حاجی 100 تومانی

 

1. دکتر دهقان نیّری، استاد گروه تاریخ دانشگاه اصفهان که اصلا مشهدی است، یک بار در کلاس درس، به مناسبت از وجود کوچه ای در مشهد قدیم حرف می زد که نامش «کوچه حاجی 100 تومانی» بوده؛ به این دلیل که در آن حاجی سکونت داشته که ثروتش به 100 تومان رسیده بوده است. و در آن روزگاران (گویا دوره قاجار) این مبلغ به اندازه ای زیاد بوده که کوچه را به نام صاحب آن نامگذاری کرده بودند.

2. دیشب رفته بودم روزنامه بگیرم؛ روزنامه اطلاعات. قیمت روزنامه اطلاعات 200 تومان است و این قیمت ارزان گاهی برای خریدار و فروشنده مشکل درست می کند. یادم آمد چند روز پیش، پول خرد نداشتم و صاحب دکه 200 تومان از من طلبکار شد. دیشب یک 500 تومانی دادم و یک روزنامه گرفتم. به صاحب دکه گفتم: طلب قبلی  را هم کم کنید. با این حساب او باید 100 تومان به من برمی گرداند، اما هر چه در پولهایش گشت، 100 تومانی پیدا نکرد. گفتم: خودتان را اذیت نکنید، آدامسی یا چیزی دیگر بدهید. به دور و برش نگاه کرد اما بازهم چیزی که قیمتش کمتر از 100 تومان باشد،‌ پیدا نکرد. برگشت، نگاهی به من انداخت و با هم خندیدیم.

/ 9 نظر / 7 بازدید
7828

استاد به نظر من گریه داره این همه تورم.....

سلام یادش بخیر صد تومنی![رویا]

مریم

استادا پولدارن دیگه وگرنه ما هنوز 50 تومانی داریم چه برسه به 100 [نیشخند]

علی نصیریان پور

واقعا یاد قدیما بخیر با 100 تومن خرید میکردیم تازه یه چیزیم اضافه میومد

امید

واقعا که100تومان در روزهای نه چندان دور هم ارزش داشت به امید روزی که ارزش پول ملی به جایی برسد که معاملات ارزی در دنیا به مرجع ریال صورت گیرد.

مهدیخانی

سلام اساد. امروز استاد عالم زاده سرکلاس از دلار هفت تومانی صحبت کردند. همچنین امروز از آقای کوهستانی پیامکی دریافت کردم که( این روزها وقتی برای خرید می روم احساس می کنم آمریکا هستم، چون هیچ غلطی نمی توانم بکنم!)

مهدیخانی

سلام استاد. با راهنماییها و حمایتهایی که جنابعالی داشتید امسال با رتبه اول در واحد علوم و تحقیقات تهران قبول شدم و توفیق شاگردی استاد عالم زاده را یافتم. اینکه تاکنون سپاس خود را اعلام نکرده ام عذر تقصیر مرا بپذیرید. بابت همه چیز سپاس.

سارا

چرا به روزگاران دور سفر کنیم خودم همین چند سال پیش با صد تومن 2تا بستنی کیم میخریدم!

الف.ف

با سلام خدمت شما استاد بزرگوار می خواستم اگر توصیه ی خاصی برای دانشجویان تاریخ برای کسب بهترین رتبه در آزمونها دارید لطفا در اختیارشان قرار دهید . با تشکر