حسب حال؛ آدم متری چند؟!

بخش مربوط به صدور دفترچه بیمه در طبقه همکف ساختمان است. کل فضای این بخش حداکثر 80 متر است. از این 80 متر، حدود 30 متر به صورت اتاقک هایی در آمده که محل استقرار حدود 10 تن پرسنلی است که در این بخش کار می کنند. می ماند 50 متر دیگر. تک تک شمردم؛ در این 50 متر، 70 مراجعه کننده نشسته و ایستاده بودند. یعنی در هر 70 سانتی متر مربع یک نفر. هوا گرم بود و دم کرده. یک بخاری هم کنار دیوار با آخرین درجه ممکن کار می کرد. تا مرا صدا بزنند، نشستم روی یک صندلی که نزدیک بخاری قرار داشت، ولی هوا چنان گرم و سنگین بود که دو سه دقیقه بیشتر دوام نیاوردم. بلند شدم آمدم نزدیک در ورودی ایستادم که راحت تر نفس بکشم. چند لحظه بعد پیرزنی که می آمد تو، غرولند کرد که چرا مردم سر راه می ایستند؟ دیدم حق با اوست. رفتم آن طرف تر ایستادم و گرما و جوش خوردم تا 45 دقیقه بعد که صدایم زدند. کارم که تمام شد و از در ساختمان بیمه که زدم بیرون، چند نفس عمیق کشیدم. بعد فکر کردم چقدر سطحی نگری است اگر گمان کنیم حرمت قائل شدن برای انسان و برخورداری او از حقوق انسانی و شهروندی، فقط به عرصه سیاست و قضاء و  فرهنگ و این جور امور خلاصه می شود؛ احترام قائل شدن برای انسانها از جاهای ساده ای مانند فضای زندگی و کسب و کار و مراجعه آنان آغاز می شود. به آن سوی خیابان که رسیدم، برگشتم و یک بار دیگر به ساختمان بیمه نگاه کردم. به نظرم رسید که این 80 متر فضا در چنین مکانی از شهر مشهد، متری دو سه ملیون تومان می ارزد، اما هرچه فکر کردم نفهمیدم که در این نقطه از شهر، آدم ها متری چند می ارزند؟

/ 5 نظر / 5 بازدید
مسافر

آری، تا درد نکشیده باشی، نمی توانی درد را بنویسی. وقتی فیلسوفانه و مسئولانه به راحتی سر کشیدن یک لیوان آب می توانند بگویند:" ما هنوز به لحظه ی انطباق آن چه باید باشد بر آن چه هست نرسیده ایم"! پس سخت نگیر. هر چند همیشه یک شکل وجود ندارد. گاهی باید سخت گرفت و ایستاد و ایستاده جان داد، گاهی هم باید نشست و حتی دراز کشید و زندگی کرد. پس زندگی کن! و بنویس در تاریخچه ای که تاریخ می شود.

دانش آموز

سلام استاد.خسته نباشید.من یک دانش آموز دوره راهنمایی هستم.وبلاگ جالبی دارید.کاش دبیرهای ما هم مثل شما یه راه ارتباطی با ماها داشتن.

khazan

سلام استادعزيز،واقعا ممنوم به خاطر مطالب قشنگي كه تو وبلاگتون ميذارين، خواستم بگم واقعا تو این زمونه و تو اين جامعه چیزی که کم ترین ارزش رو داره انسانه،استاد به نظرتون چرا ارزش انسان اينقدر اومده پايين؟چرا هيچكي براي وقت انسانا احترام قائل نيست؟چرا تو اداره هاي ما كاغذ بازي مد شده و واسه انجام يه كار كوچولو بايد كلي وقت بذاريمو آخرشم به نتيجه نرسيم؟به نظر شما مشكل كار چيه؟[سوال]