فِیْدُوس

آقای نمازی تا پیش از برق کشی سراسری شهر، امتیاز برق شهر را نیز در اختیار داشت و موتورخانه ای نیز برای این کار نصب کرده بود. البته برق نمازی به خانه ها راهی نداشت و توانش حداکثر این بود که لامپ های کوچکی را که در فواصلی در کوچه ها نصب بود، روشن کند و همین خود در آن سالها چهره شب های شهر را عوض کرده بود. کارخانه یخ سازی و موتورخانه برق در یک محل؛ در یکی از کوچه های منتهی به خیابان جوانمردی فعلی، قرار داشتند. کوچه عریض و طویلی که از یک طرف به خیابان جوانمردی (درست روبروی «محله درویش ها») راه داشت و از یک طرف به «محله شاه فضل» می رسید. بهبهانی این کارخانه را «مکینه نمازی» می گفتند. مکینه معرب کلمه ماشین است (در اصفهان هم کوچه بزرگی هست به نام مکینه). بر پشت بام «مکینه نمازی» یک دستگاه آژیر هم نصب کرده بودند که به آن فیدوس می گفتند. البته در خوزستان فیدوس ها اولین بار در مسجد سلیمان و آبادان بر بالای کارخانه و پالایشگاه های نفت و گاز نصب شدند و کاربرد آنها اعلام وقت شروع و پایان کار بود. من نمی دانم این پدیده چگونه سر از بهبهان ما درآورده بود. به این خاطر که در شهر کارخانه های بزرگی وجود نداشت و کارخانه های کوچک یخ سازی و برق نیز کارگران زیادی نداشتند که بخواهند با صدای فیدوس بر سر کار حاضر شوند یا دست از کار بکشند. به همین خاطر هم در آن سالهای کودکی من صدای این فیدوس در طول سال بلند نمی شد، اما ماه رمضان که می رسید، فیدوس کاربرد خاصی پیدا می کرد و آن هم اعلام زمان منع خوردن غذا در سحرهای ماه رمضان بود.

ماجرا از این قرار بود که حدود 10 دقیقه قبل از اذان صبح، فیدوس به صدا در می آمد. بهبهان ما آن سالها شهر کوچکی بود و فاصله آخرین نقاط شهر تا مکینه نمازی از هر طرف شاید به دو سه کیلومتر بیشتر نمی رسید. بنابراین صدای فیدوس را آن هم در آن ساعات ساکت و خلوت شهر همه می شنیدند. وقتی صدای فیدوس بلند می شد، با وجود اینکه هنوز دقایقی تا اذان صبح باقی بود، مردم دیگر غدا نمی خوردند، اما نکته جالب اینکه آب خوردن اشکالی نداشت. بنابراین در دقایق باقی مانده تا اذان، هرکس هر چقدر که می خواست، آب می خورد ولی کسی لب به غذا نمی زد. این صدای فیدوس را بهبهانی ها، «آب از تنها» می گفتند که به نظرم تلفظ دیگری از جمله «آب است تنها» بود. اینچنین در آن سالها، در شهر ما، این ابزار ماشینی خود را بر احکام شرعی خوردن و آشامیدن در سحرهای ماه رمضان تحمیل کرده بود.

/ 14 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حاجری

سلام استاد.مطلب شما رو نشون مادرم دادم و الان هم دو روزی است که تو خونمون داریم در مورد فیدوس صحبت می کنیم . از مادرم سوال کردم می گفت که فیدوس رو تا اوایل جنگ می زدند و بعد از اون برا آژیر خطر در ایام جنگ استفاده می کردند.

اندیشمند

سلام طاعات و عبادات قبول درگاه احدیت. التماس دعا

دانشجو89

سلام آقای دکتر خواستم بدونم در تطبیق دادن دو کتاب تاریخی بیشتر چه مواردی باید مورد توجه باشند..؟؟؟؟؟؟

س

سلام خیلی جالب بود خیلی چرا می گویید تحمیل کرده بود؟ کار به این قشنگی ازش برمی آمد!!!

تاج

فيدوس زدن جالب بود اما آب از تنها خيلي جالب تر .

نبی

سلام از اینکه خاطرات کودکی را در من زنده کردید متشکرم باور کنید وقتی از محله های قدیمی می گذرم خیلی دلم می گیرد قیل وقال کودکی برنگردد دریغا

ملکه

صدای آبس تنهای پیرمرد رو پشت بام مسجد میدو تو گوشم پیچید خدابیامرزش ،از شما سپاسگذارم که مرا به سالهای کودکی بردی ناگفته نماند که هنوز کار خانه سیمان برای کارکنان واهالی کوی فیدوس میزند

س

صدای زنگ و ناقوس ، یادآور درنگی مقدس است!

سعید

آقای دکتر قنوات در اصفهان غیر از آن کوچه مکینه، چاه هایی هم هست که به مکینه معروف است. من تا قبل از این نمی دانستم که مکینه معرب ماشین است. بنابراین حالا فهمیدم که چرا به آن چاه ها که برای مصارف کشاورزی استفاده می شود، چاه مکینه می گویند. در واقع چون آب این چاه ها با پمپ های بزرگ برقی کشیده می شود به مکینه معروف شده.

محمدرضا پاکباز

سلام بر دوست عزیز و قدیمی ام جناب دکتر مستطاب قنوات مکینه در زبان ایتالیایی به معنی کارخانه است.ضمنا بهبهانی ها و برخی دیگر از جنوبی ها "مکینه آرد" (کارخانه آرد) و مکینه صورت تراشی به معنی ماشین صورت ترتشی هم بکار میبرند. فیدوس یا همان سیرن هم در قرن گذشته کارخانجات اروپایی برای اعلام شروع و پایان زمان کار بکار برده میشد.