موزه میراث روستایی گیلان

موزه میراث روستایی در زمینی به وسعت چندین هکتار دایر شده و در آن تعدادی از خانه ها، انبارها، تالارها، طویله ها و دیگر بناهای قدیمی روستاهای گیلان بازسازی شده است که بعضی از آنها حدود 200 سال قدمت دارند. استفاده گسترده از چوب در ساخت بناهای قدیم گیلان، به طراحان و مجریان این طرح این امکان را داده است که شماری از قدیم ترین خانه های روستایی گیلان را در گوشه و کنار این استان، شناسایی، باز و در این مکان دوباره  برپا کنند. این کار قبلا هم در گیلان انجام شده بود و یکی از خانه های قدیمی گیلان در پارکی در وسط شهر رشت، بازسازی و به معرض نمایش گذاشته شده بود، که همچنان دایر است. به هر حال این ابتکار جالب، اولا شماری از خانه های قدیمی این استان را از نابودی حتمی  نجات داده و ثانیا به بازدیدکنندگان این فرصت را می دهد که نمایی از زندگی روستایی مردم این منطقه را طی دو سده گذشته مشاهده کنند.

بعضی از بناهای این مجموعه بسیار دیدنی و زیبا هستند و نمونه جالبی از معماری ساده اما تجربی و حساب شده روستاهای ما را در گذشته نشان می دهد. تدابیر جالب به کار گرفته شده برای جلوگیری از سرما و گرما، محافظت خانه در برابر سیل و ... از نکات جالب در معماری سنتی خانه های روستایی گیلان است. البته این موزه نیز کم و بیش از نقیصه مهم موجود در موزه داری در کشور ما یعنی عدم توجه لازم به قرار دادن عناصر زنده در آن رنج می برد، ولی در حد خود کاری قابل تحسین و ستایش برانگیز است.

اگر به گیلان سفر کردید، سری به موزه میراث روستایی بزنید. ورودی آن هم بسیار ارزان است. ارزان تر از یک بسته پفک؛ تنها 300 تومان.

 

موزه میراث روستایی گیلان

موزه میراث روستایی گیلان

/ 2 نظر / 26 بازدید
مهدیخانی

آقای دکتر سلام. بابت زحمتی که به جنابعالی دادم و راهنمایی که فرمودید ممنونم. فضای مجازی باعث شده است تا از فاصله های دور از سوغاتی سفرهایتان بهره مند شویم. منتظر سفر بعدی و سوغاتی دیگر هستم.

مددی

سلام : خسته نباشید, رسیدن بخیر... به نظر شما موضوع پایاننامه در مورد هنر اسلامی هنوز هم وجود داره؟ اخه من هر چی میگردم همه چیز کار شده... با تشکر دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تهران