حبّ الوطن و تاریخنگاری

وطن دوستی یکی از عوامل موثر در حرکت ها و فعالیت های فردی و اجتماعی است. به انگیزه دوستداری وطن و تعصب نسبت به زادگاه و محل زندگی، حرکت های کوچک و بزرگ و مثبت و منفی بسیاری در طول تاریخ رقم خورده است. در عرصه تاریخنگاری نیز حبّ الوطن منشأ خلق آثاری بسیار بوده است. شمار زیادی از مورخان در سرزمین های مختلف، به خاطر دوستی و تعلق خاطری که نسبت به شهر و دیار خود داشته اند، دست به قلم برده و آثاری کوچک و بزرگ نوشته اند.

کیفیت این آثار البته یکسان نیست. برخی از آنها که به دست نویسندگانی دانشمند نوشته شده اند، آثاری برجسته به شمار می آیند. به عنوان نمونه می توان به کتب مهمی مانند تاریخ نیشابور حاکم نیشابوری، تاریخ جرجان سهمی و یا ذکر اخبار اصبهان حافظ ابونعیم اصفهانی اشاره کرد. شمار زیادی از این گونه آثار نیز توسط افرادی که دانشی متوسط و گاه حتی کمتر از آن داشته اند به رشته تحریر درآمده است. گسترش سطح سواد عمومی در دوره های اخیر به تألیف این قبیل آثار به دست نویسندگان محلی که فاقد دانش عمیق تاریخی اند، دامن زده است.

آثاری که این نویسندگان می نویسند البته از نظر گردآوری اطلاعات در باره شهر یا ناحیه مورد نظر مهم و قابل اعتنایند، اما به دلیل این که نویسندگان آنها فاقد دانش کافی هستند و با شیوه های درست تاریخنگاری نیز آشنا نیستند، معمولا آثاری علمی به شمار نمی آیند و از طرف اهل علم چندان مورد توجه قرار نمی گیرند.

این دسته از تاریخ های محلی، از مشکل مهم دیگری نیز رنج می برند و آن تکیه به مشهورات و گاه افسانه ها و اسطوره هاست. البته گردآوری این قبیل مطالب خود کاری ارزشمند است، ولی طرح آنها به عنوان اطلاعات تاریخی و شیوع آنها در میان مردم آن شهر و ناحیه کار نادرستی است و موجب تحریف تاریخ است.

چند سال پیش، در یکی از نشست های تاریخ محلی که در دانشگاه اصفهان برگزار شد، به این نکته اشاره کردم و گفتم: مورخان دانشگاهی نه قادرند مانع کار این گروه شوند و نه این ممانعت کار درستی است. از طرف دیگر بی توجهی به این وضع نیز قابل قبول نیست؛ نمی توان کنار نشست و شاهد بود که هر ماه و سال، آثاری ضعیف – از نظر روش، محتوی و حتی ادبیات-  در باره روستاها، شهرها و نواحی مختلف چاپ و منتشر شود. من در آن نشست پیشنهاد کردم که مورخان دانشگاهی برای این قبیل تاریخنگاران محلی که معمولا تنها انگیزه و حتی سرمایه شان در نوشتن تاریخ محلی شهر و دیار خود، حبّ الوطن است، برنامه هایی تدارک ببینند. به عنوان مثال می توان با هماهنگی مراکز علمی و فرهنگی در استانهای مختلف، برای آنان جلساتی آموزشی و کارگاه هایی کوتاه مدت برگزار کرد، یا نشریه ای ترویجی انتشار داد و در اختیار این نویسندگان محلی گذاشت. به این صورت بدون ممانعت از کار آنان، به آنان کمک می شود تا کیفیت آثار خود را ارتقاء بخشند.

به این تاریخنگاران که وجودشان بسیار مغتنم است، باید گفت که برای نوشتن تاریخ محلی، تنها حبّ الوطن کافی نیست، دانستن روش تحقیق و تألیف تاریخی نیز ضرورت دارد.  تاریخنگاری محلی شاخه ای مهم از تاریخنگاری است که از گستردگی و رواجی قابل توجه برخوردار است. وظیفه تاریخنگاران دانشگاهی این است که برای بالا بردن کمیت و بخصوص کیفیت این رشته کوشش کنند؛ پا از محیط های دانشگاهی بیرون نهند و با تاریخنگاران محلی در روستاها و شهرهای مختلف ارتباط برقرار کنند. براستی در عرصه تاریخ و تاریخ نگاری چه کارها که نمی توان کرد !

/ 4 نظر / 6 بازدید

سلام استاد مطلب و نكته مفيدي بود. اميدوارم روزي هم دانشگاهيان قدر اين تاريخ نوشته هاي (هرچند غير حرفه اي) محلي را بدانند و هم تاريخ محلي نويسان در اين كارگاه ها شركت كنند و روش هاي علمي تر و دانشگاهي در نوشته هاي خود بهره بگيرند.

نظری

سلام استاد مطلب مفید و پیشنهاد خوبی بود. اما چگونه می توان این نویسندگان محلی را به کارگاه آموزشی کشاند؟

برف

سلام استاد صبح برفیتون بخیر، البته که نکته مناسبی است که قبل از وارد شدن به یک عرصه، با ادبیات ابتدایی آن حداقل آشنا شد. ولی بنده خودم کمتر از یک دهه پیش دانشجوی رشته تاریخ و تمدن همون دانشکده ی شما بودم.باید بگم کم نبودند اساتیدی که کیلیویی موضوع تحقیق می دادند آن هم نه یک موضوع تخصصی بلکه یک موضوع که می توانست چندین پایان نامه شود،ضمن اینکه اصلا صحبت از روش تحقیق تاریخی و نگارش پژوهش تاریخی جز بندرت نبود. البته الان که در سطوح بالاتر علمی به سر می برم بازهم این موضوع آنچنان که باید و شاید در دانشگاهها به آن وقعی نمی نهند. پس به نظرمن باید ابتدا این موضوع در مراکز دانشگاهی به صورت اساسی نهادینه شود بعد به بیرون از این محیط بپردازیم.

سلامی

سلام استاد وجود تاریخنگاران و تاریخ های محلی در یک شهر یا شهرستان اهمیت بسزایی دارد. گاه عدم وجود تاریخنگاران در یک منطقه سبب می شود که برخی افراد آثاری پدید آورند که وطن پرستی انگیزه اصلی تألیف آنها نیست؛ انگیزه اصلی نوشتن این آثار در واقع تاریخ سازی های جعلی و زیرسؤال بردن برخی حقایق تاریخی است که در راستای فراهم آوردن مقدمات پیروزی در درگیری های یا رقابت های قبیله ای صورت گرفته است. این تألیفات نه تنها از سوی بسیاری از کسانی که اطلاعاتی از آن شهر ندارند بلکه از سوی برخی از مردم با -استناد به مکتوب بودن آنها در همان منبع -پذیرفته می شوند. به نظر می رسد کارگاه آموزشی برای اینگونه تاریخنگاران که به گمان خود به رسالتشان عمل کرده اند و دیگر نیازی به تألیف دیگری نمی بینند و موقعیت اجتماعیشان نیز در مشروعیت بخشی به اثرشان بسیار تأثیرگذار بوده چاره کار نباشد.