که در مورد درخته و مناسبت با تصویر حالا من موندم این جناب مجهول چرا این گونه گفته اند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

89

سلام استاد چه عکاس خوش سلیقه ای و چه باغبان خوش ذوقی ! استفاده از گیاه چسبک ( اینگونه به نظر می رسد، حال اگر گیاه دیگریست راهنمایی بفرمایید) برتنه عریان کاج .. ای کاش از این نوع جامه ها برتن همه کاج های بلند قامت می کردند. زیباتر می شدند.

سارا

حدس میزنم شما تعلق خاطر شدیدی به این درخت که تصویرش را رویت میکنیم داشته باشید درسته؟

نادمی

صاف بایست و لبخند بزن، بگذار مردم نگران لبخند زدن تو باشند."چگوارا"

سارا

تعلق خاطر که چه عرض کنم! شما باید شدیدا عاشق این درخت باشید! خیلی ببخشید چون در غیر این صورت باید خیلی بی سلیقه باشید![متفکر] نه اینکه بگم این درخت کلا هیچ زیبایی نداره ولی کلا نمای جالبی به خصوص از پشت اون دیوار نداره!

گلابتون

البته جانب سارا نظرشون را گفتن اما گویا کمی کم ذوقی به خرج دادند. جناب سارا خوب نگاه کن! شکل این درخت کاج منحصر بفرده قامت بلند این درخت رو ببین که از پشت این دیوار ساخته دست بشر،کاملا خودنمایی کرده و چه زیبا خود را در میان این مصنوعات به رخ می کشد

نظری

زیبایی کاملا نسبی است. خانم گلابتون شما به زور می خواهید به دیگران القا کنید که این درخت زیباست.