رنگ در تاریخ

واقعیت این است که در تاریخ، گروه ها، فرق و دولت های مختلفی بوده اند که رنگی را به عنوان نماد خود برگزیده اند. در تاریخ اسلام ظاهرا اولین بار عباسیان به این کار دست زدند. آنان به گفته خود به پیروی از پیامبر (ص) رنگ سیاه را برای پرچم خود برگزیدند و حتی لباس سیاه پوشیدند. تمامی کسانی که همراه ابومسلم قیام خود را از روستای سفیدنج مرو علیه امویان آغاز کردند، لباس و پرچم های سیاه داشتند. بر همین اساس آنان را مسوّده (سیاه جامگان) نامیدند. این رنگ تا پایان کار عباسیان یعنی سال ۶۵۶ق رنگ و شعار اختصاصی آنان بود. چند سال بعد، وقتی ابومسلم به دست منصور عباسی به قتل رسید، افراد و گروه های متعددی در خراسان و بعضی نقاط دیگر ایران به خونخواهی او قیام کردند. (اسحاق ترک، عبدالجبار بن عبدالرحمن، سنباد و... ). نکته جالب اینکه خونخواهان ابومسلم نیز هوشمندانه رنگی را به عنوان نماد خود برگزیدند. آنان در برابر رنگ سیاه عباسیان، رنگ متضاد آن یعنی سفید را انتخاب کردند. لباس سفید پوشیدند و پرچم سفید برداشتند و به مبیّضه (سپید جامگان) مشهور شدند و اینگونه به صورت سمبلیک نیز تقابل و تضاد آشکار خود را با سیاه جامگان عباسی آشکار کردند. می دانیم که نماد علویان در اواخر سده دوم هجری رنگ سبز بود. چنان که وقتی امام علی بن موسی الرضا (ع) توسط مأمون به ولیعهدی برگزیده شد، خلیفه دستور داد رنگ سبز جایگزین رنگ سیاه گردد. رسمیت رنگ سبز در قلمرو عباسیان دو سال ادامه داشت، ولی وقتی امام به شهادت رسید و مأمون در پی به دست آوردن دل خویشان خود برآمد، دستور داد رنگ سیاه دوباره جایگزین رنگ سبز شود. در همین دوره ها علویان در مواردی رنگ سفید را به عنوان علامت خود انتخاب می کردند. مقارن همین سال ها خرم دینان را در بعضی مناطق دنیای اسلام محمّره می گفتند چون رنگ پرچم آنان سرخ بود. در دوره های اخیر نیز معمولا دولت ها، گروه ها و احزاب از رنگ های مختلف به عنوان نماد خود سود برده اند. اصولا رنگ یا رنگ های تشکیل دهنده پرچم کشورها نماد و سمبل آن کشور به شمار می آیند. به عنوان نمونه رنگ پرچم شوروی سابق قرمز بود و حتی ارتش این کشور، ارتش سرخ نامیده می شد. در کشور ما سادات روحانی عمامه سیاه بر سر می گذارند و سادات غیر روحانی گاه از شال یا کلاه سبز استفاده می کنند. روحانیون غیر سید نیز با عمامه سفید خود شناخته می شوند. بر این اساس انتخاب رنگ سبز از طرف یک شخص (اتفاقا سید) یا حامیان او و یا هر رنگی دیگر از طرف هر فرد، گروه یا حزبی، سابقه ای دیرینه در تاریخ ما دارد و نباید آن را به اتفاقاتی جدید همچون انقلاب های رنگی نسبت داد.   

/ 4 نظر / 6 بازدید
مهدی مجتهدی

جناب آقای دکتر با تشکر از الطاف شما و آرزوی سلامتی شما و خانواده محترم. این بحث رنگها را خیلی دوست دارم. تقریبا حدس می زنم کار خوبی هم روی این موضوع انجام نشده است. امیدوارم زمانی بتوانم مقاله ای در باره با راهنمایی شما کار کنم. در ضمن هر وقت قصد خرید لپ تاپ داشتید ندایی به ما بدهید. اخیرا خیلی پی گیر نمونه‌های بازار بودم شاید کمکی از دستمان درباره نوع و مدل برآید. شاید ما هم خریدیم. التماس دعا

رستمی

سلام آقای دکتر. نظر شما در مورد مقاله ام باعث افتخار منه. متاسفانه فعلاً فایلی در دست ندارم. اما تمام تلاشمو می کنم.

محتشمی پور

عرض سلام و درود فراوان ، بر استاد عزیز تر از جان ایمیلمو خدومتتون ارائه دادم. استدعا دارم یه ایمیل بمن بزنید تا طرح و پیوست رو خدمتتون ارسال کنم. آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.

بنجامین

چه فرق می کند سفید یا سیاه کلاغ هم کبوتری ست که در عزای مادرش درخت لباس غم به تن کرده است