چاپ چهارم تاریخ هنر

این روزها کتاب تاریخ هنر در سرزمین های اسلامی نوشته انورالرفاعی که با ترجمه این جانب در سال 1377 منتشر شد، توسط انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد برای چهارمین بار به چاپ رسید.

یادم می آید سال 1373 بود؛ درس خود را در دوره کارشناسی ارشد تمام کرده بودم، اما هر وقت می رفتم تهران، برای دیدن دوستان بخصوص دکتر موسوی که تحصیل خود را در دوره دکتری شروع کرده بود، به خوابگاه دانشگاه در امیرآباد می رفتم. یک بار که برای دیداری کوتاه به اتاق ایشان رفته بودم، نسخه عربی کتاب را به من نشان داد و پیشنهاد کرد آن را ترجمه کنم. بعد هم در کمال سخاوت نسخه متعلق به خود را که از نمایشگاه کتاب تهران تهیه کرده بود، به من داد که این کار را انجام دهم. کتاب را با خود به مشهد آوردم و کار ترجمه آن را شروع کردم و به کندی پیش بردم. متن ترجمه را دوسه بار بازنویسی کردم و برای رفع اشکالات ترجمه از استاد ناصر میرزاعلی که زمانی در دانشکده، استاد درس عربی ما بود و آن موقع در دانشگاه علوم اسلامی رضوی تدریس می کرد، کمک گرفتم. استاد میرزاعلی با تواضعی مثال زدنی دو جلسه وقت گذاشت و اشکالاتم را رفع کرد. بعد از آن ترجمه را به دکتر نصرت الله سعیدی سپردم. دکتر سعیدی سالها استاد گروه ما در دانشکده الهیات مشهد بود. ایشان نیز با حسن نیت تمام، متن ترجمه شده مرا با متن عربی کتاب مطابقت داد و آن را ویراستاری کرد. سرانجام کتاب در سال 1377 توسط انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد منتشر شد. طرح جلد آن هم، کار دوست هنرمندم سید مسعود هاشمی است.

کتاب که چاپ شد، تازه متوجه شدم استادم آقای دکتر عالم زاده نیز قصد ترجمه این کتاب را داشته و حتی یک فصل از آن را نیز ترجمه کرده است. ایشان پس از آن، این کار را کنار گذاشت و مطابق معمول شاگرد پروری کرد و کتاب را به عنوان متن درس تاریخ هنر اسلامی در دانشکده الهیات دانشگاه تهران معرفی نمود. این کتاب از آن پس توسط همکاران من در دانشگاه های دیگر نیز مورد استقبال و استفاده قرار گرفت و از چند سال پیش به عنوان منبع سؤالات تاریخ هنر در کنکور کارشناسی ارشد رشته تاریخ و تمدن اسلامی معرفی شده است.

امیدوارم در چاپ آینده کتاب بتوانم با استفاده از نظرات اساتید محترم و دانشجویان گرامی که طی این سالها نظرات و پیشنهادات خود را در باره این کتاب با من در میان گذاشته اند، اشکالات اندکی را که در حین ترجمه و چاپ این کتاب رخ داده است، اصلاح کنم و نسخه بهتری از آن فراهم آورم.

/ 11 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
تاج

بار ديگر "كتاب" را بر ميدارم ونگاهي به آن مي اندازم.زمستان 86 آن را خواند ه ام.هنوز خطوط نازك خط هايي كه با مداد در زير جملات كشيد ه ام حس درس خواندن را در من زنده ميكند.صفحه 84،بند آخر گويا من ايراني را از دست نويسنده عرب عصباني كرده است كه چرا به ساخت گنبد در دوره اشكاني وساساني اشاره نكرده است وفقط به پيشينه گنبد در كليساها وبنا هاي رومي وبيزانسي اشاره ميكند .كاشمترجم در يادداشت ها توضيحات مفصل تري داده بود.

تاريخ

دستتون درد نكنه استاد خدا كنه همه اينطور كتاباي كم حجم و مفيد رو مورد ترجمه قرار بدن.

دانشجوی دلشکسته

بد نبود استاد این دفعه مطلبتون درباره روز دانشجو و اون سه شهید بزرگوار می بود این طوری بچه ها هم بیشتر دلخوش می شدند. یه تبریک خشک و خالی بد نبود. گذاشتیم یه روزم بگذره ولی نه از زلزله خبری بود و نه از پس لرزه هاش. و حالا عیبی نداره دانشجویان عزیز من از طریق این وبلاگ روز دانشجو را به همه شما عزیزان تبریک می گویم به امیدآن روزی که شما دانشجویان امروز و اساتید فردا(انشاءالله) یادتون نره به دانشجویانتون تبریک بگین.

حاجری

سلام استاد. تغییر خاصی در چاپ جدید کتاب انجام شده؟

89/1

سلام استاد به نظر من نوشتن یک کتاب مختصر تاریخی خیلی سخت تر از نوشتن یک کتاب مفصل است. کتابهایی مثل تاریخ اسلام دکتر فیاض، قیام حسین دکتر شهیدی و انقلاب مشروطیت دکتر رضوانی از بهترین نمونه های این قبیل کتابهایی هستند که حق مطلب را در کمترین حجم ادا کرده اند. این که شما نیز به این شیوه می نویسید مایه مباهات ما دانشجویان است. در ضمن استاد یک خواهش تکراری هم داشتم. اینکه لطفا لیست مقالاتی را که تا کنون به چاپ رسانده اید را منتشر کنید. با تشکر

م89

باز هم افتخار.

دیوانسالاری

سلام استاد چاپ جدید کتاب رو به شما و تاریخ و تمدنی ها تبریک میگم پایدار باشید

89

سلام استاد امیدوارم شما در تاریخ هنر اسلامی کتابی تالیف نمایید و بجای این متن که ظاهرا بیشتر هنر را در سرزمینهای عربی بررسی نموده است و از روی تسامح عنوان سرزمین های اسلامی یافته متن درسی قرار گیرد. چاپ جدید کتاب را به شما تبریک عرض نموده و توفیق روز افزون شما را از خداوند خواهانم [گل]

[زبان]

به سلامتی پیروزتر از همیشه باشید

دانشجوی قدیمی

من نمی دونم چرا همیشه باید تعریف و تمجید های گاها بی جا داشته باشیم ارادت ما نسبت به آقای دکتر قنوات هیچگاه کم نمی شود اما چه خوب است کمی هم روحیه نقد رادر خودمان بپروریم من از همان زمانی که برای ارشد کتاب را خواندم به نقاط ضعف چه در محتوا چه در تایپ وهمینطور عدم تبیین برخی موارد توسط مترجم برخوردم اما فرصت درمیان گذاشتن آن را با استاد نیافتم امیدوارم با مطالعه چاپ جدید بهتر بتوانم نظر بدهم.