نشست تاریخ محلی

چهارمین نشست تاریخنگاری محلی با عنوان «اولین نشست تاریخ محلی در خراسان» روز چهارشنبه 25 دیماه 1392 به میزبانی کتابخانه و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، صبح و بعداز ظهر در سالن ساختمان بنیاد پژوهش های آستان قدس برگزار شد.

در این نشست که در چهار مجلس برگزار شد، شانزده مقاله و سخنرانی ارائه شد. عناوین مجالس چهارگانه این نشست از این قرار بود: «مبانی و کلیات تاریخ محلی خراسان»، «آسیب شناسی فعالیت های تاریخ محلی خراسان در دوره معاصر»، «اسناد تاریخ محلی  خراسان» و «موضوع نگاری در تاریخ محلی خراسان».

در این نشست اساتید، دانشجویان و نیز نویسندگان و محققان غیردانشگاهی  حضور داشتند. پس از خراسانی ها، بیشترین سهم را در برگزاری این نشست اصفهانی ها داشتند. دانشگاه اصفهان از چند سال پیش با راه اندازی دوره دکتری تاریخنگاری محلی، به تربیت دانشجویانی در این رشته پرداخته است که بسیاری از آنان به همراه آقای دکتر نورایی که مؤسس این دوره هستند، در این نشست حاضر بودند و مقالات و سخنرانی هایی ارائه دادند.

در این نشست من نیز مقاله ای با عنوان "گزارش از بازسازی کتاب فتوح خراسان مدائنی" ارائه کردم. اما مهم تر از آن فرصتی بود که برای دیدار با اساتید، دانشجویان و محققان فعال در این زمینه فراهم آمد. به عنوان مثال از همکاران مازندرانی شنیدم که در این استان مرکز غیردولتی خوب و مجهزی با عنوان ساری شناسی راه افتاده است. آماری نیز که مدیر کتابخانه آستان قدس در باره شمار اسناد موجود در آرشیو این کتابخانه ارائه کرد و نیز گزارش مسؤول مرکز اسناد آستان قدس جالب توجه بود و نشان می داد که چه امکانات مناسبی برای تحقیقات محلی نویسان در مشهد فراهم آمده است.

به نظر می رسد، در باب تاریخنگاری محلی تحرک مناسبی در کشور آغاز شده است، اما در این باره مشکلات و آسیب هایی نیز وجود دارد که باید به آنها توجه داشت. انشاء الله در پست های آینده به برخی از این مشکلات خواهم پرداخت.

/ 2 نظر / 23 بازدید

سلام استاد. به نظر مي رسد، انتخاب و ارائه موضوعات مربوط به تاريخ هاي محلي توسط دانشجويان، در اين اقبال، بي تأثير نبوده است. مشتاقانه منتظر آسيب شناسي اين مبحث مهم تاريخي، هستم.

آشنا

سلام استاد عزیز مدتی است توسط یکی از دوستان با خبر شدم که شما وبلاگی دارید.و از آن به بعد همیشه سری به وبلاگ شما میزنم و از مطالب خوبتان استفاده میکنم چند روزی نتوانستم به وبلاگ شما نگاهی بیندازم حالا متوجه شدم که در این مدت بی خبری من ؛سفری به ولایت داشته ایدواز استاد دوره دبیرستان خود آقای فوادی یاد کرده اید و به منزل ایشان رفته ایدقطعاً این دیداردر روحیه ایشان تاثیر بسزایی داشته است ای کاش سری هم به محله قدیمی ومسجد محل خود هم می زدید ودیداری هم با دوستان قدیمی خود میداشتیدقطعاً آنها هم خوشحال می شدند.مطالب گفتنی زیاد است شرح این هجران و این خون جگر این زمان بگذار تا وقت دگر به امید دیدار-خدا حافظ