گلستان کتاب

یکی از کانال هایی که از قدیم برای جمع آوری آب های سطحی در شهر مشهد حفر شده، کانالی است که به "کال قره خان" مشهور است. این کانال که در مسیر طولانی خود از مناطق مختلفی از شهر مشهد می گذرد تا چند سال پیش روباز بود، اما بعدا توسط شهرداری روی آن پوشیده و از فضای به وجود آمده، برای ایجاد پارک و فضای سبز استفاده شد. فضای ایجاد شده در حد فاصل خیابان شهید اسدالله زاده تا خیابان دانشگاه نیز توسط شهرداری به بازاری تبدیل شد که به دلیل مجاورت با خیابان گلستان، آن را بازار گلستان نامیدند. در این بازار فروشگاهی بزرگ تأسیس شده که به عرضه کالاها و لوازم مورد نیاز مردم می پردازد. اخیرا در قسمتی دیگر از این بازار، اتفاقی جالب افتاده است؛ شهرداری مغازه های منتهی به خیابان دانشگاه را در اختیار ناشران و کتابفروشان بزرگ شهر مشهد قرار داده و در آن بازار کتابی راه افتاده است به نام "بازار کتاب گلستان". به این صورت بعد از پاساژ سعدی (واقع در فلکه سراب)، این دومین بازار کتاب شهر مشهد است که در این مکان راه اندازی شده است.

تأسیس چنین بازاری آن هم در شرایط ناگواری که دامنگیر نشر و فروش کتاب شده، کاری است شایسته و حضور انتشاراتی های مهم و مشهوری مانند امام، به نشر، امیرکبیر و ... در آن بسیار دلگرم کننده است. البته این نگرانی نیز وجود دارد که مبادا کار این بازار رونق نگیرد و ماجرا به کسادی و تعطیلی آن بینجامد.

این پست را به این خبر اختصاص دادم، تا از دوستان تقاضا کنم؛ اولا وجود این بازار را به دیگران هم خبر دهند و ثانیا، تا مدتی برای خرید کتاب، به جای مراجعه به فروشگاه های دیگر، به این بازار مراجعه کنند تا کارش رونقی بگیرد و شرایط برای استمرار فعالیت آن فراهم شود. 

/ 8 نظر / 8 بازدید
89

سلام خبر مسرت بخشی بود. سپاس از اطلاع رسانی شما [گل]

نظری

سلام استاد ممنون که خبر دادید.

حاجری

سلام استاد. بیام مشهد به همراه آقای نظری برای خرید خواهیم رفت.

رشید

سلام استاد ممنون از اطلاع رسانی تون

ورنوس

استاد،خبر دادن بازار کتاب فروشی کاری نداره، اگه تونستید یک خبر بدهید که جایی کتاب ها را با تخفیف بالا یا حتی هدیه می دهند مثل جایی که همین امروز برام پیش اومد اون موقع خبر رسانی داره.[لبخند]

اشکواری

سلام آقای دکتر. روزی که برای اولین بار به پاساژ سعدی رفته بودم را به یاد دارم، اسفندماه 1381، برای خرید کتاب بامداد اسلام، زرین کوب. چه زود گذشت...در ضمن دیشب آقای سیدی درباه دیدار با شما صحبت کرد، معتقد بود تجدید خاطرات گذشته بوده است. تا باشد از این تجدید خاطرات...

نظری

سلام استاد قسمت شد امشب رفتم به این بازار کتاب. واقعا وجود همچین بازاری برای اهل کتاب نعمته. گویا هنوز خیلی بین مردم شناخته نشده. ولی غرفه های خوبی دارد و انشالله به مرور می تواند مشتریان خود را پیدا کند. البته آقای حاجری تشریف بیارن یه بار دیگه هم خواهیم رفت.

محبوبه

جناب قنوات با سپاس فراوان از معرفی این مرکز به عنوان مجموعه ای برای خرید کتاب