عقلانیت در تاریخ

معمولا تصور می شود بهترین راه پرهیز از جانبداری در تاریخ این است که از مورخان بخواهیم هنگام بررسی شواهد برای یافتن پاسخ پرسش های خود، بی طرف و مستقل بمانند. ولی از آنجایی که استقلال و بی طرفی را نمی توان تضمین کرد، به نظر من بهترین روش پای بندی آگاهانه سفت و سخت به عقلانیت در نوشته های تاریخی است. این پای بندی عبارت است از جست و جوی آگاهانه شواهد ناسازگار با فرضیه مرجّح [(ترجیح داده شده)]، پیش از دفاع کردن از درستی آن فرضیه.

 

سی. بی ین مکالا، بنیادهای علم تاریخ، ترجمه احمد گل محمدی، ص 65

/ 5 نظر / 8 بازدید
علی

هرچند باید جلوی شما لنگ انداخت (منظورم اساتیده) ولی عقلانیت تو خیلی جاها بدرد میخوره یاد یه خاطره افتادم از زمان دبیرستان یه روز بین دبیرها حرف درس خوندن بچه ها شد دبیر ادبیات خیلی بانمک بود برگشت به دبیر تاریخ گفت شما دیگه چرا بچه ها رو میندازی دو تا دروغ کتر چه عیبی داره (البته دیدگاه من نیست ) آرزوی موفقیت می کنم برای شما و همه اساتید و دبیران و معلمان

89

سلام استاد .این کار خیلی مشکل است و رسیدن به ان نیاز به تلاش زیادی دارد و البته مشکل تاریخ فقط مورخین نیستند بلکه مورخ نماها بیشترین ضربه رو میزند .

انی

درود. دوست عزیز، من از مطلب شما با عنوان عقلانیت در تاریخ استفاده نمودم.. منبع آن را نیز ذکر کردم. بدرود.

محمدحسن جمشیدپور

با درود و عرض ادب جناب دکتر قنوات با نوشتاری تحت عنوان «یونانی مآبی یا درد خود شیفتگی» به روز هستم.

كمال

با سلام درگذشت گوهري زنده از هويت ايران وايراني نزد ما كمتر از ويراني بنايي در گوشه اي از اين سرزمين پهناور است؛افسوس كه ما پاسخ نعمت نمي داريم.در گذشت استاد ايرج افشار را تسليت مي گويم.