اردو

دیروز، پنج شنبه 5 اردی بهشت، با دانشجویان ورودی سال 88 رفتیم اردو. معمولا ترمی یک بار برای دیدن بناهای تاریخی مربوط به درس تاریخ هنر، دانشجویان را می برم اردو. در سالهای اخیر امکان برگزاری اردوهای طولانی مدت کم شده است، به همین دلیل ما معمولا به اردوهای یک روزه می رویم.

بناهای باقی مانده موجود در محدوده شهر تاریخی توس که از رادکان تا مرکز و حواشی توس فعلی گسترده است، هم به دلیل تنوع و هم به دلیل تعلق داشتن به دوره های مختلف، برای دیدار دانشجویان درس تاریخ هنر مناسب است. در این منطقه نمونه هایی از برج ها، مسجد، مدرسه، خانقاه، و آرامگاه هایی از عصر سلجوقی تا دوره معاصر وجود دارد: مسجد و مدرسه جنب هارونیه متعلق به دوره سلجوقی است، برج تاریخی رادکان و بنای هارونیه متعلق به دوره ایلخانی، میل اخنگان و دیوار توس متعلق به دوره تیموری و آرامگاه فردوسی از نمونه های معماری معاصر است. آرامگاه برخی شعرای معاصر خراسانی از جمله مهدی اخوان ثالث نیز از جذابیت های این منطقه است.

به هرحال دیروز رفتیم اردو. حدود 8 صبح حرکت کردیم و غروب بود که برگشتیم. ابتدا به دیدن برج رادکان رفتیم که در روستای رادکان - در حدود 60 کیلومتری جاده قوچان - قرار دارد. به علت بارش باران و وزش باد، هوا بسیار سرد بود و کسانی که احیتاط نکرده و لباس گرم برنداشته بودند، حسابی از سرما لرزیدند. از آنجا آمدیم توس. ابتدا از مسجد و مدرسه سلجوقی بازدید کردیم و بعد از هارونیه. از آنجا رفتیم به دیدن میل تاریخی و زیبای اخنگان و بعد هم برای استراحت و صرف نهار برگشتیم به محوطه جلو آرامگاه فردوسی.

اگرچه آماده کردن نهار به دلیل بارش باران طول کشید، اما همزمان با آماده شدن غذا، باران هم قطع شد. نهار را در هوایی خوب دور هم خوردیم و بعد به دیدن آرامگاه فردوسی و دیوار تاریخی توس رفتیم. در کنار دیوار توس و در زیر آفتاب بعد از ظهر، دانشجویان گرد آمدند و با هم در یک گفتگوی صمیمی شرکت کردند. آنان معتقدند هرچه روزهای دانشکده و خاطرات آن کسل کننده است، روزهای اردو، شیرین و دوست داشتنی اند. به نظر من هم، اردوهای دانشجویی از مفیدترین برنامه های ایام تحصیل دانشجویان به شمار می آید؛ در این برنامه ها، دانشجویان آموخته های خود را محک می زنند، در یک کار گروهی شرکت می کنند و تجربه های جدید به دست می آورند. به نظرم تجربه های مفید یک اردوی دانشجویی گاه از یک ترم کلاس رفتن و درس خواندن بیشتر است.  

/ 10 نظر / 6 بازدید
دهقان منشادی

سلام استاد خدا را شکر به سلامتی رفتید و بازگشتید. یاد اردوی طوس 90 افتادم. یادش بخیر... شاید ما 89ای ها روز های خوش زیادی را کنار هم در دانشکده داشتیم ولی خاطرات اردوی طوس در کنار شما برای ما ماندگارتر شد.

پاینده

با سلام و احترام. یادش بخیر آخرین اردویی که با دوستانم و شما به نیشابور رفیتم، بسیار خوش گذشت و همیشه برایمان به یاد ماندنی شد. واقعا یادش بخیر. جای ما خالی!

مریم

سلام استاد وش بحالتون که رفتید اردو جای ما واقعا خالی [خنثی] وقتی از دانشکده دور میشی تازه قدر روزای خوب و مخصوصا اردوها رو می فهمی...

دانشجوی سابق

سلام استاد هـــــــــــــی روزگار !!! استاد یاد اردوی پارسال نیشابور افتادم [خنثی] چقد خوش گذشت ، فقط شانس نداشتیم برعکسِ امسال ، پارسال خیلی گرما خوردیم [نیشخند] هـــــــــــــی روزگار !!! امان از فارغ التحصیلی [نیشخند] استاد نمیدونم چرا الان که داره به امتحانای ترم نزدیک میشه ، یه حسی هی بهم میگه نکنه هنوز فارغ التحصیل نشدم و اینا همش خوابه [نگران] ف / ج [گل]

طحان زاده

آموزگارم ، تو باغبانی می پرورانی بذروجودم ، با مهربانی با درسهایت دیو جهالت از من گریزد اندرزهایت ، بهر وجودم ، شد پاسبانی من غرقه بودم در بحر غفلت دستم گرفتی ای ناجی من، من همچو قایق ، تو بادبانی بر خوان ِ دانش من میهمانم تو ای معلم ، خود میزبانی کار تو باشد، ارشاد انسان همکار ِ خوب ِ پیغمبرانی (پیشاپیش روزتون مبارک)

رضوانی

جنبندگان زمين، ماهي‌هاي درياها، و هركوچك و بزرگي در زمين خدا و آسمان او براي معلم خوبي‌ها، استغفار مي‌نمايند. امام صادق(علیه السلام) با یاد معلم شهید ، استاد مرتضی مطهری و تمام معلمانی که امروز بین ما نیستند , روز معلم را گرامی می داریم .

مریم

عارفان علـم عاشـق می شوند / بهـترین مردم معلـم می شـوند عشق با دانش متمم می شود / هر که عاشق شد معلم می شود روز معلم مبارک باد

پاینده

با سلام و احترام. جهت تبریک روز معلم.

دانشجوی سابق

اسم من گم شده است... توی دفترچه ی پر حجم زمان دیرگاهی است فراموش شده ام... اسم من گم شده است ... لا به لای ورق کهنه ی آن لایحه ها زیر آن بند غریب پشت انبوهی از آن شرط و شروط لای آن تبصره ها اسم من گم شده است... در تریبون معلق شده سخت سکوت حق من گم شده است... زنگ انشاء کسی انگار نمی خواست معلم بشود شآن من گم شده است... شآن من نیست بنالم ... شآن من نیست بگویم ... زتهی ، ز نبود یا از این زخم کبود لیک رنگ رخساره گواهی دهد از سر درون از همه رنج فزون. اسم من گم شده است ... نردبانی شده ام صاف به دیوار ترقی تا که این نسل و ان نسل پای بر پله ی من سوی فردا بروند و غریبانه فراموش شوم اسم من گم شده است. .. ×× روزت مبارک ای همیشه جاویدان ×× [گل][گل][گل] ف/ج